İlköğretim II. kademe I. sınıf beden eğitimi derslerinde eşli çalışma stili uygulamalarının öğrenci tutumuna ve başarısına etkisi
The effect of reciprocal teaching style applications on the 6th grade student's attitude and success in the physical education courses in the elementary education
  1. Tez No: 172008
  2. Yazar: OĞUZHAN YONCALIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu arastama da, Mosston ve Ashvrorth'un (2002) geliştirmiş olduğu eşli çalışma stiline (Reciprocal Style) dayalı öğretimin, ilköğretim ikinci kademe birinci sınıf öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumları ve beden eğitimi dersindeki basanlarına etkileri incelenmiştir. Araştırma deneysel yöntem niteliğinde bir çalışmadır ve tam deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2004-2005 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ankara' nın şehir merkezinde Mamak İlçesi sınırlan içinde bulunan Demirlibahçe (Ata) İlköğretim Okulu 6. sınıfının iki şubesinde (6/C, 6/B) öğrenim gören toplam 37 öğrenci oluşturmaktadır. Tesadüfi şekilde deney grubu olarak seçilen 19 kişilik öğrenci grubuna eşli çalışma stili uygulamalarına dayalı olarak planlanan bir programla öğretim verilirken, kontrol grubu olarak belirlenen 18 kişilik diğer öğrenci grubuna ise klasik öğretim (komut ve alıştırma stilleri) uygulanmıştır. Araştırma sınıfların beden eğitimi derslerinde 14 hafta boyunca sürdürülmüştür. Araştırmada kullanılmak üzere üç boyuttan oluşan bir tutum ölçeği geliştirilmiştir. Bu ölçekle öğrencilerin deneysel işlemden önce ve deneysel işlemden sonra beden eğitimi dersine yönelik tutamlan belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca öğrencilerin derslerde işlenen ünite konularındaki basanlarını Ölçmek için basan dereceleme ölçekleri hazırlanmıştır. Deneysel işlemin etkisini test etmek için, elde edilen veriler SPSS 10 (Statistical Package For The Social Science) ortamında analiz edilmiştir. Öğrencilerin tutum ve basanlarının genel ortalaması ve standart sapması alınmış, grupların kendi ön test ve son testleri arasındaki ilişkiye yönelik bağımlı t testi, iki grup arasındaki ilişkiye yönelik bağımsız t testi ve tek faktör üzerinde tekrarlanmış ölçümler için iki faktörlü ANOVA analizi yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir.Yapılan bu araştırmada genel olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır; Her iki grup arasında genel tulum değişimi ve derse olan ilgi De dersteki motivasyon bakımından anlamlı farklılık olmasına rağmen, dersten kazanım bakımından iki grup arasında anlamlı bir farkla karşılaşılmamıştır. Genel olarak iki grup karşılaştırıldığında eşli çalışma stili ile yapılan öğretimin, komut ve alıştırma stillerine dayalı olarak yapılan öğretime göre, öğrencilerin öne takla ve kayarak gülle atma beceri düzeylerini artırmada herhangi bir fark yaratmadığı görülmüş, ancak eşli çalışma stilinin, özellikle düşük becerili kız öğrenciler için çok etkili bir öğretim yaklaşımı ortaya koyduğu belirlenmiştir. Ayrıca ilköğretim okullarında hali hazırda uygulanan ortalama dört haftalık bir ünite işleme suresinin psiko-motor becerilerin öğretilmesi için yeterli bir süre olmadığı birkez daha saptanmıştır. -
Özet (Çeviri)
In this research, it is examined the effects of the physical education teaching with the application of the reciprocal style developed by Mosston and Ashworth (2002) on the 6th grade (elementary education) students' attitudes towards physical education and their success in the physical education course. In this research, experimental method is applied and pretest-posttest control group pattern from complete experimental patterns is used. The participants of the research consist of 37 sixth grade students (6B/6C) in Demirlibahçe (Ata) Elementary School in Mamak in Ankara. The experimental group and the control group are randomly determined. The experimental group consists of 19 students and the control group consists of 18 students. During 14 weeks in Spring Semester in 2004-2005 Academic Year, while the students in the experimental group are taught with the application of a physical education programme designed under the lights of reciprocal style practices, the students in the control group are taught in a traditional way, which is done with command and practice styles. In this research, an attitude scale consisting of three dimensions are developed and by means of this scale, the students' attitudes towards physical education course are determined before the experimental process and after the experimental process. Moreover, success grading scales (rubric) are prepared to measure the students' success in the units taught in the physical education sessions. To test the effect of the experimental process, the data obtained by the scales are analyzed with SPSS 10 (Statistical Package for the Social Science). According to statistical results, standart deviation and total means of students' attitudes and their achivements were calculated. While paired samples t-test was used to determine differences within each group, independent t test was used for meaningful differences between two groups. Also, two way ANOVA was applied-173 for repeated measures on one factor. Whether there were significant differences between the groups and within group were tested at the level of 0.05. In this research, generally, these results are found: Although there is a significant difference between these two groups in terms of general attitude change and interest for the course as well as motivation in the sessions, there is no significant difference between the groups in terms of acquisition and success in the physical education course. When these two groups are compared in general terms, it is realized that there is no significant difference in the improvement of the students' skill level in forward somersault and putting the 5hot-by_sliding between“reciprocal style-teaching”and“command and practice style teaching”. However, it is realized that reciprocal teaching style is an effective teaching approach especially for the low skilled female students. Furthermore, it is found out one more time that an average four week unit time, which is currently being practiced in the elementary schools, is not enough for the teaching of psychomotor skills.