Ankara yöresinde, nazofarinks kültürlerinden izole edilen 'Streptococcus pneumoniae' suşlarının serotip dağılımının, antibiyotik direncinin ve toplumda pnömokok antikorlarının araştırılması
Serotypical distribution and antibiotic rezistance of nasopharyngeal 'Streptococcus pneumoniae' isolates and pneumococcal antibodies in community samples obtained from individuals in Ankara region
  1. Tez No: 171839
  2. Yazar: BELMA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDİM SULTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
80 ÖZET Streptococcus pneumoniae başta pnömoni olmak üzere morbidite ve mortalitesi yüksek olan bir çok hastalığın etkenidir. Pnömokoklar, aynı zamanda bebek ölümlerinin en önemli nedeni olan pnömonilerin çoğuna da neden olmaktadırlar. Pnömokok enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan penisilin ve diğer antibiyotiklere direnç gelişmesi alternatif antibiyotik kullanımı gerekliliğini ve korunmada etkili aşı arayışlarım gündeme getirmiştir. Bu çalışmada Ankara yöresinden seçilen bireylerin, nazofarinks pnömokok taşıyıcılık oranının, bu taşıyıcılığın yaş ve cinsiyete göre dağılımının ve izole edilen suşlarm serotiplerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda belirlenen serotiplerin kullanılmakta olan aşıların içerdiği serotipler ile uyumluluğu değerlendirilmiş, izole edilen pnömokokların 8 farklı antibiyotiğe duyarlılıkları incelenmiş ve toplumda en çok belirlenen serotiplere karşı antikor düzeylerinin varlığı araştırılmıştır. Çalışmamızda, nazofarinks sürüntü örneği alman sağlıklı 810 kişinin 104 tanesinde S.pneumoniae izole edilmiştir(%12,8). Pnömokok taşıyıcılık oranlan kadınlarda %7,8, erkeklerde ise %22,1 oranlarında bulunmuştur. İzole edilen pnömokokların serotiplendirilmesi sonucunda sırası ile 19(%15,3), 23(%10,5), 3(%9,7), 9(%9,7) ve 14(%8,7) serotiplerine rastlanmıştır. Disk diffüzyon yöntemi ile yapılan antibiyotik duyarlılık testinde suşların %65,4'ü penisiline duyarlı, %21,1'i orta dirençli, %13,5'i ise yüksek düzeyde dirençli olarak tesbit edilmiştir. E-Test ile suşların %65,4'ü penisiline duyarlı, %23,1'i orta dirençli, %11,5'i ise yüksek düzeyde dirençli olarak saptanmışlardır. Diğer antibiyotiklere81 karşı disk diffiizyon yöntemi ile yapılan çalışmada % 0 ile % 34,7 arasında değişen oranlarda direnç belirlenmiştir. İncelenen suşların tamamı vankomisine ve kloramfenikole duyarlı olarak bulunmuşlardır. Değişik yaş gruplarındaki 88 bireyin serum örneklerinde pnömokok antikor düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. İncelenen bireylerde 23 serotipe karşı ortalama 138,69 ± 56,54 mg/L antikor bulunmuştur. En çok izole edilen 3, 9, 14, 19 ve 23 serotiplerine karşı ELISA ile sırasıyla 54,85 ±6,16; 80,04 ± 3,97; 103,61 ± 5,31; 123,40 ± 4,93 ve 121,47 + 4,98 mg/L düzeylerinde IgG belirlenmiştir. Aynı değerler CWPS ile serumların adsorbsiyonundan sonra sırasıyla 38,97 ± 6,16mg/L; 38,42 ± 3,95mg/L; 45,24 ± 4,93mg/L; 27,61 ± 2,82mg/L ve 41,43 ± 4,35mg/L olarak belirlenmiştir. Tüm serotipler için ölçülen spesifik IgG düzeylerinin adsorbsiyondan sonra istatistiksel olarak anlamlı düzeylerde azaldığı tesbit edilmiştir. Ankara yöresinde pnömokok taşıyıcılığı % 12,8 olarak bulunmuş ve en sık olarak serotip 3, 9, 14, 19 ve 23 'e rastlanmıştır. Pnömokokların penisilin duyarlılıkları % 86,5 oranında duyarlı ya da orta dirençli olarak saptanmışlardır. Toplumda genellikle yüksek düzeyde belirlenen antikor düzeylerinin opsonofagositoz indeksleri bilinmediğinden koruyuculuk değerlerinden sözedilemiyeceği ve ülkemizde 23 değerli aşının risk altındaki bireylere uygulanmasının yararlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY Streptococcus pneumoniae is the most important causative agent of pneumonia as well as other diseases with significant morbidity and high mortality. In addition, it is the most common agent in childhood pneumonia, which affects infant mortality rate. As resistance to penicillin and other antibiotics has become a growing problem, alternative antibiotics and vaccination as a preventive measure have recently been considered in treatment. In this study, the rate of nasopharyingeal pneumococcal carrier state in individuals in Ankara region, age and sex distribution of these carriers, and serotypal identification of pneumococcal isolates were investigated. In addition, correlation of the identified serotypes with currently used vaccines, their sensitivities to 8 different antibiotics, as well as specific antibody levels for the most common serotypes in the community were studied. In our study, nasopharynx cultures were obtained from 810 healthy individuals and S.pneumoniae was isolated in 104 of them (12,8 %). Carrier state was calculated as 7,8 % in women and 22,1 % in men. Most commonly observed serotypes were as follows: 19(15,3%), 23(10,5%), 3(9,7%), 9(9,7%) and 14(8,7%) Penicillin sensitivity distribution of these isolates was found as sensitive in 65,4 %, semi-resistant in 21,1 %, and highly resistant in 13,5 % by disc diffusion methods. E-test results for penicillin for the same isolates were found as sensitive in 65,4 %, semi-resistant in 23,1 %, and highly resistant in 1 1,5 %. Resistance to various other antibiotics varied between 0 % and 34,7 % by disc diffusion83 methods. All of the studied isolates were found sensitive to vancomycine and chloramphenicol. Anti-pneumococcal antibody levels were measured in sera obtained from 88 individuals by using ELISA. Mean antibody level was calculated 138,69 ± 56,54 mg/L by this commercial kit which includes polysaccharides from 23 different serotypes. In this study, IgG levels without adsorption against most commonly isolated polysaccharides 3, 9, 14, 19, and 23 were found as follows: 54,85 ± 6,16; 80,04 ± 3,97; 103,61 ± 5,31; 123,40 ± 4,93; 121,47 ± 4,98.The IgG levels measured with CWPS adsorption were found as follows: 38,97 ±6,16; 38,42 ± 3,95; 45,24 ± 4,93; 27,61 ± 2,82 ; 41,43 ± 4,35. A statistically significant reduction in specific IgG levels was observed after samples were adsorbed with CWPS. In Ankara region, pneumococcal carrier state was found 12,8 %, serotypes 3, 9, 14,19 and 23 being the most frequent ones. 86,5 % of pneumococci isolated in the study were found to be highly sensitive or moderately resistant to penicillin. It is concluded that since opsanophagocytosis indexes of the antibodies observed in high levels the population are not known, their protective value cannot be assessed, and in our country 23 valent vaccine would be effective in protecting vulnerable members of the community.