Akciğer kanserli hastalarda oksidatif DNA hasarı, lipid peroksidasyonu ve antioksidan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between oxidative DNA damage, lipid peroxidation and antioxidants in patients with lung cancer
- Tez No: 171844
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ YARDIM AKAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
-102. VI. ÖZET Akciğer kanseri geç teşhis edilebilmesi nedeniyle mortalitesi yüksek, yaygın bir patolojidir. Sigara içimi akciğer tümörü gelişmesinin %90'ından sorumlu tutulmaktadır. Sigara dumanı, özellikle kanser gelişmesinde önemli olan DNA hasarına neden olabilecek pek çok karsinojenik madde ve serbest radikal içermektedir. Akciğerlerin gerek sigara dumanı gerekse diğer toksik gazlara ve oksijene direkt maruz kalması nedeniyle akciğer kanserinin patolojisinde serbest radikallerin rolü giderek önem kazanmaktadır. Reaktif oksijen ve nitrojen türleri membran lipidlerine atak yapmak suretiyle lipid peroksidasyonunun oluşumuna ve membran bütünlüğünün bozulmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte akciğerler serbest radikal reaksiyonlarına karşı spesifik antioksidan savunma sistemi geliştirmişlerdir. Çalışmamızda, akciğer kanserli hastalarda serbest radikal reaksiyonu sonucu oluşan lipid peroksidasyonu ürünü olarak plazma MDA düzeyleri ve DNA hasar ürünü olarak üriner 80HdG düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca akciğer kanserli hastalarda antioksidan vitamin düzeyleri ve bunların MDA ve 80HdG ile olan ilişkileri incelenmiştir. Sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksek MDA ve 80HdG düzeyleri (akciğer kanserlilerde 2.19 ±1.19, 1.57 ± 0.86 ve kontrollerde 1.54 ± 0.51, 1.09 ± 0.52, p =0.003 ve p =0.017) ve düşük vitamin A (hastalarda 2.23 ± 0.89, kontrollerde 3.29 ± 0.84, p=0.000), vitamin E (hastalarda 28.82 ± 8.03, kontrollerde 32.83 ± 7.43, p=0.036), vitamin C (hastalarda 14.98 ± 4.65, kontrollerde 47.37 ± 23.97, p=0.000) ve p-karoten (hastalarda 0.16 ± 0.11, kontrollerde 0.36 ± 0.20,-103- p=0.000) düzeyleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
104- VII. SUMMARY Lung cancer is a common pathology with high mortality because of late diagnosis. Smoking is responsible for 90% of lung tumor developments. Tobacco smoke contains many carcinogenic substances and free radicals which cause DNA damage and cancer development. Because the lungs directly get exposed to either tobacco smoke or toxic gases or oxygen, the role of free radicals on the pathology of lung cancer has increasingly being of importance. Reactive oxygen and nitrogen species might cause formation of lipid peroxidation and destruction of membrane structure by attacking membrane lipids. Nevertheless lungs have developed specific antioxidant defence systems for free radical reactions. In our study, we measured plasma MDA levels as a product of lipid peroxidation and urinary 80HdG levels as a product of DNA damage in patients with lung cancer. In addition, antioxidant vitamin levels and their relations with MDA and 80HdG have been investigated in lung cancer patients. When the results obtained from patients compared with those of healthy controls, they had significantly higher MDA and 80HdG levels (2.19 ± 1.19, 1.57 ± 0.86 for patients and 1.54 ± 0.51, 1.09 ± 0.52 for healthy controls, p=0.003 and p=0.017) and had lower vitamin A (2.23 ± 0.89 for patients and 3.29 ± 0.84 for healthy controls, p=0.000), vitamin E (28.82 ± 8.03 for patients and 32.83 ± 7.43 for healthy controls, p=0.036), vitamin C (14.98 ± 4.65 for patients and 47.37 ± 23.97 for healthy controls, p=0.000) and p-carotene levels (0.16 ±0.11 for patients and 0.36±0.20 for healthy controls, p=0.000). When the correlations105 between parameters were determined, we found a positive correlation between 80HdG and MDA levels (0.463, 0.010) and negative correlations between 80HdG and vitamin A (-0.419, 0.021) and p-carotene levels (-0.341, 0.065). However, we did not find any correlation between MDA and antioxidants. The results of our study supports other studies on the importance of free radical damage in lung cancer.