Çeşitli kanser türlerinde aphidicolin ile uyarılmış fragile bölgelerin incelenmesi
Investigation of aphidicolin-ınduced fragile sites in several cancers
  1. Tez No: 172037
  2. Yazar: HATİCE KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYNUR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Tıbbi Genetik Bilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2006 HATİCE KARABACAK Çeşitli Kanser Türlerinde Aphidicolin ile Uyarılmış Fragile Bölgelerin İncelenmesi Kromozoma! frajil bölgeler, kromozomlar üzerinde yer alan ve çeşitli faktörler tarafından indüklenerek ortaya çıkan, kromozomal boşluklar, kırıklar ve yeniden düzenlenmeler şeklinde görülen kalıtsal bölgelerdir. Bu çalışma meme ve over kanserli hastalarda yaygın frajil bölgelerin ortaya çıkışırım belirlenmesi ve frajil bölgelerin sıklığının bu hastaların birinci derece yakınları ve kontrol gurubu ile karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada meme kanseri teşhisi konulmuş 20 kişi ve over kanseri teşhisi konulmuş 20 kişi hasta grubu, meme ve over kanserli hastaların birinci derece akrabalarından oluşan 40 kişi hasta yakım grubu ve sağlıklı 20 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 100 kişi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma gurubundaki her birey için yapılan 72 saatlik hücre kültürünün 48. saatinde afîdikolin eklenerek, yaygın frajil indüklemesi yapılmış ve frajil bölge ortaya çıkışı incelenmiştir. Toplam frajil bölge sayısı meme kanserli hastalarda 351, meme kanserli hastaların yakınlarında 236, over kanserli hastalarda 231, over kanserli hastaların yakınlarında 177 ve kontrol gurubunda ise 116 olarak bulunmuştur. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiş, frajil bölgelerin sıklığı açısından meme ve over kanserli hastaların, hasta yakınları ve kontrollere göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde fark gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak, meme ve over kanserli hastalarda frajil bölgelerin görülme sıklığım birinci derece hasta yakınları ve kontrollerle karşılaştırdığımızda frajil bölgelerin, meme ve over kanseri oluşumu için duyarlı bölgeler olabileceğini söyleyebiliriz. 35
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.U. Institute of Health. Sciences Department of Medical Biology and Genetics Section of Medical Genetics Master Thesis /KONYA-2006 HATİCE KARABACAK Investigation of Aphidicolin-İnduced Fragile Sites in Several Cancers Fragile sites are inherited points on human chromosomes mat can be induced to form gaps, breaks and rearangements by spesific agents. In this invastigation, frequency of aphidicolin sensitive common fragile sites were evaluated in 20 patients with breast cancer, 20 patients with ovarian cancer, 40 of their first degree female relatives and in 20 healthy persons without a familial history of cancer. A total number of fragile sites was determined as 351 in patients with breast cancer, as 225 in their first-degree relatives, as 231 in patients with ovarian cancer, as 177 in their first-degree relatives, and as 116 in control group. The expression frequency of fragile sites was found to be statitically significant in cancer patients and their relatives on comparison with controls. In conclusion, our results indicate that the fragile sites may be predisposing factor to develope breast and ovarian cancer. 36