Antijen-antikor kompleksine bağlı antikor yanıtlarının baskılanmasına yol açan immünolojik mekanizmaların araştırılması
Investigation of immunological mechanisms leading to the suppression of antibody responses due to antigen-antibody complexes
- Tez No: 171834
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN AYBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
-68- VI. ÖZET Antikorlar özgül antijenlerine karşı çeşitli effektör fonksiyonlarını yerine getirirken immün sistem üzerinde çeşitli regülatör mekanizmaları aktive edebilirler. Antijenle özgül antikorunun immün yanıtlan artırabileceği veya azaltılabileceği deneysel düzeneklerde gösterilmiştir. İmmün kompleksler üzerinden yürüyen regülatör mekanizmalarda antikorun izotipi ve kullanılan antijenin niteliği önemlidir. Ancak bugün hala aydınlatılamamış bir çok nokta mevcuttur. Antikorların ikili immün modulator etkilerinden klinik uygulamalarda yararlanılmaktadır. RhD antijeni negatif bir annenin RhD pozitif bir çocuk doğurmasının ardından annenin antikor geliştirmesini önlemek için anti-D immünoglobulinleri verilmekte, Hepatit B Virus ile olası temas sonrası hızla antikor yanıtı oluşturabilmek ve olası serbest antijenleri bağlamak amacıyla da hepatit B immunoglobulini ve hepatit B yüzey antijeninden oluşan aşı eş zamanlı olarak verilmektedir. Antikorların özgül antijenleri ile birlikte oluşturdukları immün modulator etkileri“ad”ve“ay”subtipi Hepatit B Virus yüzey (HBs) antijenleri ile“a”epitopuna özgül anti- HBs IgG2a izotipi antikorların eş zamanlı verilmesiyle BALB/C ırkı farelerde inceledik. Yaptığımız çalışma sonucunda yalnızca antijen verdiğimiz kontrol grubuna göre, immün kompleks içindeki partiküler nitelikte ve adjuvanla verilen bir antijene karşı da antikor yanıtında bir artış gözlenebileceğini saptadık. Buna karşın özgül olmayan fare IgG ile antijenin birlikte verilmesinin veya özgül olmayan fare IgG'ye antijenin kimyasal olarak kovalent bağlanarak verilmesinin antikor yanıtı üzerinde yalnızca antijen verilmesine göre önemli bir fark oluşturmadığını belirledik.69- Mevcut sonuçlar antijen ve özgül antikorların birlikte verilmesinin immün modülatör etkiler açısından geliştirilmeye açık olduğunu ve en iyi klinik uygulamaların bu mekanizmalar altındaki moleküler yolakların tam olarak aydınlığa kavuşturulması ile mümkün olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
70 VII. YABANCI DİLDE ÖZET SUMMARY Antibodies given specific antigens may activate certain regulatory mechanisms in the immunological network. It has been established that certain antibodies forming immune complexes with their antigens can have an enhancing or suppressing effect on the following antibody responses. In these regulatory mechanisms isotype of the antibody and the nature of the antigen are important. Although significant steps have been taken, many obscure points still exist. The dual effect of the antibodies has been exploited in clinical practices. Beside that RhD antigen negative mothers delivering RhD positive child are being given anti-D immunoglobulins in order to prevent immunization, after an exposure to Hepatitis B Virus, both hepatitis B immunoglobulins and a vaccine consisting of surface antigen of the Hepatitis B Virus are given simultaneously to stimulate or enhance immunization. The immune modulatory effects of simultaneously administered“ad”and“ay”subtype Hepatitis B antigens and an“a”epitope specific anti-HBs IgG2a were examined in BALB/C mice. Our results revealed that an antigen even particulate and given with adjuvants can enhance antibody responses in comparison to only antigen given control group. Non-specific mouse IgG given with the specified antigen or non-specific mouse IgG covalently linked to the antigen had no significant effect on the antibody responses in comparison to the control group. These results show that antigens given with their specific antibodies still have to be investigated further in regard to immune modulatory effects so that optimal clinical applications can be carried out.