Aerobik ve anaerobik egzersizin bağışıklık sistemine akut etkisi
Acute effect of aerobic and anaerobic exercise on immune system
- Tez No: 171843
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
16 ÖZET Aerobik ve anaerobik egzersizlere bağışıklık sistemin verdiği akut tepkinin araştırılması amaçlanan çalışmaya yaş ortalamaları (21,6±1,6 yıl olan), 18 erkek sedanter üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan deneklerin Max VO2 değerleri Astrand Bisiklet Ergometre testi ile belirlenmiştir. Max V02'nin % 50'siyle, 45 dakika süreyle aerobik egzersiz, Max VCVnin % 75-80'niyle. 20 dakika, süreyle anaerobik egzersiz yaptırıldı. Çalışmada egzersiz öncesi, egzersizin hemen sonrası ve egzersizden 24. saat sonra venöz kan örnekleri alınarak, T-lenfosit, B-lenfosit pozitif hücre ve immünglobülin değerleri çalışılmıştır. İstatistiksel analizleri; One-Way Anova kullanılarak yapılmıştır. Aerobik egzersizde egzersiz öncesine göre, egzersizden hemen sonra ve 24 saat sonraki değerlerdeki değişiklikler anlamsız bulunurken (p>0,05), anaerobik egzersizde egzersiz öncesine göre, egzersizden hemen sonraki artışlar (lökositoz, lenfositoz, nötrofîli, monositoz, B-lenfosit) ve T-lenfosit'deki azalmalar anlamlı (p0,05). Her iki egzersiz tipi karşılaştırıldığında ise; egzersizden hemen sonraki ölçümlerde lökosit, lenfosit, mönosit, nötrofil, bazofil, T-lenfosit, B-lenfosit' de anlamlı fark tespit edilirken (p0,05). Sonuç olarak, anaerobik egzersiz aerobik egzersize göre bağışıklık sisteminin elemanlarını daha çok etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY 18 male sedantary University students, whose average ages are 21.6±1.6, voluntaryly joined to the study aimed to find out acute responses of immune systems to aerobic and anaerobic exercises. Max VO2 values of attenders were determined by performing Astrand Cycle Ergometer test. 45 minutes aerobic exercises were done with 50 % of the Max VO2 and 20 minutes aerobic exercises were done with 80 % of the Max VO2. In this, value of T-Lymphosit, B-Lymphosit positive cell and immunoglobulin were assessed by taking venouse blood samples before exercises, just after exercises and 24hr later excercises respectively. Statistical analyses were done by applying One- Way Anova. While value of initial to exercise values were non-significantly differed from both just after and 24hr after exercises values in aerobic exercises (p>0.05), they were significantly differed from both increase in just after exercises (leucositose, lymphositose, neutrophily, monocytose, B-lymphosit) and decrease in T-lymphosit, values in anaerobic exercises. Decrease in 24hr after exercise value (leucopheny, lymphopheny, neutropheny, B-lymphosit) and an increase in T- lymphosit, values were also found significant (P0.05). When both exercises were compared, while there were significant differences in value of leucosit, lymphosit, monocyt, neutrophil, bausophyl,- T-lymphosit, B-lymphosit, no differences were found in the value of eosynophyl and irnmunoglobulin. As a conclusion, it was thought that anaerobic exercise has much more effect on the immune system parameters than aerobic exercises.