Simvastatinin ratlarda oluşturulan radius kemik defektlerinin iyileşmesine etkisinin incelenmesi
Determination the effect of simvastatin on healing of rat sendius bone defects
  1. Tez No: 172014
  2. Yazar: HASAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ULUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
47 ÖZET Amaç: Bu çalışmada, simvastatinin ratlarda oluşturulan radius kemik defektlerinin iyileşmesine etkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Toplam 30 rat üzerinde çalışma yapıldı. Sağ radius orta diyalizinde yaklaşık 3 mm uzunluğunda defekt oluşturuldu. Birinci grup altı, diğerleri sekiz rattan oluşmaktadır. Birinci gruptaki defektler boş bırakılmıştır. İkinci gruptakilere DBM uygulanmıştır. Üçüncü gruptakilere DBM ve simvastatin bileşimi uygulanmıştır. Dördüncü gruptakilere de 1 mg simvastatin lokal olarak uygulanmıştır. İkinci haftada birinci gruptan dört, diğer grupların herbirinden ise beş rat feda edildi ve histopatolojik değerlendirmeye alındı. Dördüncü haftada geriye kalan toplam 1 1 ratın sağ ve sol ulnasında biyomekanik çalışma yapıldı. Hem ikinci hem de dördüncü haftadaki kırık iyileşmesi radyolojik olarak incelenmiştir. Bulgular: Radyolojik ve histopatolojik olarak, simvastatin kullanılan grubun ortalama değerleri diğer gruplara göre yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Introduction: The aim of this study was to determine the effect of simvastatin on the healing of rat segmental bone defects. The callus tissue was evaluated histologically and radiologically. Materials and Method: 30 rats were diveded into four groups, six in first, eight in other three groups. All radius diaphysis were surgically transected and 3 mm segmental defect was created. First group defects were not filled, second group defects were filled with DBM, the third group defects were filled with DBM and simvastatin combination and the fourth group defects were filled with 1 mg simvastatin alone. Two weeks after the operation, four rats from the first and five rats from the other three groups were sacrificed and radius were collected. The radius callus tissues were evaluated radiologically and histologically. After four weeks, the remainders from all groups consisting of 1 1 rats were sacrificed. The radius callus tissues were evaluated radiologically, both left and right ulnae were evaluated biomechanically. Results: Radiological and histological evaluations showed that simvastatin group healed better than the other groups.