Synthesis and characterization of telechelic polytetrahydrofuran
Fonksiyonel uç gruplara sahip politetrahidrofuran sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 350646
  2. Yazar: ECEM TEMELKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşayan katyonik halka açılması polimerizasyonu ve bakır katalizli azid-alkin siklo-katılma reaksiyonlarını da içeren klik kimyası metotlarını birleştirerek farklı fonksiyonel uç gruplara sahip polimerler elde etmektir. Bu amaçla azid (-N3), hidroksil (-OH), brom (-Br) ve antrasen gibi çeşitli fonksiyonlara sahip politetrahidrofuran polimerleri, başlatıcıdan fonksiyonlandırma, sonlandırma ajanı ile fonksiyonlandırma ve CuAAC klik ve esterleşme reaksiyonlarını kapsayan zincir ucu modifikasyon metotları kullanılarak sentezlenmiştir. Bu polimerler telekelik polimerler olarak ifade edilirler ve bu telekelik polimerler sentezlenerek nükleer manyetik rezonans (NMR), jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ve Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The target of this study was to obtain polymers having different functional end groups with the combination of living cationic ring-opening polymerization and click chemistry methods including Cu(I)-catalyzed azide-alkyne cyclo-addition (CuAAC) reactions. In this sense, polytetrahydrofurans (PTHF) having various functionalities such as azide (-N3), hydroxyl (-OH), bromo (-Br) and anthracene were obtained using functionalization from initiator, functionalization from terminating agent and chain-end modification methods including CuAAC click and esterification reactions. The resulting polymers are simply termed as telechelic polymers and these telechelic polymers have been synthesized and characterized by nuclear magnetic resonance (NMR), gel permeation chromatography (GPC), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR).