Synthesis and characterization of telechelic polymers by the combination of reverse atom transfer radical polymerization and atom transfer radical coupling processes
Karşıt atom transfer radikal polimerizasyonu ve atom transfer radikal birleşmesi yöntemlerinin kombinasyonu ile telekelik polimerlerinin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 172068
  2. Yazar: BİNNUR AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
KARŞIT ATOM TRANSFER RADİKAL POLIMERIZASYONU VE ATOM TRANSFER RADİKAL BİRLEŞMESİ YÖNTEMLERİNİN KOMBİNASYONU İLE a,co-TELEKELİK POLİMERLERİNİN SENTEZLENMESİ VE KARAKTERİZASYONU ÖZET Polimerizasyon süresince büyüyen zincirler arasındaki basit birleşme ve orantısız sonlanma reaksiyonlarından dolayı azot içeren serbest radikal başlatıcıları ile gerçekleştirilen serbest radikal polimerizasyonu (FRP) iyi kontrol edilememektedir. FRP, karşıt atom transfer radikal polimerizasyonu (RATRP) vasıtasıyla metal kataliz sistemleri kullanılarak kontrol edilebilir. İki adet etkili uç grubu içeren makromoleküller olarak tanımlanan telekelik polimerler (çift fonksiyonlu) kontrollü radikal polimerizasyonu da dahil olmak üzere pek çok polimerizasyon tekniğinde kullanılmaktadır [1]. Bu çalışmada, RATRP ve atom transfer radikal birleşmesi (ATRC) tekniklerinin kombinasyonu ile a,©-telekelik (çift fonksiyonlu) polimerlerinin sentezi için alternatif bir yol sunulmaktadır. RATRP ve çeşitli yapıdaki fonksiyonel azo başlatıcıları kullanılarak, bir ucunda fonksiyonel grup ve diğer ucunda halojen grubu bulunan polimerler sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. ©- R- n=n-r - (f)*- (j\-R-.xnfxrUTJX_a + Mn/L Mtn+1X/L where (7) = OH, COOH, CN Mtn+1X= CuCl2> CuBr2, FeCl3, FeBr3 L = bpy, PPh3> PMDETA (1) Daha önce de gösterildiği gibi [2] ATRC prosesi kullanılarak tek fonksiyonlu telekelik polimerler çift fonksiyonlu telekelik polimerlere kolaylıkla dönüştürülmüştür. Bu çalışmada da çift fonksiyonlu polimerler sentezlenerek fonksiyonel grup sayılan saptanmıştır. CuX/L Cu(0) {FJ - R - UVWUV-Q»_ [fJ - r- uxaAruvru-uxrvrLon- r - rp\ + CuCl2 Toluene, 110°C (2) where (7) = OH, COOH, CN X = Cl,Br L = Me6TREN, PMDETA
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF a,© -TELECHELIC POLYMERS BY THE COMBINATION OF REVERSE ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION AND ATOM TRANSFER RADICAL COUPLING PROCESSES SUMMARY Conventional free radical polymerization (FRP) with azo containing initiators is not well controlled because of facile coupling and disproportionation reactions between the propagating species during the polymerization. FRP can be converted to controlled polymerization by using iron based catalyst system via so-called reversible atom transfer radical polymerization (RATRP). Telechelic polymers, defined as macromolecules that contain two reactive end groups, are available via many polymerization techniques including controlled radical polymerization [1]. In this work, an alternate route is proposed for obtaining directly a,co-telechelics by combination of RATRP and Atom Transfer Radical Coupling (ATRC) processes. By using RATRP and different types of functional azo initiators, polymers with functional group at one end and the halide group on the other end have been synthesized and characterized. Qy- R- N=N-R - (?)*- (fV-r-iaaatia- ci + M,n/L Mtn+IX/L where (7) = OH,COOH,CN Mtn+1X= CuCl2, CuBr2, FeCI3, FeBr3 L = bpy, PPh3) PMDETA (1) As it was shown previously [2], monofunctional telechelics have readily been converted to bifunctional telechelics by applying ATRC process. The bifunctional telechelics were characterized and the number of functionalities was determined. CuX/L x-^ Cu(0).- {FJR - lAAAAA - CI*- (F) - R- lAAAAAAAAAAAA- Rff\ + Toluene, 1 10°C where (?) = OH, COOH, CN X = Cl,Br L = Me6TREN, PMDETA CuCl2 (2) IX