Salisil amid ve salisilik asit içeren podand ve crown eterlerin sentezi
The synthesis of podand and crown ethers containing salicylamide and salicilic acid
- Tez No: 172087
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖNÜL YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
SALİSİL AMİD VE SALİSÎLÎK ASİT İÇEREN PODAND VE CROWN ETERLERİN SENTEZİ ÖZET Charles J. Pedersen crown eterleri sentez etmeyi başaran ilk kimyacıdır. Katekol ve l,5-dikloro-3-oksapentamn sodyum hidroksitle n-butanol içinde reaksiyonu ile dibenzo-18-crown-6'yı elde etmiştir. Dibenzo[3n]crown-n makro halkalı eterler olarak bilinen bu bileşiklerin sentezi organik kimya alanında önemli bir dönüm noktasıdır. Pedersen' in ilk sentezinden beri başlıca 1,2-dMdroksibenzen türevlerinden Williamson eter sentezi ile elde edilmişlerdir. Farklı oranda makro halka-katyon kompleksleri oluşturdukları bilinmektedir. fi". 2a-2b Mİz 3a-3b 3a 3b 0 1 Şema 1. Yeni asiklik bileşikler bis[2-(l-amido)fenoksi] etilen glikol podandlarm sentezi Mevcut çalışmanın ilk bölümünde, iyi bir verimle (su)/(Na2CC>3) varlığında salisilamid ve polietilen glikol dihalojenürlerin reaksiyonuyla salisil amid sonlu etilen glikol türevleri sentezlenmiştir. Salisil amidden başlayarak, literatürde bulunmayan 1,2- yerinden sübstitüe bis[2-(l-amido)naftiloksi]etilen glikol podandlarm sentezi alkali karbonatlar varlığında su içinde polietilen glikol dihalojenürlerle gerçekleştirildi (Şema 1). Çalışmamızın ikinci bölümünde, salisilik asit, alkali karbonatlar ve su varlığında 95- 100°C'de, farklı tipte dibenzo crown eterler oluşturmak için polietilen glikol dihalojenürlerle reaksiyona sokularak değişik boyutlarda dibenzo[3n+2]crown-n (n=4,5) makro halkalı eterlerin sentezi gerçekleştirildi (Şema 2).f\ + 2 f^°^\ Na2C03 ^J 4a OH H20 2a-2b S^o=o o=c i 5a-5b Scheme 2. The synthesis of novel benzo[3n+2]crown-n type crown compound. We also tried to synthesis salicylic acid ended novel podand type of compounds in aqueous media, but desired products could not be obtained. The reaction products were purified with crystallization in different solvent and analysed with spectroscopic methods of IR, !H nuclear magnetic resonance, NMR. XUl
Özet (Çeviri)
THE SYNTHESIS OF PODAND AND CROWN ETHERS CONTAINING SALICYLAMTOE AND SALICYLIC ACTO SUMMARY Charles J. Pedersen was the first chemist who managed to prepar crown compounds. He obtained dibenzo-18-crown-6 by the reaction of catechol and 1,5- dichloro-3- oxapentan with sodium hydroxide and n-butanol. The synthesis of tbis type of compouns that are knovvn dibenzo[3n]crown-n is an important turning point in the history of organic chemisrty. They have been mostly obtained from the 1,2- dihydroxybenzen derivatives with tne Williamson synthesis since they were fiıst prepared by Pedersen. They are recognised to form different ratio macrocycle-cation complexes. in the first part of the present work, by reaction of salicylamide with polyethylene glycol dihalides in the presence of (water)/(Na2CO), bis(o-amidolphenoxy)ethylene glycol derivatives with salicylamide ended were synthesized with the good yield. Starting from salicyilamide, tiıe synthesis of bis[2-(l-amido)phenoxy]ethylene glicol podands substituted in 1,2-positions not existing in the literatüre was carried out in the vvater with the polyethylene glycol dihalides in the presence of alkali carbonates [Seneme 1]. a OH j^\ /\\ ln l r