Eğimli yüzeylerde zemin çivisi uygulamasıyla ilgili bir inceleme
A research about soil nailing design principles in inclined walls
- Tez No: 172170
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Zemin stabilizasyonu, geoteknik mühendisliğinde ana bir başlık altında değerlendirilebilecek, çok yönlü uygulamalara açık bir konudur. Son 25-30 yıldır uygulanmakta olan zemin çivileri ise zemin stabilizasyonu için kullanılan en yeni ve geçerli tekniklerden biridir. Özellikle kolay imalatı ve gösterdiği üstün performans ile son yıllarda birçok projede değerlendirilmiş ve başarıyla uygulanmıştır. Hazırlanan bu yüksek lisans tezinde, son yıllarda ülkemizde de geniş uygulama alam bulan zemin çivili duvarlar baklanda detaylı bilgi verilmiştir. Zemin çivisi tekniği, zemine sık aralıklarla pasif takviyeler yerleştirerek mevcut zeminin yerinde güçlendirilmesini sağlamaktadır. Zemin çivili duvarlar, diğer klasik sistemlerden daha hızlı uygulanabilmesi ve ekonomik olması sebebiyle sıkça tercih edilen ve uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Çalışma kapsamında, zemin çivisi tekniği ile ilgili detaylı bir literatür araştırması yapılmış, eğimli yüzeylerde zemin çivisi uygulamasında göz önüne alınacak unsurlara yer verilmiştir. Zemin çivili istinat yapılan tasarımında kullanılan parametreler olan zemin parametrelerinin, geometrik parametrelerin ve tasarım yaklaşımlarının, hesapları ne şekilde etkilediği incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak, Excel'den yararlanılarak oluşturulmuş bir hesap programı kullanılmıştır. Bu program FHWA tarafından zemin çivili duvar hesabı için hazırlanan FHWA-SA-96- 096R şartnamesini temel alarak, şartnamenin içerdiği her iki tasarım yöntemiyle (Servis Yükü Tasarımı ve Yük ve Dayanım Katsayıları Tasannu) birden hesap yapmaktadır. Böylece, aynı zamanda, iki tasarım yöntemini de karşılaştırma imkanı sunmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ABOUT SOIL NAILING DESIGN PRINCIPLES IN INCLINED WALLS SUMMARY Within the Geotechnical Engineering, soil stabilization is open to various kinds of applications and can be evaluated under a seperate title. At the last 25-30 years, soil nails are one of the most important and valid techniques which is used in soil stabilization. Due to its easy production and superior performance, this considerable technique is used in a lot of different projects. In this thesis study, comprehensive information was presented about soil nailing technique which has also found broad application range in the recent years in our country. With soil nailed walls, existing ground is being reinforced and used effectively by installing passive bars with close spacing. Soil nailing walls have often become a preferred method since it is economical and can be applied faster than other classical systems. Detailed research in literature was conducted on soil nailing technique, design of soil nailed walls in inclined surfaces were included within the scope of this thesis study. The effect of the soil paramaters, geometrical parameters and the design methods that are used in the design of the soil nailed retaining wall is also investigated. For this purpose, an excel dominated calculation programme is used. In this programme the FHWA-SA-96-096R specifications (both the Service Load Design and Load & Resistance Factor Design techniques) which is prepared for soil nailed retaining wall calculations is used.