Unipolar ve bipolar major depresif atakların karşılaştırılması
Comparision of unipolar and bipolar major depressive episodes
  1. Tez No: 171937
  2. Yazar: ORHAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET UNİPOLAR VE BİPOLAR MAJOR DEPRESİF ATAKLARIN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğine ayaktan başvuran veya klinikte yatarak tedavi gören Unipolar Depresif Ataklı (UDA) ve Bipolar Majör Depresif Atakları olan (BTA) hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerini karşılaştırmayı amaçladık. DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre tanı konmuş 61 Unipolar Depresif Ataklı (UDA) hasta ve 49 Bipolar Depresif Ataklı (BDA) hasta çalışmaya alındı. Sosyodemografik özellikleri içeren bu bilgi formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme ölçeği, Asberg- Montgomery Depresyon Değerlendirme Ölçeği, Kısa Psikiyatrik Değerlendirme ölçeği, Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği, Negatif Semptomları Değerlendirme ölçeği, Aileden Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanmak üzere görüşme yapıldı. Gruplar arasında cinsiyet, meslek ve yerleşim yeri dışında sosyodemografik özellikler yönünden farklılık saptanamadı. UDA grubunda kadın cinsiyet ve ev hanımı olma fazla bulunurken, BDA grubunda kadın erkek oranı birbirine eşit bulunmuştur. Ev hanımı olma UDA grupta, işçi/serbest meslek ve çiftçi olma ise BDA grubunda fazla bulunmuştur. Kent içi yaşam UDA grubunda, köyde yaşama BDA grubunda yüksek bulunmuştur. BDA grubunda başlangıç yaşının daha erken, intihar girişiminin daha çok ve daha ciddi olup ailede psikiyatrik hastalık öyküsünün daha fazla olduğu tespit edilmiştir. İki grup arasında depresyon şiddeti yönünden bir fark yoktur, BDA grubunda Hamilton Depresyon Değerlendirme ölçeğine göre çalışma ve aktivite, UDA grubunda ise ajitasyon, genel somatik semptomlar ve hipokondriyak uğraşlar daha fazla bulunmuştur. Ayrıca negatif ve pozitif semptomları değerlendirme ölçeği puanları Bipolar Depresyon grubunda daha yüksekti. Her iki grupta da epizodların ortaya çıkışının yaşam olayları ile önemli derecede bağlantılı olduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda Bipolar ve Unipolar Depresyon hastalan arasında, cinsiyet, meslek, yerleşim yeri, başlangıç yaşı, negatif ve pozitif semptomlar, intihar girişimi ve tipi, depresif semptomlar ve aile öyküsü yönünden anlamlı faklılıklar bulunmuştur. Unipolar ve Bipolar Depresyon Atakları demografik ve klinik özellikleri açısından iki ayrı grubu temsil etmektedir. Klinisyenlerin depresyon olgularında bu ayrımı mutlaka dikkate almaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VI Comparision of Unipolar and bipolar major depressive episodes Summary In this study, we aimed to make a comparision between the sosiodemographic and clinical features of the inpatients and the outpatients with unipolar depressive attack (UDA) and bipolar depressive attack (BDA) who were referred to Atatürk University Faculty of Medicine- Department of Psychiatry. Sixty-one patients with UDA and fourty-nine patients with BDA that had diagnosis according to DSM-IV-TR diagnostic criteria have been included in the study. The patients were evaluated to fulfill the Socio-Demographic Information Form, Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Montgomery-Asberg Depression Rating Scale (MADRS), Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS), Scale for the Assessment of Negative Symptoms (SANS), Scale for the Assessment of Positive Symptoms (SAPS), Perceived Social Support from Family Scale (PSS-Fa) during the interview. There was no dissimilarity between the groups in terms of the sosiodemographic characteristics except gender, vocation and residence. Compared with the bipolar depression group, unipolar depression group had higher rate of female gender and housewife vocation and in bipolar depression group, the rate of male gender was equal to female gender's. The rate of housewife vocation in unipolar depression group and worker/self employed and farmer in bipolar depression group was found to be higher. Civic residence rates in unipolars, country residence rates in bipolars were found to be higher. The Bipolar depression group was found to have earlier onset of disease, higher and more severe suicide rates, higher rates of psychiatric family history. There was not any significant difference between the groups in terms of depression severity, but functionality and activity according to HDRS were found to be more frequent in BDA group and agitation, general somatic symptom rates and hypochondriac endeavors were more evident in UDA group. Scale for the Assessment of Negative Symptoms, Scale for the Assessment of Positive Symptoms scores were found to be higher in bipolar depression group. In both groups it was determined that there was significant correlation between life events and appearence of episodes. As a result of the study; significant differences between the unipolar and bipolar patients were determined in terms of gender, occupation, residence, age of onset, negative and positive symptoms, severity and type of suicidal attempt, depressive symptoms and family history. UDA and BDA patients represent two different groups with respect to the demographical and clinical features. Clinicians should take care of this difference in depression cases.