Lenf nodlarının değerlendirilmesinde B-flow ultrasonografinin önemi
The value of B-flow ultrasonography in evaluating lymph nodes
  1. Tez No: 172011
  2. Yazar: ŞELALE AKINBİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
86 VII.ÖZET AMAÇ: Servikal lenf nodlarının damarlanmasının değerlendirilmesinde B-flow ultrasonografi yönteminin etkinliğinin araştırılması ve bulguların renkli Doppler, power Doppler ultrasonografi yöntemleri ile karşılaştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM: Yaşlan 1-17 arasında değişen 60 olguda bulunan 60 servikal lenf nodu çalışmaya dahil edildi. Olguların 21 'i kız, 39'u erkek çocuk olup yaş ortalamaları 8.3±4.29'du. 13 'ünde malignite tanısı vardı. Tüm lenf nodları B-mod, renkli Doppler, power Doppler ve B-flow ultrasonografi ile incelendi. Spektral inceleme ile RI değerleri ölçüldü. B-mod ultrasonografide lenf nodlarının yeri, boyutları, biçimleri, konturları, yankı dereceleri; yüksek yankılı hilus, kalsifikasyon, nekroz, komşu yumuşak doku ödemi, kümeleşme, posterior akustik güçlenme ve intranodal mikronodüler görünüm varlığı incelendi. Renkli Doppler, power Doppler ve B-flow ultrasonografi ile damarlanma dereceleri ve damarlanmanın gösterilmesinde başarı oranlan değerlendirilerek skorlama yapıldı. Skorlar Friedman ve Wilcoxon testleri ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Tepkisel ve metastatik olduğu düşünülen lenf nodlarında B-mod ultrasonografide sırasıyla benign ve malign nodlar için tanımlanmış olan üç parametrenin (kısa/uzun eksen oranı, yüksek yankılı hilus, yankı derecesi) en az ikisi vardı, Doppler ve B-flow yöntemleriyle saptanan damarlanma biçimleri bulguları desteklemekteydi. Friedman testi ile iki parametre (damarlanma derecesi ve damarlanmanın gösterilmesindeki basan oranlan) yönünden power Doppler ultrasonografinin B-flow ultrasonografiden, B-flow ultrasonografinin ise renkli Doppler ultrasonografıden üstün olduğu görüldü (p=0.000). Wilcoxon testi uygulandığında ise iki parametre yönünden power Doppler ultrasonografi ile B-flow ultrasonografi arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0.034 ve p=0.025), power Doppler ve B-flow ultrasonografinin renkli Doppler ultrasonografiden üstün olduğu bulundu. SONUÇ: Lenf nodlarının damarlanmalarının değerlendirilmesinde B-flow ultrasonografi renkli Doppler ultrasonografiden üstün olup, power Doppler ultasonografi dışında seçilebilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
87 VIII.SUMMARY PURPOSE: To evaluate the vascularity of cervical lymph nodes by B-flow ultrasonography technique and compare the findings with color Doppler and power Doppler ultrasonography techniques. MATERIALS AND METHODS: 60 cervical lymph nodes in 60 patients whose age range was 1-17 were included in the study. 21 of the patients were female, 39 were male children and the mean age was 8.3±4.29. 13 of them had a malign disease. All of the lymph nodes were evaluated with B-mode, color Doppler, power Doppler and B-flow sonography. RI values were measured with spectral Doppler technique. In B-mode sonography distribution, size, shape, border, echogenicity of the lymph nodes and the existance of echogenic hilus, calcification, necrosis, adjacent soft tissue oedema, matting, posterior enhancement and intranodal micronodular appearance were investigated. The degree of vascularity and the success ratios in showing the vascularity were graded by using color Doppler, power Doppler and B-flow techniques. The grades were compared with Friedman and Wilcoxon tests. RESULTS: In B-mode sonography at least two of the three parameters (short/long axis ratio, echogenic hilus, echogenicity) defined for benignant and malignant nodes were present in nodes that are thought to be reactive and metastatic nodes respectively, vascularity patterns that were determined by Doppler and B-flow methods supported the findings. Friedman test revealed that power Doppler sonography was superior to B-flow sonography, B-flow sonography was superior to color Doppler sonography for two parameters (degree of vascularity, success ratios in showing the vascularity) (p=0.000). Wilcoxon test showed that there was no significant differance between power Doppler and B-flow sonography (p=0.034 ve p=0.025); power Doppler and B-flow sonography was superior to color Doppler sonography for these two parameters. CONCLUSION: In the evaluation of the vascularity of lymph nodes B-flow sonography is superior to color Doppler sonography and may be an alternative method to power Doppler sonography.