Sefalosporin formülasyon atık sularının O3 ve O3/H2O2 prosesleri ile ön arıtılabilirliği
Pretreatability of cephalosporin group antibiotic waste waters by O3 ve O3/H2O2 processes
- Tez No: 172098
- Danışmanlar: PROF.DR. FATOŞ GERMİRLİ BABUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
SEFALOSPORIN FORMULASYON ATIKSULARININ 03 VE O3/H2O2 PROSESLERİ İLE ÖN ARITILABİLİRLİĞİ ÖZET Antibiyotik formülasyon atıksular içerdikleri, biyolojik ayrışabilirliği düşük, aktif çamur sistemi mikroorganizmaları üzerinde inhibisyon etkisine sahip ve/veya toksik yapılı organik maddeler nedeniyle, bu endüstride çoğunlukla uygulanmakta olan biyolojik arıtma sistemlerine verilmeden önce bir ön kimyasal arıtma işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir. Son yıllarda, ozonlama ve ileri oksidasyon prosesleri gibi kimyasal oksidasyon metodlar bu tip atıksuların arıtılmasında önemli alternatifler olmakta ve bazı durumlarda tek arıtma seçeneğini oluşturabilmektedirler. Bu çalışmada, biyolojik ayrışabilirliği düşük ve aktif çamur sistemleri mikroorganizmalar üzerinde inhibisyona neden olmasının yanında yaygın kullanımı nedeniyle seçilen Seftriakson sodyum içeren sentetik antibiyotik atıksuyunun (KOİo = 400 mg/L, BOİ5 = 4mg/L) pH = 11 'de ozon ve perozon prosesleri ile ön arıtılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Seftriakson sodyum ham atıksuyunun karakterizasyonu yapılmış, inert KOÎ içeriği, aktif çamur sistemi mikroorganizmaları üzerindeki inhibisyon etkisi ve Phaeodactylum tricornutum deniz algi üzerindeki toksik etkileri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar Seftriakson sodyum ham atıksuyunun %63 mertebesinde biyolojik olarak ayrışamayan KOİ fraksiyonu içerdiğini ortaya koymuş ve bu atıksuyun aktif çamur sistemi mikroorganizmaları üzerinde inhibisyona neden olurken, Phaeodactylum tricornutum deniz algi üzerinde toksisiteye neden olmadığı görülmüştür. Daha sonra ozon ve perozon proseslerinin çeşitli reaksiyon sürelerinde, KOİ giderim verimleri, uygulanan ozon basma giderilen KOİ miktarları ve BOİ5/KOİ oranındaki değişimler değerlendirilmiştir. Yapılan deneyler, 1500 mg/L ozon dozunda 1 saatlik reaksiyon sonucu; ozonlama prosesinde %71'lik, 31,25mM H2O2 kullanılan perozon prosesinde de %69'luk bir KOİ giderim veriminin elde edildiğini göstermiştir. Bu proseslerin inert KOİ içeriği, aktif çamur sistemi mikroorganizmaları inhibisyonu ve deniz algi toksistesi üzerindeki etkilerinin araştırılması için değişik reaksiyon süreleri; KOİ giderim verimi, uygulanan ozon dozu basma giderilen KOİ miktarı, BOİ5/KOİ oranı ve ekonomik kriterler de göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucu her iki proses için 20 dakikalık reaksiyon süresi seçilmiş ve elde edilen ön arıtılmış atıksu üzerinde amaçlanan çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar 20 dakika reaksiyon süresinin sonunda, ön ozonlama prosesinde %48'lik, ön perozonlama prosesinde ise %53'lük KOİ giderim veriminin elde edildiğini ortaya koymuştur, inert KOİ temel alındığında ise ön ozonlama prosesi ile %29'lik bir giderim söz konusu iken, ön perozonlarına prosesinde giderim verimi %57 olarak tespit edilmiştir. Ancak yapılan çalışmalar 20 dakika reaksiyon süresinde ön ozonlama ve ön perozonlama proseslerinin, aktif çamur sistemi mikroorganizmaları üzerindeki ıxinhibisyon etkisi açısından iyileşmeler sağlamalarına rağmen, bu etkinin tamamen ortadan kaldırılması yönünde etkili olamamışlardır. Ayrıca Seftriakson sodyum ham atıksuyu Phaeodactylum tricornutum deniz algi üzerindeki toksik etkisi daha az mertebelerde iken ön arıtılmış atıksuların toksik etkisi çok yüksek değerlere ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
PRETREATABILITY OF CEPHALOSPORIN GROUP ANTIBIOTIC WASTEWATERS BY 03 VE O3/H2O2 PROCESSES SUMMARY Antibiotic formulation effluents, because of containing chemicals which has low biodegradability, inhibition effect on activated sludge microorganisms and/or toxic effect; a chemical pre-treatment method is required prior to discharge biological treatment systems that have wide usage in pharmaceutical industry. Chemical oxidation methods (ozonation and advanced oxidation processes) are important pre-treatment alternatives for these type wastewaters and in some case they may become only choice. In the present work, pre-treatability synthetic antibiotic formulation effluent containing Ceftriaxone sodium (CODo = 400mg/L; BOD5 = 4mg/L), selected as material due to its low biodegradability, inhibition effect on activated sludge microorganisms and its wide usage, via ozonation (O3) and perozonation (O3 + H2O2) was investigated at pH = 1 1. In the first part of study, the characterization of raw Ceftriaxone sodium effluent was done, its non-biodegradable COD fraction, inhibition effect on activated sludge microorganisms and toxic effect on Phaeodactylum tricomutum (marine algae) was determined. The results demonstrated that raw Ceftriaxone sodium effluent has %63 non-biodegradable COD fraction; no toxic effect on Phaeodactylum tricomutum while has inhibition effect on activated sludge microorganisms (EC50=239mgCOD/L). Then variations COD removal efficiencies, COD removals per applied ozone dosage and BOD5/COD ratios were evaluated for ozonation and perozonation processes at different reaction times. The results demonstrated that ozonation process (1500 mg 03/L-saat; pH = 11) provided %71 COD removal and perozonation process (1500 mg 03/L-saat; 31.25 mM H202; pH = 1 1) provided %69 COD removal at the end of one-hour reaction. The different reaction times evaluated with their COD removal efficiencies, COD removals per applied ozone dosage and BOD5/COD ratios and also economical criterions for investigation of effects of ozonation and perozonation processes on raw Ceftriaxone sodium effluent's, non-biodegradable COD fraction, inhibition effect on activated sludge microorganisms and toxic effect on Phaeodactylum tricomutum. 20 minutes reaction time was selected as optimum to carry out these experiments. The results indicated that ozonation process provided %29 non-biodegradable COD removal at the end of 20 minutes while provided %48 total COD removal and perozonation process provided %57 non-biodegradable COD removal at the end of 20 minutes while provided %53 total COD removal. However, ozonation and perozonation processes provided some improvements on inhibition effect on activated sludge microorganisms at the end of 20 minutes, but they could not provide completely removing of inhibition effect. In addition, XIozonation and perozonation processes caused an important increase for toxic effect on Phaeodactylum tricornutum. Xll