Periodontal hastalıkların ABO ve Rh kan grupları ile korelasyonnun saptanması
The determination of the correlation between periodontal diseases and ABO and Rh blood groups
  1. Tez No: 171999
  2. Yazar: İLKE PELİN AKDEMİR SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAYA EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
-79- ÖZET Periodontal hastalıklar genel olarak mikrobiyal dental plak formasyonu sonucu oluşan enfeksiyöz karakterdeki hastalıklar olmasına karşın, gelişimlerinde konakçı faktörünün de önemli rol oynadığı bilinmektedir. Periodontal hastalıkların oluşumu veya gelişiminde etkisi olabileceği düşünülen etkenlerin araştırılmasına yönelik veriler, bu hastalıkların patogenez ve kontrol metodlarına ait bugünkü bilgilerin geliştirilmesi, populasyonun bu hastalıkları daha iyi algılayabilmesi, periodontal hastalık tedavisi ve daha önemlisi hastalık açısından risk altında olan bireylerin tespit edilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. öte yandan, ilk olarak 1953'te mide kanseri ile korelasyonu araştırılan ve geçen 50 yılı aşkın sürede sayısız konu başlığı ile ilişkisi incelenen kan gruplarının, periodontal hastalıklarla korelasyonunun irdelendiği ilk çalışmanın ise 1965 yılında gerçekleştirildiği görülmektedir.-80- Bu çalışmalarla farklı araştırmacılar tarafından değişik sonuçlar elde edilmiş olup, ülkemizde bu konuya yönelik gerçekleştirilen geniş kapsamlı güncel bir çalışma ise bulunmamaktadır. Buradan yola çıkarak, üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesine başvuran, medikal veya sistemik açıdan periodontal hastalığı etkileyebilecek bir sistemik hastalığı bulunmayan 1000 birey çalışmamıza dahil edilmiştir. Bu bireyler, periodontal durumun saptanabilmesi amacıyla klinik ve radyolojik tetkikler sonucunda sağlıklı, gingivitisli ve periodontitisli olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Ayrıca bireylerin yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, doğum yeri ve ilk 15 yıl yaşadığı yer sorularını içeren hasta bilgileri ile ABO ve Rh kan grupları bilgileri hazırladığımız özel formlara kaydedilmiştir. Sonuçta; periodontal hastalıklar ile ABO ve Rh kan grupları arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Bununla birlikte, periodontitis görülme sıklığının cinsiyete göre erkeklerde, bireylerin ilk 15 yıl yaşadıkları yerlere göre Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri'nde, sigara alışkanlığına göre sigara kullanan bireylerde daha fazla olduğu bulgulanmıştır.-81 Ayrıca, çalışmamıza dahil edilen bireylere ait ABO, Rh ve ABO Rh kan grupları dağılımları ile Kızılay Kan Merkezi'nin Türkiye geneline ait verileri arasında istatistiksel olarak bir fark olmadığı ve yüzde dağılımları açısından yakın benzerlik gösterdikleri bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
-82 ABSTRACT Although periodontal disease is an infectious disorder often resulting from microbial dental plaque formation, the host factor has also been considered to play an important role in its development. Research data for investigation of factors which may have an influence on formation or development of periodontal disease are of great importance for improvement of current knowledge about pathogenesis and control methods for this disease, a better public perception, treatment of periodontal disease, and in particular, for identification of individuals within the risk group. In a study performed in 1965, it was first investigated whether periodontal disease was correlated with specific blood types, which have been questioned for being related to countless number of ailments for over 50 years, starting with a study in 1953, where their correlation with stomach cancer was evaluated.-83 While different results were obtained by various researchers in these studies, a comprehensive up-to-date research study conducted about this issue does not exist in our country. For this reason, a total of 1,000 subjects who referred to our University's School of Dentistry, who had no systemic disorders which could medically or systemically affect periodontal disease, were included in this study. These subjects were subjected to clinical and radiological examinations for determination of their periodontal status and classified into three groups as healthy, patients with gingivitis, and those with periodontitis. Patient information, such as age, gender, smoking habit, place of birth and the place of residence during the first 15 years of life were recorded together with ABO blood types and Rh factor on specially designed surveys. As a result, no relations were observed between periodontal disease and ABO blood types and Rh factor. Nevertheless, prevalence of periodontitis was found to be higher in males, in subjects who lived in the Marmara and Central Anatolian Regions in the first 15 years of life, and in subjects with a smoking habit.84- Additionally, dispersion of ABO blood types and Rh factors of subjects within the study group was compared with data of the Red Crescent Blood Center for Turkey in general, and no statistically significant differences were observed, while close similarities in dispersion percentages were evident.