Quantitative extraction of anionic textile dyes by poly(N,N-diallyl morpholinium bromide) hydrogels
Poly(N,N-diallil morfolinyum bromid) hidrojelinin anyonik tekstil boyalarını kuantitativ ekstraksiyonu
- Tez No: 172069
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
POLY(N,N-DİALLİL MORFOLİNYUM BROMİD) HİDROJELİNİN ANYONİK TEKSTİL BOYALARINI KANTİTATİF EKSTRAKSİYONU ÖZET Çevre ve canlı sağlığı açısından tekstil boyama prosesleri sırasında ortaya çıkan atıklarının çevreye zararsız hale getirilip uzaklaştırılması hayati önem arz etmektedir. Bu çalışmada, tekstil boyama prosesi atıkları içerisinde bulanan anyonik esaslı boyaların ' quaterner amonyum içeren hidrojelle tutulması sağlanmıştır.Sentezlenen polimerik hidrojelin en önemli özelliği aşağıda görüldüğü üzere her bir monomerin 1 ve çapraz bağlayıcının 2 adet kuatemer amonyum gurubu içermesidir. l^ J 85°C TBH VWVMAWIAMA Bu yöntem Sülfo gurubu içeren boyalar üzerinde oldukça etkin bir tutma kapasitesi göstermiştir. Deneyde Everzol Blue RS/P, Everzol Black GSP, Everzol Red 3BS gibi ticari boyalarla birlikte yapısı bilinen Calgon da kullanılmıştır, ilk olarak hidrojelin maksimum tutma kapasitesi ölçülmüştür. Takip eden çalışmada yüksek konsantrasyonlu çözeltilerde jellerin tutma kapasitesinde değişikliğin olmadığı gözlenmiş bu sonuç dan hareketle boya tutma kapasitesinin Langmuir İzotermine uymaması nedeniyle tutmanın fiziksel değil kimyasal yolla sağlandığı ispat edilmiştir.Çok seyreltik boya çözeltilerindeki boya tutma kapasitesinin çözeltide sıfır boya seviyesini sağladığı deneysel olarak tespit edilmiştir. Hazırlanan aşırı seyreltik çözeltilerde 10 sn içerisinde gözle görülebilir şekilde boyanın sudan arındığı gözlenmiştir. Farklı PH larda ki boya tutma kapasitesi de saptanarak ideal çalışma aralığı tespit edilmiştir.Ticari olarak kullanılan boya tutucularının çoğunun en önemli olumsuz yanlarından biri geri kazanılma özelliklerinin olmamasıdır. Bizde son olarak boya yüklenmiş hidrojeP in geri kazanılıp kazanılamayacağını inceledik. Yaptığımız denemelerde geri kazanılma reaktifi olarak sülfirik asit, anilin ve doymuş sodyum klorür çözeltisi test edilmiştir, Ancak bunlar arasından en etkin geri kazanılma reaktifi aracının doymuş sodyum klorür çözeltisi (% 86 lar civarında) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
QUANTITATIVE EXTRACTION OF ANIONIC TEXTILE DYES BY POLY(N,N- DIALLYIİ MORPHOLINIUM BROMIDE) HYDROGELS | | i i SUMMARY The release of dye chemicals into the environment has very important harmful effect above1 the environment and human so removal of residual dye and diseffection is very important process. In this study we have successed removal of anionic dye from the textile waste by using of quaternary amonium hydrogels.Most important feature of our gel is having 1 quaternary amonium group for every monomer and having 2 quaternary amonium group for every cross-linker. ^ S TBH J + r *T ^Bre