Çeşitli biyokütle numunelerinin yanma özelliklerinin incelenmesi
Examination of combustion properties of some biomass samples
  1. Tez No: 172169
  2. Yazar: MELTEM METEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HANZADE AÇMA, PROF.DR. SADRİYE KÜÇÜKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÇEŞİTLİ BİYOKÜTLE NUMUNELERİNİN YANMA ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Enerji sosyal yapıyı geliştiren, ekonomiyi ayakta tutan, uygarlığın gelişiminin bir ölçüsüdür. Dünya nüfusunun hızla artışı ve gelişmekte olan teknolojinin sonucu olarak, enerji ihtiyacı sürekli olarak artmaktadır. Günümüzde kullandığımız enerjinin büyük çoğunluğu hızla tüketilmekte olan fosil yakıtlara (kömür, petrol, doğal gaz) dayanmaktadır. Fosil yakıtlar sınırlı rezervlere sahiptir ve yakın gelecekte tükenecektir. Biyokütle enerjisi, dünyanın enerji gereksinimini çevreyi kirletmeden ve sürdürülebilir şekilde sağlayabilecek kaynakların en önemlilerinden birisidir. Bitkisel yaşam, güneş varolduğu sürece devam edeceğinden, biyokütle tükenmez bir enerji kaynağıdır ve bütün dünyada önemli bir yenilenebilir, temiz ve ucuz enerji kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Biyokütle yakıtlarının kullanımı çevre söz konusu olduğunda, önemli yararlar sağlamaktadır. Biyokütle, büyümesi sırasında karbondioksidi absorblarken, yanması sırasında da yaymaktadır. Bu nedenle, biyokütle atmosferik karbondioksit çevrimine yardımcı olmakta ve sera gazı oluşumuna katkıda bulunmamaktadır. Ayrıca, biyokütlenin düşük kükürt içeriği, fosil yakıtlarla kıyaslandığında ihmal edilebilir düzeydedir. Biyokütle, petrolün yerini tutabilecek yenilenebilir tek organiktir. Biyokütle enerjisi, dünyadaki yenilenebilir enerji kullanımının yaklaşık üçte ikisini karşılamakta ve enerji eldesinde giderek artan önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, gelişen dünyadaki biyokütle kullanımının çoğu verimsizdir, hatta çevreyi kirletmektedir. Bu nedenle çevrenin korunmasında ve enerji geri kazanımında yararlı olan biyokütle teknolojilerinin geliştirilmesi, dönüşüm teknolojileri konusunda detaylı araştırmalarla mümkündür. Bu çalışmada, biyokütlenin yanma özelliklerini incelemek amacıyla Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanmış, farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip numuneler ile çalışılmıştır. 39 adet biyokütle numunesinin yanma profilleri termogravimetrik analiz kullanılarak elde edilmiştir. Biyokütle numunelerinin yanma profillerinden yaralanılarak; tutuşma sıcaklığı, yanma süresi, maksimum yanma hızı ve maksimum pik sıcaklığı gibi yanma özellikleri saptanmıştır. vıııIsıl değer, elementel analiz, kısa analiz, ekstraktif madde, holoselüloz, alfa selüloz, lignin analizleri gerçekleştirilmiş ve yanma özelliklerine etkileri incelenip tartışılmıştır. Biyokütle numunelerinin yanma profilleri birbirinden önemli farklılıklar göstermektedir. Tutuşma sıcaklıkları 343-441K, yanma süreleri 38-70 dakika, maksimum yanma hızı 4.3-10.7 mg/dak ve bu hızın gerçekleştiği sıcaklık 436-534K arasında değişmektedir. Biyokütlelerin uçucu madde, sabit karbon, ekstraktif madde ve holoselüloz içerikleri yanma özelliklerim belirleyici rol oynamaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF COMBUSTION PROPERTIES OF SOME BIOMASS SAMPLES SUMMARY Energy is the measurement of civilization improvement that develops the social structure and keeps the economy alive. The need for energy has been increasing continously as a result of the rapid increase of the world population and developing technology. Most of the energy we use today is based on fossil fuels-coal, oil, and natural gas that are being consumed rapidly. Moreover they have limited reserves and will be depleted in the near future. Biomasss energy is one of the most important sustainable source of energy that can provide the energy requirement without polluting the environment of the world. As the vegetal life will keep on throughout the sun exists, biomass is an endless source of energy and it is evaluated as a clean, cheap and renewable source of energy in all over the world. The use of biomass fuels provides substantial benefits as far as the environment is concerned. Biomass absorbs carbon dioxide during growth, and emits it during combustion. Therefore, biomass helps the atmospheric carbon dioxide recycling and does not contribute to the greenhouse effect. Furthermore, the low sulphur content of biomass can be neglected in comparison to fossil fuels. Biomass is also only an organic petroleum substitute that is renewable and biomass energy plays an increasingly significant role in the energy supply that accounts for roughly two-third of overall renewable energy usage in the world. However, most biomass usage in the developing world is inefficient and even environmentally damaging. Therefore, the development of clean and efficient biomass technologies that are beneficial to environmental protection and energy recovery, can be feasible by making detailed researches on biomass conversion technologies. In this study, different biomass samples that were collected from various regions of Turkey and which had different physical and chemical properties were investigated in order to determine their combustion properties. Burning profiles of 39 biomass samples were obtained through use of thermogravimetric analysis. Combustion properties like ignition temperature, burning time, maximum combustion rate and maximum peak temperature were determined using burning profiles of the biomass samples.Heating values, elemental analysis, thermal analysis, analysis of extractives, holocellulose, alpha-cellulose and lignin were carried out and their effects on combustion properties were examined and discussed. Burning profiles of biomass samples differ from each other significantly. Ignition temperatures, burning times, maximum combustion rates and maximum peak temperatures are changing between 343-441 K, 38-70 min., 4.3-10.7 mg/min and 436-534 K, respectively. Contents of volatile matter, fixed carcon, extractives and holocellulose of biomass samples play a determinative role on combustion properties. XI