Mahmut Muhtar Paşa Köşkü restorasyon projesi
Restoration project for the Mansion of Mahmut Muhtar Paşa
  1. Tez No: 172076
  2. Yazar: DEFNE ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
MAHMUT MUHTAR PAŞA KÖŞKÜ RESTORASYON PROJESİ ÖZET 19. yüzyılın ikinci yansında yapıldığı bilinen Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, Kadıköy ilçesi Moda semtinde, Moda Caddesi'nden Marmara Denizi'ne kadar uzanan 10 dönümlük bir bahçe içinde yer almaktadır. Köşk'ün tarihinde bilinen en eski dönem, 1884-1894 yıllan arasıdır. Bu tarihlerde köşkte Alfred Frederic James Barker isimli bir İngiliz ve ailesinin yaşadığı ve 1 894 İstanbul depreminden sonra Barker ailesinin İstanbul'dan ayrıldığı bilinmektedir. Köşk, Mahmut Muhtar Paşa'nın eşi ve Mısır Hidivi İsmail Paşa'nın kızı Prenses Nimetullah tarafından 1897 yılında satın alınmış ve 1956 yılına kadar Mahmut Muhtar Paşa ailesinin mülkiyetinde kalmıştır. 1956 yılında kamulaştırılarak Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilen yapı, 1957 yılında Kadıköy Kız Lisesi'nin birimlerinden biri olarak kullanılmaya başlamıştır. Mahmut Muhtar Paşa ailesinin köşkte yaşadığı dönemde bahçe içinde selamlık, manej, ahırlar, sera, mutfak, yemekhane ve çok sayıda ağaç bulunduğu bilinmektedir. 1960-1970 yıllan arasında, köşkün bahçesine yeni okul binalarının yapımı sırasında sözkonusu yapılar ortadan kaldırılmıştır. Yapı, okul döneminde geri dönüşebilir müdahaleler görmüş, özgün detay ve malzemeleri nispeten iyi korunarak günümüze ulaşmıştır. Fakat yapının, başta çatıdan yoğun bir biçimde giren yağmur sulan olmak üzere çeşitli sorunları bulunmaktadır.Okul yönetimi 2003 yılında köşkü boşaltmış ve restorasyon projesinin hazırlanması için girişimlerde bulunmuştur. Bu değerli yapıyı korumanın önemine ve gereğine inanan yönetim, yapının restorasyonuna başlanabilmesi için kaynak araştırmakta, yakın vadede onaranın gerçekleştirilebilmesi için çaba göstermektedir. Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, günümüze nispeten iyi durumda ulaşmış nitelikli bir yapı olması nedeniyle tez konusu olarak seçilmiştir. Tezin amacı, eğitimle bağlantılı uygun kullanım olasılıklarının araştırılmasıyla yapıya uygun bir işlev belirlemek ve bunun için yapılması gereken müdahaleyi saptamaktır. Bunun yanı sıra, özgün detay ve malzemeyi korumak için gerekli müdahale tiplerini belirleyerek, yapının sahip olduğu tarihi ve estetik değerleri gelecek nesillere aktarmak da öncelikli bir hedef olarak belirlenmiştir. Tez çalışmasının ilk aşamasında yapının 1/50 ölçekli rölövesi çıkarılmış ve çizimler fotoğraflarla desteklenmiştir. Eşzamanlı olarak, yapının bulunduğu çevre ve yapıldığı döneme ilişkin yazılı ve görsel kaynaklar taranmış ve köşkün ayrıntılı bir betimlemesi yapılmıştır. Köşkün özgün durumu ve zaman içinde geçirdiği değişimler yapının sağladığı verilere, görsel ve yazılı belgelere dayanılarak belirlenmiş, restitüsyon çizimleri gerçekleştirilmiştir. Son aşamada köşkün mekansal bütünlüğünü bozmayacak eğitimle bağlantılı yeni bir işlev, Kadıköy Lisesi'nin ihtiyaçları da dikkate alınarak belirlenmiştir. Yapının bu yeni işleve uyarlanması için gerekli müdahale tiplerinin yanı sıra özgün detay ve malzemelerini koruyacak müdahale tipleri de ortaya konmuştur. XXI
Özet (Çeviri)
RESTORATION PROJECT FOR THE MANSION OF MAHMUT MUHTAR PAŞA SUMMARY The mansion of Mahmut Muhtar Paşa, which dates to the second half of the 1 9th century, is situated in a garden of 10.000 m2, lying between Moda Street and Marmara Sea, at Moda quarter of Kadıköy district, in Istanbul. The oldest period, which is known about the history of the mansion, is between the years 1885-1895 when an English named Alfred Frederic James Barker and his family were living. Barker family left Istanbul after the earthquake of 1894. The mansion was bought by the Princess Nimetullah, wife of Mahmut Muhtar Paşa and daughter of the Khedive of Egypt, Ismail Paşa. The mansion that stayed in possession of Mahmut Muhtar Paşa family between the years 1897-1956 was then nationalized, transferred to the Ministry of National Education and finally assigned to Kadıköy High School for Girls. Old maps and documents reveal that in the days when Mahmut Muhtar Paşa family was living in the mansion, the garden also included a selamlık, a manege, stables, a green house, a kitchen, a refectory and many trees. Between the years 1960-1970, when new school buildings were constructed in the garden, these old buildings were all demolished. As for the interventions, which were made to the mansion during that period, they were fortunately reversible and the original details and materials could thus survive in a relatively good state of preservation. But the building has different problems, especially due to the rainwater leaking from the roof. The school administration evacuated the mansion in 2003 and attempted the preparation of the restoration project. The administration willing to save this beautiful building is in search of sponsorship for an immediate intervention. The mansion of Mahmut Muhtar Paşa was chosen as the subject of this thesis because it is a valuable building of the 19th century, still keeping many of its original details. The aim of the thesis is to document the building with measured drawings and photographs; to describe the necessary interventions for its restoration while preserving its historic and aesthetic value, and to determine a suitable function that will help to its maintenance. Written and visual information about the mansion and the district, and the period the mansion was built was also gathered and evaluated for a detailed description of the building. This information, together with personal observations, also revealed the changes that occurred in the course of time and helped to the preparation of the restitution project. Besides the careful examination of the building, old maps and documents were also consulted and the narration of the old inhabitants was taken into account for restitution decisions. Finally, by considering the possibilities offered by the building and the requirements of the owner (Kadıköy High School), a suitable new function is proposed. xxn