Avrupa Topluluğu ve Türkiye tarımı
  1. Tez No: 17189
  2. Yazar: NİLGÜN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
-120- B- ÖZET Türkiye, 14 Nisan 1987 'de Avrupa Topluluğu'na tam üye olmak için başvurusunu yapmıştır. 25 yıldır Topluluk 'la ortaklık ilişkisini sürdüren Türkiye, yeni bir sürece girmiştir. Siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda ortak normların uygulanacağı ve ortak hedeflerin amaçlanacağı bir entegrasyon için öncelikle Türkiye'nin Topluluk karşısında yerini saptamak gerekmektedir. Ortaya çıkan benzerlik veya farklılıkların belirlenmesi, alınacak önlemler açısından önemlidir. Bu çalışmada Türkiye ve Avrupa Topluluğu ülkelerinin tarım kesimleri, makro ekonomik göstergeler, işletme yapıları, üretim desenleri, tarımsal girdi kullanımı, verimlilik, üretim ve tüketim dengesi ve tarıma dayalı sanayiler açısından karşılaştırılmıştır. Çalışma'da materyal olarak Avrupa Topluluğu 'nun ilgili birimleri ve yayın kuruluşlarının derleyip yayınladıkları kaynaklar, resmi istatistikler, üye ülkelerin ve bilim çevrelerinin yapmış oldukları araştırmalardan yararlanılmıştır. Bu materyal çalışma planına uygun olarak kuram sal açıdan değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Avrupa Topluluğu 25 Mart 1957 'de Roma Antlaşması 'yla kurulmuştur. AT 'nun kuruluş amaçlarından en önemlisi, temel gereksinim olan beslenmeyi garanti altına almak için üretimde verimliliği artırmaktadır. Bu amaçla Ortak Tarım Politikası başarıyla uygulanmıştır. Türkiye ile Topluluk arasında tarımsal nüfus açısından büyük farklar vardır. Türkiye'nin nüfus artış hızını düşürme si, sanayi ve hizmetler sektörlerinde yeni iş alanları açarak-121- tarım dışına istihdam göçünü hızlandırması gerekmektedir. Tarımın G.S.Y.i.H.'ya, katkısı Türkiye'de Topluluğa oranla yüksektir. Ama son katılan üye ülkelere göre iyi durumda sayılabilir. Dış ticarette tarımın payı Türkiye'de % 18.3 ise de, Topluluk'ta da % 13.8 ile önemini korumaktadır. Türkiye' de tarımın sanayiye girdi katkısı da yüksek delerlerdedir. Tarımsal işletme yapıları bakımından Türkiye ve Avrupa Topluluğu ülkelerinde büyük farklar olduğu belirlenmiştir. Türkiye'nin öncelikle yapısal iyileştirmeler yönünde politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Üretim deseninde Türkiye'nin bitkisel üretim ağırlıkta, Topluluğun ise daha dengeli, hatta hayvansal üretim ağırlıkta bir üretim yapısına sahip olduğu görülmektedir. Girdi kullanımı açısından Türkiye ve Avrupa Topluluğu ülkeleri arasındaki farklar, verimlilikte yarıya varan oranlarda ortaya çıkmaktadır. Türkiye, kendine yetersiz olduğu ürün gruplarında önlemler alarak, Topluluk 'la tarımsal ürünlerde bütünleşme sağlamalıdır. Üretim yapısı, tüketim dengesine de yansımıştır. Topluluk'ta hayvansal ürünler ağırlıkta olan beslenmenin Türkiye' de bitkisel ağırlıkta olduğu görülmektedir. Tarıma dayalı sanayilerde ise bir kısmının rekabet edebilir güçte olduğu, bazılarının önlemlerle bu güce kavuşabileceği, diğerlerinin ise rekabet güçlerinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey has applied to the European Community for a full membership on 14 April 1987. Turkey, who has been cooperating with the European Community for 25 years, has entered a new time period. For an entegration, in which 'common social, economic and political norms are applied and common targets are aimed, first, the position of Turkey in front of the Europe anCommun i ty must be pointed out. It is important to determine the similarities and differences which can occur to take the necessary provisions. In this study agricultural areas of Turkey and the coutries of the European Community have been. compared according to macro economic figures, management structures, production designs, agricutural input usage, productivity, production-consumption balances and agriculture based industries. In the study, the sources that are gathered and printed by related units and foundations of the Community, official statistics and the researchs of member countries and science environments have been used as material. This material has been evaluated from theorotical angle according to the plan of the study and analyzed. The European Community has been founded on 25 March 1957, by Roma Agreement. The most important setting up reason of EC is, to increase the productivity of the production, so as to guarantee the main necessity, nutrition. For this purpose, the Comman Agricultural Policy has been successfully applied. There has been observed great differences of agricul-- 125- tural population between the Community and Turkey. Turkey has to lower the population boost and must accelerate the employment migration to non-agricultural areas, by creating new working areas in industrial and Bervice sectors. The contribution ofagriculture to the Gros National Product is higher in Turkey, when compared with the Community. But it can be accepted to be sufficient according to.the last member states. While the share of agriculture in foreign trade in Turkey is 18.3 %, it is still important in the Community by 13.8 %. Agriculture's input contribution to the industry has high values in Turkey. It has been put forward that these are great differences between agricutural management structures of Turkey and the European Community. Firstly Turkey, has to develop policies in the direction of structual improvements. In the production figures, it has been seen that Turkey has vegetable based production structure, while the Community has animal based production structure. From the angle of input usage, the differences between the member states of the EC and Turkey, reach to half ratios in productivity. Turkey has to take provisions for its inefficient product groups and by this way must provide integration with the Community. Production structure has affected, consumption balance too. The animal products based nutrition in the Community, has been observed to be vegetable based in Turkey.-1*4- Agriculture based industries can be divided into groups, as the ones which can compete, which can not compete and which can reach to this level of competition by a number of provisions.