Tiroid bezinin benign ve malign lezyonlarında DNA ploidi incelemesi
DNA ploidy analysis of benign and malignant thyroid lesions
  1. Tez No: 172015
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLAR POYRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
47 ÖZET Bu çalışmada tiroid bezinin benign ve malign lezyonlarında anöploidi sıklığını ve tanısal önemini belirlemek amacıyla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde öpere olmuş 112 hastaya ait tiroidektomi materyallerinde görüntü sitometrisi kullanılarak DNA ploidi incelemesi yapıldı. DNA ploidi incelemesinde intraoperatif tanı amacıyla gönderilen taze dokulardan yapılan imprint preparatları kullanıldı. Görüntü sitometrisi incelemesinde Samba (Grenoble, France) görüntü analizi Ploidy yazılımı kullanıldı. 112 hastanın 2'si diffüz guatr, 68'i nodüler guatr, 11 'i foliküler adenom, 5'i minimal invaziv foliküler kanser, 24'ü papiller kanser, 2'si az diferansiye kanser tanısı aldı. DNA ploidi incelemesi sonucu olguların 93'ü (%83) diploid, 4'ü (%3.5) tetraploid, 1 5'i (%13.4) anöploid bulundu. Benign lezyonların %13.6'sı,malign lezyonların %12.9'u anöploid bulundu. Benign lezyonlarla malign lezyonlar arasında anöploidi sıklığı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Benign lezyonlar içinde en yüksek oranda anöploidi adenomatöz hiperplazi gösteren nodüler guatr olgularında (%25 oranında) saptandı, ikinci sıklıkta foliküler adenomlarda (%18,2 oranında) anöploidi izlendi. Papiller kanserlerde %16.7 oranında, adenomatöz hiperplazi içermeyen nodüler guatr olgularında %1 1.7 oranında anöploidi bulundu. Minimal invaziv foliküler kanser ve az diferansiye kanser olgularında anöploidi saptanmadı. Foliküler adenom ve foliküler kanser arasında anöploidi sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Histolojik tiplerdeki anöploidi sıklığı genel olarak uyumlu olmakla birlikte az sayıdaki foliküler kanser ve az diferansiye kanserlerde olgularında literatürden farklı olarak anöploidi saptanmadı. Bulgularımıza göre anöploidi benign ve malign lezyonların ayırımında yarar sağlamamaktadır. Daha geniş serilerde ploidi analizi, genetik ve sitogenetik çalışmalarla birlikte tiroid tümörlerinde etiyopatogenezle ilgili yararlı bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY In this study we investigated 112 benign and malignant thyroid lesions with image analyzer in order to identify the frequency and diagnostic importance of aneuploidy. All specimens were sent for intraoperative diagnosis and at that time touch imprints of the identified lesions were done. Slides were stained with the feulgen method for DNA ploidy analysis. Ploidy software of Samba image analyzer (Grenoble, France) was used for examination of slides in cytometric method. Of the 1 12 patients, two were diffuse goiter, sixty eight were nodular goiter, eleven were follicular adenoma, five were minimally invasive follicular carcinoma, twenty-four were papillary carcinoma and two were poorly differentiated carcinoma. DNA ploidy analysis revealed that of the 112 cases 93 (83%) were diploid, 4 were (3.5%) tetraploid and 15 (13.4%) were aneuploid. Frequency of aneuploidy was 13.6 % in benign lesions and 12.9 % in malignant tumors. There was no statistically significant difference between benign and malignant lesions. The highest frequency of aneuploidy was observed in cases of nodular goiter with adenomatous hyperplasia (25%) followed by cases of follicular adenoma (18.2%), nodular goiter without adenomatous hyperplasia (1 1.7 %) and papillary carcinoma (16.7 %). These results were supported by the literature. But we did not find aneuploidy in 2 poorly differentiated and 5 minimally invasive follicular carcinomas in contrast to the literature. This may be explained by the fact that we did not have enough carcinoma cases for analysis. In conclusion, our results showed that aneuploidy is not helpful in differentiating benign and malignant lesions. However, in larger series, DNA ploidy analysis along with genetic and cytogenetic investigations may contribute to understanding the etiology and pathogenesis of thyroid lesions.