Alt gömülü yirmi yaş dişi çekim kavitelerine konulan Putty formundaki demineralize kemik matriksinin iyileşme üzerine etkilerinin alınan dijital radyografilerle bilgisayar ortamında analizi
Computer analysis of the affects of Putty form put into the third molar extraction cavity on the healing of the demineralized bone matrix using digital radiographs
- Tez No: 171840
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
74 ÖZET Bu çalışmanın amacı allojenik demineralize kemik matriksi uygulanmış gömülü 20 yaş dişi çekim soketierindeki iyileşmenin bilgisayar ortamında renk analizi yöntemi ile takip edilmesidir. Çalışma 10'u erkek 15'i bayan 25 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bilateral olarak çekilen tam gömülü 20 yaş dişi çekim kavitelerinden bir tanesine allojenik demineralize kemik matriksi konulmuş diğer soket ise kontrol amacı ile boş bırakılmıştır. Daha sonra yeni oluşan kemiğin dansitesini ölçmek ve bu yolla iyileşme sürecinin takibini yapabilmek amacı ile operasyon günü, postoperatif 1. hafta, 1.ay, 3. ay ve 6. aylarda hastalardan dijital panoramik radyografiler alınmış ve radyografiler Adobe Photoshop 7,0 programında renk analizi yöntemi ile değelendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda kontrol ve deney grubunda benzer sonuçlar alınmış ve 1. hafta, 1. ay, 3.ay ve 6.ay ortalama dansite miktarları deney ve kontrol grubunda benzer olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda allojenik demineralize kemik matriksinin kemik rejenerasyonu üzerine belirgin bir etki yapmadığı ve spontan olarak iyileşebilecek kavitelerde kullanımının gereksiz olduğu bulgulanmıştır. Kemik iyileşmesinin takibinde kullandığımız dijital panoramik radyografilerin bilgisayar ortamında dijital renk ayrıştırma tekniği ile analizi yönteminin, gerek noninvaziv oluşu, gerek sağlanan bilgilerin kolay saklanabilmesi ve gereksede ekonomik bir yöntem olması nedenleri ile klinikte kemik iyileşmesinin takibinde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY The purpose of this study is to follow up the healing of third molar extraction sockets grafted by allojenic demineralised bone matrix, by using computarised colour seperation technique. 25 (10 male and 15 female) patients participated in the study in a 6 months period. After surgical removal of bilateral impacted third molars, one site was grafted with allogenic demineralized bone matrix (DynaGraft Putty) while the other sockets were left unfilled and served as the control. Afterwards, in order to measure the density of the newly formed bone tissue and meanwhile evaluate the healing process, digital panoramic radiographies were taken postoperatively on the operation day, seventh day and in the first, third and sixth months, and the radiographs were examined via collor separation technique on Adobe Photoshop 7.0 program. Similar results were observed in control and study groups. Findings for the mean density of the newly formed bone tissue in the seventh day, one, third and sixth postoperative months were also similar. This study suggests that using the allogenic demineralized bone matrix does not significantly alter the bone regeneration and unnecessary the use of demineralized bone matrix for bone regeneration in the bone defects that can regenerate spontaneously.76 In this study, it is confirmed that the analysis of digital panoramic radiographs using colour seperation technique on the computer that we have used to follow up the bone healing is a technique that can be easily used to follow the healing of bone because of being non-invasive, easy way of collecting the datas, and being economic.