Dental implant uygulamalarının kandaki nitrik oksit ve malondialdehit seviyelerine etkisi
The effect of dental implant surgery on nitric oxide and malondialdehyde levels in blood
- Tez No: 172010
- Danışmanlar: PROF.DR. DERVİŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
63- ÖZET Dental implantlar diş eksikliklerinin ortadan kaldırılarak estetik ve fonksiyonunun hastaya yeniden kazandırılmasında diğer protetik rehabilitasyon yöntemlerine oranla oldukça başarılıdır. Çalışmamızda günümüzde oldukça sık kullanılmakta olan dental implant uygulamalarının yara iyileşmesi mekanizması üzerinda etkili olan nitrik oksit (NO) ve malondialdehit (MDA) seviyelerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 36 hastaya 79 adet farklı tipte implant yerleştirilmiş preoperatif, postoperatif, 7., 15.ve 30. günlerde plazmada NO ve MDA seviyelerine bakılmıştır. Elde edilen veriler karşılaştırıldığında preoperatif NO ile postoperatif NO arasındaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Takip eden haftalarda NO değerlerinde artış görülmüştür. MDA seviyeleri karşılaştırıldığında ise sadece preoperatif ve postoperatif değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olduğu saptanmıştır. Bulgular gözönünde bulundurulduğunda inert bir madde olan titanyumun kemik içi uygulamalarında kullanılabilecek biyolojik olarak uyumlu bir materyal olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-64- SUMMARY Dental Implants are highly successful to fill the gaps for giving back to esthetic and function to dental patients compare to other prosthetic rehabilitation applied. The aim of our study is to assess the effect of dental implants on nitric oxide (NO) and malondialdehyde (MDA) level which are effective on wound healing. In this study, 79 different types of dental implants are applied to 36 otherwise healthy volunteers, and the level of NO and MDA levels are measured preoperatively and postoperatively at 7., 15., and 30. days. Data's of this study shows that preoperative and postoperative NO level displayed statistically significant increase whereas MDA level displayed statistically significant decrease. In conclusion, results of our study displays that titanium is a biocompatible material which can be applied to jaw bone with confidence.