Sıçan karaciğerindeki yaşlanmaya bağlı antioksidan sistem değişikliklerine taurinin etkisi
Effects of taurine taurine in cellular response to oxidative stress in aged rat liver
  1. Tez No: 172009
  2. Yazar: ZUHAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
66- VII. ÖZET Bu çalışmada taurinin (200 mg/kg/7 gün) genç (6-7 haftalık) ve orta yaşlı (13-14 aylık) sıçanlarda karaciğer malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GPx) ve tiyoredoksin redüktaz (TR) üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Genç ve orta yaşlı sıçanların kontrol grupları karaciğer MDA düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla, 65 ± 20 nmol/g doku ve 55 ±20 nmol/ g doku p>0.05). Buna karşın GSH düzeyleri, GPx ve TR aktiviteleri arasında anlamlı fark bulundu (sırasıyla, 0.019±0.003 umol/mg protein ve 0.015 ± 0.003 umol/ mg protein p0.05). Karaciğer GSH düzeyinde genç taurin grubu ve kontrol grubu arasında bir değişiklik saptanmadı (sırasıyla, 0.019 ± 0.003 umol/mg protein ve 0.018 ±0.005 umol/mg protein p>0.05). Taurin uygulanan genç grupta elMOS aktivitesinde değişiklik gözlemlenmedi. Bununla beraber, taurin eNOS reaktifliğinde orta yaş grubunda düşüşe neden olarak, genç grubun düzeyine benzer bir skor oluşturdu. Sonuç olarak yaşlanma ile karaciğer dokusunda serbest radikaller artarken antioksidan savunmanın azaldığı gözlemlenmiştir. Eksojen olarak taurin verilmesinin serbest radikal artışını önlerken, antioksidan savunmayı da artırdığı gözlemlenmiştir. Eksojen taurinin GSH düzeylerini, GPx ve TR enzim aktivitelerini orta yaşlılarda anlamlı olarak artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-68- VIII. SUMMARY The aim of the present study was to investigate the effects of taurine (200mg/kg/7 day) on malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GPx) and thioredoxin reductase (TR) in young and middle aged rat liver. There was not a significant difference on liver MDA levels between the control groups of young and middle aged rats (65 ± 20 nmol/g tissue and 55 ± 20 nmol/g tissue p>0.05, respectively). However, liver GSH levels, GPx and TR activities were significantly different between the control groups of young and middle aged rats (0.019 ± 0.003 umol/mg protein and 0.015 ± 0.003 umol/mg protein p0.05, respectively). Liver GSH levels were not different between the young taurine and the control group (0.019 ± 0.003 umol/mg protein and 0.018 ± 0.005 umol/mg protein p>0.05, respectively) Immunohistochemical studies exhibited no change in elMOS activity after taurine injection in young rats. However, in middle aged rats taurine lowered the eNOS reactivity to the the same level found in young rats. In conclusion, our results suggested that aging may be related with an increase in free radicals and a decrease in the antioxidant capacity of liver tissue. Exogenous taurine may play a role in aging by means of its reducing effect on free radical levels in parallel to an increase in antioxidant capacity.