Quality improvement for doors and related hardware in the United States and solutions to the door and door hardware industry in Turkey
Kapı ve kapı aksamlarında ABD'deki kalite yükseltilmesi ve Türkiye'deki kapı ve kapı aksamı firmaları için çözüm önerileri
- Tez No: 172212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Üretimde kalite yükseltilmesi kavramı teknolojide, yönetimde, ve işletmelerdeki baş döndürücü gelişmelerin de neticesiyle hızla değişti. Kalite ve toplam kalite yönetimi kavramları artık belli bir zümrenin aşina olduğu kavramlar olmaktan çıkmış, bu tezin konusu olan kapı ve kapı aksamı üreten firmalarda da uygulanmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasındaki odak konusu kapılar ve kapı aksamlarının üretiminin yapılması, dağıtılması ve yerinde montajına yöneliktir. Toplam kalite yönetimi ve kaliteyi yükseltmeyi amaçlayan aktiviteler kapı ve kapı aksam firmalarına, mimara ve mal sahibine kazandıracakları unsurlar açısından oldukça önemlidir. Tezin ikinci bölümünde ise önce ahşap, metal ve alüminyum kapı türleri malzeme ve fonksiyonlarına göre; sonra da ahşap, metal ve alüminyum kasa türleri ve en sonunda kapı akşamlan konusunda detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Tezin üçüncü bölümünde genel olarak uygulanmakta olan kurallar ve kalite standardları incelenmektedir. Sonra bu standardları uygulamakla yükümlü bölümlerin sorumlulukları anlatılmaktadır. Tezin dördüncü bölümde ise Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan kapı, kapı kasası ve kapı aksamlarında kalite standardlarını belirleyen kuruluşların analizi yapılmaktadır. Bu bölümde ilk olarak bu kuruluşlar hakkında bilgi verildikten sonra bu kuruluşların kapılar, kapı kasaları ve kapı aksam malzemeleri için belirledikleri standardlar ve uygulamaları incelenmektedir. Tezin beşinci bölümünde ise Türkiye'de yer alan kapı, kapı kasası ve kapı aksamlarında kalite standardlarını belirleyen kuruluşların analizi yapılmaktadır. Bu bölümde ilk olarak bu kuruluşlar hakkında bilgi verildikten sonra bu kuruluşların kapılar, kapı kasaları ve kapı aksam malzemeleri için belirledikleri standardlar ve uygulamaları incelenmektedir. Altıncı bölümde ise Türkiye'deki kapı ve kapı aksamlarında kalite yükseltilmesi için diğer bölümlerde belirtilen bilgiler analiz edilmekte ve tablolar ile açıklanmaktadır.Sonuç kısmında Türk kapı ve kapı aksamı firmalarının ulusal ve global alanda rekabet edebilmesi için kapı ve kapı aksamı standardlarının geliştirmesi, desteklemesi ve süreci sürekli gözlemlemesi gerektiği açıklanmaktadır. Bu hedefin gerçekleşmesi için de beşinci bölümde açıklanan tabloların kullanılması önerilmektedir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rapid changes in technology, management, and processes have changed the way quality is provided for productivity improvement. The concept of quality and total quality management are applicable not only to some special sectors, but also to door companies as well. This thesis will focus mainly on the production, supply, and installation of doors and their related hardware. The benefits of total quality management activities are enormous to the door industry, architect, and owner. The second part of the thesis presents information on door types based on materials and functions which include wood, metal, and aluminum doors. It also provides information on wood, metal, and aluminum doorframes; and concludes with information on the related door hardware. The third part of the study starts with analyzing the general applicable standards and quality requirements, while determining the partakers' responsibilities to provide the required quality. The fourth part of the thesis is focuses on the institutions in United States that determines the quality standards for doors, frames, and door hardware. This part starts with a brief on each institution that includes information about the quality standards that these institutions state for doors, door frames and related door hardware. The fifth part of the thesis is focuses on the institutions in United States that determines the quality standards for doors, frames, and door hardware. This part starts with a brief on each institution that includes information about the quality standards that these institutions state for doors, door frames and related door hardware. The sixth part analyses all the information presented in the previous parts in matrix tables in order to provide solutions to improve quality standards for doors and door hardware in Turkey. xnThe conclusion points out that in order for the Turkish door and door hardware companies to stay competitive in the national and global arena, they have to promote, develop, and monitor the performance standards for doors and door hardware. In order to achieve this goal, the matrix tables presented in part five are suggested. xm