Otolog trombositten zengin plazmanın (TZP), direkt pulpa kaplama materyali olarak kullanımının histolojik olarak incelenmesi
Histological investigation of autologous platelet rich plasma as a pulp caping agent
  1. Tez No: 172033
  2. Yazar: MUSTAFA AYDINBELGE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
6. ÖZET Vital pulpanın tamir edilmesinde ideal bir tedavi anti-inflamatuar ve antibakteriyel olmalı, pulpa kök hücrelerini uyarmalı ve iyileşme potansiyelinin arttırılarak dentin formasyonunun hızlandırılması için bu hücrelerin odontoblastlara diferansiyasyonlarını indüklemelidir. Büyüme faktörlerini de içeren çeşitli biyoaktif moleküllerin tanımlanması dentin-pulpa kompleksinin tedavisinde heyecan verici alternatiflere yol açmıştır. Fakat proteinlerin yarı ömürleri sınırlı olduğundan ve doku rejenerasyonunun indüklenmesi için yüksek konsantrasyonlara ihtiyaç duyulduğundan, proteinin direkt olarak pulpaya uygulanması arzu edilen sonuçları vermemiştir. Bununla birlikte yakın zamanda gerçekleştirilen bu araştırmalarla pulpa biyolojisi hakkında çok değerli veriler elde edilmiş ve büyüme faktörlerinin yumuşak doku tamiri ve sert doku rejenerasyonunun vazgeçilmez bileşenleri oldukları anlaşılmıştır. Vücudun fizyolojik olaylarını taklit ederek geliştirilmeye çalışılan rejeneratif tedavi yaklaşımlarında büyüme faktörlerinin tek başlarına kullanımları sorgulanmaktadır. Bu tür arayışlara bir çare olarak önerilen trombositten zengin plazma (TZP) zengin bir büyüme faktörleri kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. TZP, hastanın kendi kanından, kısa zamanda ve ekonomik şartlarda muayenehane koşullarında bile elde edilebilmektedir. Dişhekimliğindc maksillofasiyal ve oral cerrahide, periodontolojide birçok alanda çalışılan ve klinik uygulamalarda kullanılan bu materyalin vital pulpa tedavilerinde kullanımına rastlanmamıştır. Bu tez kapsamında gerçekleştirilen araştırmalarda ideal bir pulpa kaplama ajanı arayışları doğrultusunda köpek dişlerinde gerçekleştirilen pulpa perforasyonları üzerinde otolog TZP etkileri histolojik olarak araştırılması amaçlanmıştır. On sokak köpeğinin toplam 41 premolar dişinde gerçekleştirilen çalışmada, dişler pulpaların lxlxl mm boyutlarında perfore edilmeleri ardından, steril kollajene emdirilmiş olan ve her bir 71köpekten otolog olarak elde edilen TZP ile kaplandı. Negatif kontrol grubunda kaplama materyali olarak trombositten l'akir plazma (TFP) kullanılırken araştırmanın pozitif kontrol grubunu kalsiyum hidroksit (KH) oluşturdu. Araştırma 7., 30. ve 60. günlerde ilgili dişlerin çekilmesiyle sonlandırıldı. Dişler rutin histolojik takibe alındı ve kesitler hazırlanarak hematoksilen eozinle boyandı. Kesitlerin tamamında dişler inflamatuar reaksiyon ve reparatif dentin oluşumu açısından ışık mikroskobunda çekilen fotomikrograflarla histomorfometrik analizlerle değerlendirildi. Hide edilen sonuçlar TZP'nm değerlendirme kriterlerine göre TFP'ya göre pulpa iyileşmesinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa yol açtığını gösterdi. Reparatif dentinogenezisi geride kalan pulpayı koruyan bir tarzda ve kısa sürede indüklemesi, olası anti-inflamatuar etkileri, toksik olmaması ve pulpa yarasında hassas kanama kontrolü gerektirmemesi gibi özelliklerin yanı sıra, yeni teknolojiler ile hastanın kendi kanından muayenehane şartlarında kolay, pratik ve ekonomik bir şekilde elde edilmesi durumunda trombositten zengin plazma dişhekimliği uygulamalarında gelecek vaadetmektedir. 72
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Idea] treatment in vital pulp should be anti-inflammatorily and antibacterial, should warn the stem cells and in order to accelerate dentine formation by increasing recovering potential and to induce differentiations to the odontoblasts. The descripton of various bioactive molecules including growth factors lead exciting alternative treatments of dentine-pulp complex. However, since the half-life of the proteins was limited and high concentrations were needed to induce the tissue regeneration, direct application of the protein to the pulp has not given desired results. In addition, with these researches carried out recently valuable data has been obtained about pulp biology and it has been understood that growth factors have been the unavoidable components of the soft tissue repair and hard tissue regeneration. The usage of growth factors alone in regenerative treatment approaches tried to be developed imitating the physiological events of the body has been questioning. Platelet rich plasma (PRP) recommended as a remedy for this kind of researches is encountered as a rich growth factors source. Under economic and treatment conditions, PRP can be obtained in a short time from patient's own blood. The usage of this material in vital pulp treatments has not been encountered, though it is used in many areas in dentistry including maxillo-facial surgery, oral surgery and periodontology. It was aimed in this thesis to search histologically PRP effects on pulp perforations carried out on canine teeth in search of ideal pulp coating agent. In the study performed on 10 dogs totally 41 premolar teeth, after the teeth pulps had been perfored lxlxl sizes, they were coated with PRP obtained as otologly from each dog and absorbed to sterile collagen. In negative control group platelet poor plasma (PPP) was used as coating material, calcium hydroxide formed the positive control group of the research. The research was 73ended with the extracting of the teeth on 7", 30 and 60 days. The teeth were taken to the routine and histological follow and cross sections were prepared and painted with hematoxylen&eosin. All of the sections were evaluated in terms of reparative dentine occurrence and inflammatory reaction by photomicrographs, histomorphometric analysis taken by light microscope Obtained results have shown that according to evaluation criteria PRP has lead to statistically significant difference in recovering of pulp compared to PPP. Since reparative dentinogenesis inducted the backward pulp in a short time as if keeping it possible anti inflammatory effects, besides the features of being non-toxic and no necessity to sensitive bleeding control in pulp wound, with new technologies obtained easily and quickly from patient's own blood under examination conditions PRP is promising in dentistry applications. 74