İnşaat planlama teknikleri ve yeni yaklaşımlar-Türk yüklenici firmaları alan çalışması
Construction scheduling techniques and new approaches-field study of Turkish construction firms
  1. Tez No: 172107
  2. Yazar: CENK KONAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATTİLA DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İNŞAAT PLANLAMA TEKNİKLERİ VE YENİ YAKLAŞIMLAR - TURK YÜKLENİCİ FİRMALARI ALAN ÇALIŞMASI ÖZET İnşaat sektörü de, diğer sektörler gibi, dünyadaki teknolojik ve bilimsel alanlardaki gelişmeler, globalleşme, ulusal sınırların kaldırılması çabalan, ulusal firmaların ülke sınırları dışında yoğun faaliyet göstermeye başlamaları gibi değişimlerin etkisinden payım alan önemli bir sektör konumundadır. Bu durum, inşaat firmalarının çağın gerektirdiği koşullar altında, başarılı bir proje gerçekleştirmeleri ve uluslararası ortamda diğer firmalarla rekabet edebilmeleri için teknolojik gelişimlere açık ve proje planlama konusunda uluslararası donamıma sahip olmalarım gerektirmektedir. Bu çalışma, Türkiye inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yaptıkları inşaat projelerinde kullandığı planlama tekniklerinin nitelik ve nicelik açısından ölçülmesini amaçlanmaktadır. Bu amaçta hazırlanan tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü olan giriş bölümünde,inşaat sektöründe proje planlamasının ihtiyacı anlatılmakta ve sürekli geliştirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Tezin ve tez kapsamındaki alan araştırmasının hazırlanış mantığı, düşünce sistemi ve amaçları bu bölümde ortaya konulmaktadır. İkinci bölüm, genel olarak inşaat projesi planlamasından ve bunun firmalara sağladığı faydalardan bahsedilmiştir. Ayrıca geleneksel proje planlama tekniklerinin hepsi incelenmiş ve bu tekniklerin firmalara sağladığı faydalar ve kısıtlar ortaya konmuştur. Bölümün sonuç kısmında geleneksel planlama tekniklerinin eksiklerinden bahsedilmiş ve yeni planlama tekniklerine ihtiyaç duyulduğundan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, geleneksel planlama tekniklerinin inşaat firmaları için yetersiz olmasından dolayı yeni nesil proje planlama tekniklerinin geliştirildiği anlatılmaktadır. Yeni nesil proje planlama teknikleri tek tek incelenmiş ve bu tekniklerin avantaj ve dezavantajları açıklanmaya çalışılmıştır. Bölümün sonunda bu tekniklerin inşaat firmaları için öneminden bahsedilmiş ve inşa firmalarının rekabet gücünü bu teknikler sayesinde arttırabileceği ortaya konmuştur. ıxDördüncü bölümde alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırmasında kullanılan anket sorulan yurtdışında yapılan bir çalışmadan alınmıştır. Yapılan alan araştırmasının yöntemi, amacı, elde edilen bulguları ve bu bulguların analizi olmak üzere dört kısımda açıklanmaktadır. Bu bölümün amacı, Türk inşaat sektöründe proje planlama tekniklerinin uygulanmasının firmalar için önemi, maliyeti, faydalan, dezavantajları ve basan oranlarını araştırarak, Türk inşaat firmalarındaki durumu ve bu firmaların konuyla ilgili yaklaşımlarını açıklamaktır. Sonuç bölümünde, Türk inşaat sektöründeki konu ile ilgili durumu açıklamak üzere tez kapsamında gerçekleştirilen alan araştırmasından elde edilen çarpıcı bulgulara yer verilmekte ve bu bulguların genel değerlendirilmesi yapılmaktadır. Ayrıca yapılan alan araştırmasının sonucu yurtdışında yapılan araştırmaların (Kelleher, 2003) 'An Investigation of The Expanding Role of The Critical Path Method By ENR'S Top 400 Contractors' ve (Liberatore, 1998) 'Project Management in Construction: Software Use and Research Directions' sonucuyla karşılaştırılmıştır. Böylece Türk inşaat sektöründeki firmalarla yurtdışındaki inşaat firmalarının proje planlama tekniklerine bakış açışı karşılaştırılmıştır. Alan çalışması inşaat sektöründe faaliyet gösteren 30 inşaat firması ile yüz yüze görüşmeler sonucunda oluşmuştur. Otuz inşaat firması ile yapılan anketlerde sorular direk olarak firmanın planlama departmanında çalışan kişilere yaptırılmıştır. Ankete katılan inşaat firmalarının faaliyet alanları çok geniş olan büyük firmalar olduğu görülmüştür. Bu firmaların ortak özelliklerinden biri yurtdışında iş yapmaları ve bu konuya önem vermeleridir. Türk inşaat firmalarının proje planlama tekniklerinin uygulamalarının temel nedenleri sırasıyla, proje yönetiminin isteği ve desteği, süre kazancı ve gecikmelerin azaltılması, belirsizlik ortamında kontrolü sağlama ve uluslararası inşaat projelerinde rekabet gücünü arttırmasıdır. İnşaat firmaları yurtiçindeki projelerinde planlamayı her projelerinde uygulamazken, yurtdışındaki tüm projelerinde uyguladıkları görünmektedir. Türkiye inşaat sektöründeki firmalar proje planlamasını iyi bir yönetim aracı olarak görmektedir. İnşaat firmaları proje planlaması sonucunda uygulamalarında süre kazancı, gecikmelerin azalması, belirsizlik ve risk ortamında kontrolü sağlamak, sorunlara çabuk çözüm getirmek, ihale süreci ve maliyet tahminindeki gelişmeler gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında inşaat sektöründeki firmaların proje planlaması ile ilgili uygulama sorunları, bu konunun uzmanlarına bağlılık, üst yönetimin ve sahada çalışanların isteklerine yeterince cevap verememesi, maliyetlerin düşürülmesi açısından sonuç alamamaları olarak ortaya konmuştur. Sonuç olarak proje planlaması inşaat firmaları için orta düzeyde önemlidir ve firmalar kendilerini bu konuda orta derecede başarılı görmektedir. Bunun sebebi olarak teknik altyapıyı, eğitim düzeyini, planlamada çalışanların bilgisini ve proje yönetiminin desteğini göstermektedir. Proje planlaması alanındaki teknolojik gelişmelerden inşaat firmaları çok uzaktadır. Firmaların yönetimi yenilikleri yeterince takip etmemekte ve çalışanların da bu konuda motive etmemektedir. Analiz sonucunda birçok inşaat firması yeni nesil planlama tekniklerinden ve bu tekniklerin sağladığı avantajlardan haberdar değildir. Yurtdışındaki inşaat firmaları ise yeniliklere çok önem vermekte ve firmalar, planlamayla ilgili araştırmalar için ekbütçeler ayırmaktadır. Ayrıca firmaların yönetimi çalışanlarım yenilikler konusunda teşvik etmekte ve çalışanlarda bu teknolojik gelişmeler karşısında kendilerini sürekli eğitmektedirler. Bu da inşaat firmalarının uluslar arası ortamda rekabet gücünü arttırmaktadır. xı
Özet (Çeviri)
CONSTRUCTION SCHEDULING TECHNIQUES AND NEW APPROACHES - FIELD STUDY OF TURKISH CONSTRUCTION FIRMS SUMMARY Construction sector is under the affect of technological and scientific developments, globalization, remove of national borders, abroad activities of national firms like other sectors. These changes and developments make the construction firms be open to technological developments and have the international experience and equipment about“project planning”in order to accomplish the projects that they have undertaken and compete with other firms under the coercive conditions of the international market. The thesis aims to measure the quality and quantity of the planning techniques that the Turkish construction firms use to proceed the projects according to their commitments. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, as an introduction; the need for project planning and development of project planning systems continuously are mentioned. The logical preparation process, ideology and the goals of the thesis and field study is put forward in this chapter. The second chapter is about the project planning and its benefits to the firms. Furthermore all of the traditional project planning techniques and the advantages and disadvantages of the techniques are studied. In the final part; deficient parts of the techniques are exposed by mentioning the need of new planning techniques. In the third chapter, it's told that new generation planning techniques is being developed because of the deficiency of the traditional planning techniques. New generation project planning techniques are investigated one by one and then the advantages and disadvantages of these techniques are stated. In the final part of the chapter, the importance of these techniques for the construction firms are exposed and also it is mentioned that those new techniques seem to help the construction firms to gain the competition power they need. In the forth chapter, the field study is explained. The questionnaire questions are quoted from a study that is applied abroad before. It is all told in 4 parts; method of the field study, goal of the study, results and analysis of results. The goal of this chapter is to investigate the importance, advantages, disadvantages, cost and success ratio of the application of project planning techniques for the Turkish construction firms and understand the status of project planning techniques in Turkish xuconstruction industry and the approach of Turkish construction firms to the techniques. In the final chapter, the results of the field study in the scope of the thesis is stated and the results are analyzed in order to explain the condition of the subject in the Turkish construction sector. In addition; the results are compared with the previous field studies (Kelleher, 2003) 'An Investigation of The Expanding Role of The Critical Path Method By ENR'S Top 400 Contractors' and (Liberatore, 1998) 'Project Management in Construction: Software Use and Research Directions' that had been done abroad recently. Thus; the approaches of the foreign construction firms and Turkish construction firms are investigated together. The field study is done by 30 construction firms interviewed face to face. The questions are asked to the employees who are working in the planning department of the all of the 30 firms. The firms that took part in the survey have a large activity fields, they all share a common feature which is their approach to the project planning techniques while committing projects abroad. The main reasons of application of project planning techniques by Turkish construction firms are, orderly, desire and support of project management, gain of time and decrease of delays, to obtain the control in uncertain conditions and increase of competition power in international construction projects. Turkish construction firms don't use planning techniques in all of their national projects, although they use the techniques in all of their international projects. The firms in the Turkish construction sector considers that project planning techniques are a good management tool. Project planning techniques supply gain of time, decrease in delays, maintain control under uncertainty and risk, immediate solutions to problems, developments in biding process and cost prediction. However; these techniques have some disadvantages such as; dependence to professionals, deficiency in fulfilling the requirements of top management and employees working at site, no conclusions in case of cost decrease. Finally, project planning techniques are important for the Turkish construction firms at middle level. Also, firms see theirselves intermediate at that subject. As a reason for this, technical substructure, education level, experience of the employees working in planning department and support of project management can be bring forward. Construction firms are far away from the technological developments in project planning field. Company managements don't follow the innovations and motivate the employees about that subject. Consequently, most of the construction firms are unaware of new generation project planning techniques and their advantages. The foreign construction firms give more importance and they separate a budget for research and development on project planning. Besides, managers motivate employees about the innovations and employees are training theirselves. So, the competition power of construction firms are increasing among the international market. xm