Monokomponent liflerde kendiliğinden kıvrım eldesi
Self crimping on monocomponent fibers
  1. Tez No: 172137
  2. Yazar: MEHMET FATİH CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Geçmişten bugüne kadar göstermiş olduğu gelişim ve büyüme sonucu günümüzde tekstil, bayatımızın hemen her alanında kendini göstermekte olup gelişimini birçok bilimsel işbirlikleri ve çalışmalar ile sürdürmektedir. Bu durum tekstil liflerinin sahip olduğu farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Tekstil lifleri sadece giyim, örtünme, ev tekstili gibi alanlardaki kullanımlarla sınırlı kalmayıp hemen her tür alanda tercih edilen hammadde ve ara mamul kullanımlarına imkan vermektedir. Bunun sonucu olarak da, tekstil alanındaki gelişmeler toplumun her kesimince ilgiyle izlenmektedir. Tekstil ürünlerinin çevremizdeki diğer malzemelerden temel farklılığı doğasında bulunan esneklik, rahatlık, sıcaklık ve narinlik özellikleridir. Tekstil ürünleri temelde lif olarak adlandırılan ve en belirgin özelliği çok yüksek 'uzunluk/kalınlık oranı' olan temel yapı taşlarından oluşturulurlar. Lifler en temelde, elde edilme şekillerine göre doğal, suni ve sentetik lifler olarak ayrılmakta olup; doğal liflerdeki yetişme koşullarının getirdiği sınırlamaların aşılması amacıyla ortaya çıkan arayışlar sonucu kimyasal yollarla liflerin eldesi mümkün olmuştur. Suni lifler, bazı kullanımı sınırlı doğal liflerin kimyasal maddelerle işlenmesi ile, doğal polimerlerden elde edilirken, sentetik lifler petrol türevi olan polimerlerden elde edilmektedirler. Sentetik lifler üretim sonrası düz, parlak ve son derece sınırlı kullanıma sahip bir yapı gösterdikleri için bazı işlemlerden geçirilmeleri gerekir. Liflere esneklik, matlık, sıcaklık hissi gibi özellikler kazandıran bu işlemlere genel olarak 'tekstüre işlemi' adı verilir. Sentetik liflerden, doğal liflere benzer kullanım özellikleri elde etmek amacıyla kıvrım verme işlemi olarak geliştirilen bikomponent teknolojisi önemli bir adım niteliği taşımaktadır. Bu metodla üretimin temel mantığı, yün lifindeki orto- ve para- korteks kısımlarının lif içindeki farklı davranış özellikleri sonucunda lifin benzersiz bir kıvrıma sahip oluşu üzerine kurgulanmıştır. Ne var ki, bikomponent teknolojisinin iki farklı bileşen varlığında gerçekleşiyor olması bazı istenmeyen sonuçlar alınmasını zorunlu kılmaktadır. Renk düzgünsüzlüğü ve farklı bileşenlerin dış etkiler karşısında farklı tepki vermeleri gibi dezavantajlar, bu teknolojinin sağladığı avantajları gölgede bırakmaktadır. Bu nedenle iki farklı bileşenin (bikomponent) neden olduğu olumsuzluklar tek bileşen (monokomponent) üzerinde çalışılarak giderilebilir fikrinden hareketle, monokomponent liflerde kıvran oluşturma teknolojisi üzerine yönelme ihtiyacı duyulmuştur. Bu çalışmada sentetik lifler üzerine genel bir bakıştan sonra sentetik liflerde mevcut kıvran verme yöntemleri ve bikomponent liflerde kıvran oluşturma teknolojisi irdelenmiştir. Çalışmama esas konusu, monokomponent liflerde kıvran oluşturma teknolojisinin olabilirliği ile ilgili deneysel çalışma ve bu sonuçların tartışılmasıdır. vm
Özet (Çeviri)
SELF CRIMPING ON MONOCOMPONENT FIBERS SUMMARY Nowadays, textile sector works with many scientific and industrial cooperations and shows improvements as a result of its continuation of growing trends coming from past; thus, in every where textile usage can be felt Main reason of this situation is the extraordinary properties of textile fibers that they are used in many applications in our lives not only in home furnishings, ready garments and coverings; therefore everybody follows up the textile innovations, not only people in textile industry. The main difference of textile products than others are comfort, handle and soft structure. Tha manufacturing of textile products is quite complicated, however mainly they are originated from textile fibers of which has a high ratio between length and thickness. There are two types of fibers, natural and chemical; due to unsufficient production rates of naturals stem from climate and limited area of growing plants, animals, people looked for alternative solutions and manufacturing of chemical fibers have been possible. In some applications, chemicals use with naturals and in some other applications, chemicals use alone; fibers directly produced from chemicals called as synthetic fibers. In order to have properties in synthetic fibers like in natural fibers, with hoping decreasing production costs and time consuming, bicomponent technology is so important step for obtaining crimp properties on fibers. The main factor in this technology is simply based on the different behaviour of the orto- and para-cortex cells that coming from the different characteristics of the cells in wool fibre. However, some undesirable results can be obtained due to two different polymers usage. Having metamerism problem and different reactions of polymers to the outside effects, overshadow its advantages. Moreover, this technology does not give cost decrease in applications as supposed. In that point, assuming as working with one polymer instead two eliminates the problem mentioned above, studies on monocomponent technology was started. In this study, general information on synthetic fibres are given and crimp formation methods on synthetic fibres are discussed. The bicomponent technology have been explained in detail. The main focus of this work is to examine and experimentally verify the possibility of creating self crimp on monocomponent fibres. IX