Dokuma kumaşlarda oluşan kırışıklıkların görüntü analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Assessment of woven fabric wrinkles with image processing technique
  1. Tez No: 172136
  2. Yazar: İLKNUR ARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMEL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
DOKUMA KUMAŞLARDA OLUŞAN KIRIŞIKLIKLARIN GÖRÜNTÜ ANALİZİ YÖNTEMİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Kırışıklık, dokuma ve örme kumaşlarda karşılaşılan önemli bir fiziksel problemdir. Günümüzde kumaşların kırışıklık dereceleri yada dayanımlarının ölçümü için kullanılan yöntemleri iyileştirmek için birçok çalışma yapılmaktadır. Yapılan son çalışmalarda, geleneksel metotların en büyük eksiği olan objektif ve güvenilir değerlendirme yöntemleri geliştirilmektedir. Bu çalışmada, dokuma kumaşlarda üretim yada kullanım sürecinde oluşan kırışıklıkların görüntü analizi yöntemi ile değerlendirilmesi yapılmıştır. Kullanılan yöntem ile geleneksel kırışıklık değerlendirme yöntemlerinin aksine objektif bir alternatif olarak sunulmuştur. Bu yeni yöntem ile, kumaşların kırışıklık değerleri ve kırışıklık dirençleri bilgisayar ortamında frekans analizi yapılarak incelenmiştir. Farklı hammadde ve örgüye sahip 12 deney numunesi, TS EN 390 standardına göre kırıştırıldıktan sonra kırışma açıları ölçülmüştür. Kullanım esnasında karşılaşılan düzensiz kırışma aynı standarda göre modellenmiştir. Numunelerin fotoğrafları dijital kamera ile bilgisayara aktarılmıştır. Aktarılan görüntüler piksellere ayrıldıktan sonra her pikselin gri skala değerine göre 0 ile 512 arasında numaralandırılarak matrise dönüştürülmüştür. Elde edilen sayısal değerler, görüntü analizi yönteminin bir özelliği olan frekans analizini tekniğine göre değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlar kumaş hammaddesine ve örgüsüne göre yorumlanmıştır. Elde edilen değerler hammadde aynı iken değişik örgüler arasında, örgü aynıyken değişik hammaddeler arasında yapılan istatistiki değerlendirme sonunda deney sonuçlarının yüksek güvenilirliğe sahip olduğu gözlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF WOVEN FABRIC WRINKLES WITH IMAGE PROCESSING TECHNIQUE SUMMURAY Wrinkle is a major physical problem for all wooven and knitted fabrics. There are so many studies to improve today's wrinkle degree and wrinkle recovery assessment methods. By these studies, they all try to develop more objective and confidential technique against traditional methods. This work introdeces; the assessment of wrinkles formed due to the production or usage with image processing. Wrinkle degrees and recovery values of fabrics are examined by computer with using frequency analysis. 12 different samples with different weave and composition are selected. All they are buched according to TS EN 390 standard then their wrinkle angles are measured. Randomly form wrinkles which are usually formed during usage, are modelled according to standard also. Wrinkled parts of samples are phographed with ccd camera and transfered to computer, images are divided to pixels, each pixel is numbered between 512 and 0 accordingto its gray scala value then these numbers are converted to a matris. Numerical values are analiyzed accorrding to frequency analysis as a type of image processing technique. Results are commented on the variation of composition and weave. Statistical evaluations shows the test results have high reliabilty values.