Kazıklı radye temellerde taban basıncı değişiminin incelenmesi
Investigation of contact pressure distribution beneath piled raft foundations
  1. Tez No: 172173
  2. Yazar: OSMAN ULAŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞRUL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
KAZIKLI RADYE TEMELLERDE TABAN BASINCI DEĞİŞİMİNİN İNCELENMESİ ÖZET Kazıklı radye temeller özellikle yüksek binaların temellerini oluşturan ve kazıklar, radye ve zemin gibi üç elemandan oluşan geoteknik kompozit yapılardır. Radye temellerin tasarım gereksinimlerini karşılayamadığı durumlarda radye temelin performansının, kazıklatın eklenmesiyle artırılması mümkündür. Sınırlı sayıda kazık kullanımı, radye temelin nihai yük taşıma kapasitesini, oturma ve farklı oturma performansım artırabilir. Bu çalışmada PLAXIS sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak, oluşturulan parametrik modellerde kazık boyu, kazık aralığı, kazık çapı, yükleme çeşidi, kazık sayısı ve zemin cinsi gibi parametrelerin değişimiyle radye altında oluşan taban basıncı değişimi incelenmiştir. Bu parametrik çalışmanın sonuçlan verilmiş ve düşey yüklemeye maruz kazıklı radye temellerin optimum tasarımı için öneriler sunulmuştur. XIII
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF CONTACT PRESSURE DISTRIBUTING BENEATH PILED RAFT FOUNDATIONS SUMMARY Piled raft foundations are geotechnical composite constructions, consisting of three elements piles, raft, and soil which are applied for the foundation of tall buildings. In situations where raft foundations alone do not satisfy the design requirements, it may be possible to enhance the performance of the raft by the addition of piles. The use of a limited number of piles, may improve the ultimate load capacity and the settlement and differential settlement performance of the raft foundation. In this study, by the use of finite element code for soil and rock analyses, PL AXIS, change of the contact pressure beneath raft foundation by changing parameters like pile length, pile spacing, pile diameter, type of loading, number of piles, and type of soil, has been investigated in the parametric models. The results of the parametric study were presented and recommendations for the optimized design of piled raft foundations subjected to vertical loading were given. XIV