Sıçanlarda ince bağırsak iskemi-reperfüzyon modelinde apopitozise anti granülosit makrofaj-koloni stimüle edici faktörün etkileri
The effects of anti granulocyte macrophage colony stimulating factor on the experimental model of small intestine ischemia reperfusion induced apoptosis in rats
  1. Tez No: 171990
  2. Yazar: MUAMMER KARATAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
SIÇANLARDA İNCE BAĞIRSAK İSKEMİ-REPERFÜZYON MODELİNDE APOPİTOZİSE ANTİ GRANÜLOSİT MAKROFAJ -KOLONİ STİMÜLE EDİCİ FAKTÖR'ÜN ETKİLERİ ÖZET Amaç : Katlarda deneysel ince barsak modelinde iskemi-reperfüzyon ile indüklenen apoptoziste anti granülosit makrofaj - koloni stimüle edici faktör'ün etkilerini incelemek. Materyal ve Metod : Çalışmada ağırlıkları 300-350 gram arasında olan (Ortalama 330 g) 50 adet Spraque-Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Ratlar randomize olarak her biri 10 rattan oluşan 5 gruba (Sham, kontrol, 15, 30 ve 60 dakikalık çalışma gruplarına) ayrıldı. Anestezi için ketamin ve xylazine kullanıldı. Orta hat insizyonla laparotomi yapıldı. Sham grubundaki ratlar SMA diseksiyon sonrası kan ve doku örnekleri alındıktan sonra sakrifiye edildiler. Anti GM-CSF verilmeyen kontrol grubundaki ratlara 60 dakika iskemi, madde verilen çalışma grubundaki ratlara 15, 30 ve 60 dakika iskemi yapılıp, ardından 30 /ig/kg subkutan Anti GM-CSF verildikden sonra SMA'deki klemp açılarak reperfîizyona bırakıldı. 60 dakikalık reperfüzyondan sonra kan ve doku örnekleri alındıkdan sonra sakrifiye edildiler.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF ANTI GRANULOCYTE MACROPHAGE COLONY STIMULATING FACTOR ON THE MODEL OF SMALL INTESTINAL ISCHEMIA REPERFUSION INDUCED APOPTOSIS IN RATS ABSTRACT Aim : To investigate the effects of anti granulocyte macrophage colony stimulating factor on the experimental model of small intestine ischemia-reperfusion induced apoptosis in rats. Material ve Methods : In this study 50 Spraque-Dawley male rats weighting 300-350 g (mean 330 gr) were used. Rats were randomly divided in 5 groups, 10 rats of each (Sham, control and study groups). Ketamine and Xylacine were used for the anesthesia. Laparotomy with midline incision was done. Rats in the sham group were sacrified after, SMA dissection and blood and tissue samples were obtained. In the control group rats which anti-GM-CSF were not administred, 60 minutes of ischemia was applied. In the study group, 15, 30 and 60 minutes of ischemia were performed by total clamping of SMA, than 30 ug/kg of anti GM-CSF were administred subcutaneously, finally reperfusion was done by releasing the clamp on SMA. Upon reperfusion of 60 minutes, blood and tissue samples were collected and rats were sacrified, FAS was studied immunohistochemically staining from the full thickness 3 cm length proximal jejunum and distal ileum tissue. Caspase-3 was studied from the jejunal mucosa brushings and blood MDA levels measured.