Evolutionary engineering of metal-binding/metal-resistant yeast for biomimetics
Evrimsel mühendislik yöntemi ile metale bağlanan/metale dirençli mayaların biyobenzetim amaçlı geliştirilmesi
  1. Tez No: 172070
  2. Yazar: BURCU TURANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CANDAN TAMERLER BEHAR, Y.DOÇ.DR. PETEK ÇAKAR ÖZTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
EVRİMSEL MÜHENDİSLİK YÖNTEMİ İLE METALE BAĞLANAN / METALE DİRENÇLİ MAYALARIN BİYOBENZETİM AMAÇLI GELİŞTİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmada amaç, bir tersine metabolizma mühendisliği stratejisi olan evrimsel mühendislik yöntemi ile kobalta bağlanabilen/kobalta dirençli S. cerevisiae hücreleri elde etmektir. Bu amaçla, yaban tip hücreler, bir kimyasal mutajen olan etil metan sulfonat (EMS)'ye maruz bırakılmıştır. Mutasyon ile elde edilen genetik çeşitliliği artırılmış hücrelere, sabit düzeyde ve dereceli olarak artan düzeylerde olmak üzere iki ayrı stres seleksiyon stratejisi uygulanmıştır. Her aşamada hayatta kalan bireylerin bir sonraki nesile aktarılması ile seçim stratejileri nesiller boyunca devam ettirilmiştir. Hem sabit stres uygulaması hem de dereceli olarak artan stres uygulaması ile 36'şar nesil elde edilmiştir. Elde edilen son popülasyonlardan rastgele seçim ile mutant bireyler elde edilmiştir. Bireylerin karakterizasyonu için en muhtemel sayı (Most Probable Number, MPN) yöntemi ile bireylere ait stres sonrası hayatta kalma değerleri istatistiksel olarak belirlenmiştir. Herhangi bir çapraz direnç kazanımı olup olmadığım incelemek amacıyla kobalta dirençli bireyler krom, bakır ve çinko gibi metal stresleri altında ve maya biyoproseslerinde sıkça karşılaşılan oksidatif, etanol, ozmotik ve sıcaklık stresleri altında test edilmişlerdir. Bunların yanısıra, bireylerin ve popülasyonlarm bir stres metaboliti olan trehalozu biriktirme durumları HPLC ile incelenmiştir. Hücre içinde ve/veya hücre yüzeyine tutunmuş olarak bulunan metal varlığının incelenmesi için ise alev atomik absorpsiyon spektroskopi (FAAS) yöntemi uygulanmıştır. özetle, evrimsel mühendislik yöntemi başarı ile uygulanmış ve kobalta dirençli ve buna paralel olarak çapraz direnç geliştirmiş bireyler elde edilmiştir. Buna ek olarak, kobalta dirençli bireylerin hücre içinde veya hücre yüzeyine tutunmuş durumda kobaltı biriktirdikleri tesbit edilmiştir. Ancak, bakıra ve kroma dirençli bireylerin bu metalleri hücreden dışarı atarak/salgılayarak direnç gösterdikleri tahmin edilmektedir. Transkriptomik ve proteomik analizler ve araştırmalar strese karşı direnç mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasında ve biyoarıtım ve/veya biyobenzetim uygulamalarında kullanımmda faydalı olacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
EVOLUTIONARY ENGINEERING OF METAL-BINDING / METAL- RESISTANT YEAST FOR BIOMIMETICS SUMMARY In this study, the aim was to obtain cobalt-binding/cobalt-resistant S. cerevisiae cells by using an inverse metabolic engineering strategy; evolutionary engineering. For this purpose, wild-type cells were firstly exposed to ethyl methane sulphonate (EMS) mutagenesis in order to increase the genetic diversity. Serial stress applications, either at constant or gradually increasing levels, were performed. Survivors of a step were passed to the following step and stress selection strategy was applied over generations of populations. The final populations were obtained as the result of both the increasing stress selection strategy and the constant stress selection strategy after 36 generations under stress conditions. The final populations were used to obtain individual mutants by random selection on solid media. The resulting individuals were characterized by determining the percent survival values of the individuals in reference to wild-type by most probable number (MPN) method statistically. Several other stress conditions were tested as well in order to test if any cross-resistances were gained by the cobalt-resistant individuals, such as resistance to other heavy metal stresses (chromium, copper, zinc) and other stress conditions frequently encountered in yeast bioprocesses such as oxidative, ethanol, osmotic and heat stresses. Moreover, accumulation of trehalose, an important stress metabolite, was investigated in the populations and individuals by HPLC. The metal contents associated with the cells were determined by flame atomic absorption spectroscopy. To summarize, by designing and using evolutionary engineering strategies, cobalt- resistant individual cells were successfully obtained with concomitant cross- resistances towards other stress conditions. Additionally, they were found to accumulate cobalt bound to or internalized by cells. However, copper and chromium seems to be pumped out / secreted by the resistant cells as a resistance mechanism. The transcriptomic and proteomic analysis and further investigations may help to better understand the mechanism of stress resistance and ultimately exploit it for bioremediation and/or biomimetics application.