Geleneksel yığma taş yapıların fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi Beşkonak örneği
Examination of traditional masonry stone buildings' physical and mechanical properties Beşkonak example
- Tez No: 172213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
GELENEKSEL YIĞMA TAŞ YAPILARIN FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ - BEŞKONAK ÖRNEĞİ ÖZET Bu çalışmada geleneksel yığma yapıların oluşumunun hangi etkenlere dayandığı, yığma yapıların özellikleri, yapım teknikleri ve yönetmelikler ışığında yapılacak yapıların kuralları anlatılmıştır. Geleneksel mimarimizin örneklerinden Beşkonak yığma taş evleri incelenmiştir. 1. Bölümde çalışmada ele alınan konular ve izlenen yol hakkında bilgi verilmiş, günümüzde uygulanmayan, geleneksel yığma yapılarla ilgili bu çalışmanın Beşkonak evlerinin korunması ve belgelenmesi açısından yararlı olacağı noktasından hareket edilmiştir. 2. Bölümde yapım sistemleri temel özellikleri ile ele alınarak sınıflandırılmıştır. Yapılar taşıyıcı sistemleri açısından karkas ve yığma olarak ikiye ayrılmıştır. 3. Bölümde yığma yapıların özellikleri anlatılmaktadır. Bina yapımında inşam kısıtlayan, yönlendiren, aynı zamanda yapının karakterini belirleyen fiziksel özellikleri, yatay ve düşey kuvvetlere karşı dayanımım gösteren mekanik özellikleri ve mukavemetini arttıran tasarım kriterleri anlatılmıştır. Yığma yapı çeşitleri incelenerek, malzeme çeşitlerine göre duvar örme yöntemleri anlatılmıştır. 4. Bölümde yığma taş yapı malzemeleri anlatılmıştır. Yığma taş yapı malzemelerinden doğal taşların çeşitleri, fiziksel ve mekanik özellikleri ve taş duvar örme yöntemleri anlatılmıştır. 5. Bölümde yığma taş yapıların yapım kuralları deprem yönetmeliği kuralları kapsamında anlatılmıştır. Bir binanın yığma sistem olarak tasarlanmasında tasarımı etkileyen parametreler binanın kat sayısı, duvarların planda düzenlenmesi, duvarların doluluk- boşluk oram ve taşıyıcı duvar malzemesidir. 6. Bölümde geleneksel yığma taş yapı örnekleri incelenmiştir. Yöreye özgü yapım tekniklerinin kullanıldığı sivil mimarimizin örneklerinden Beşkonak evleri fiziksel özellikler ve deprem yönetmeliğine uygunluğu açısından incelenmiştir. Sonuç olarak geçmişten günümüze kadar ayakta kalan, içinde bulunduğu zamanın şartlarına, fiziksel etkenlere, toplumsal değerlere uygun olarak yapılan Beşkonak evleri deprem yönetmeliği kurallarrna göre incelenmiştir. Yönetmelik kurallarım tam olarak sağlamasa da yapının yıllardır ayakta durması işçiliğin ve yapım tekniğinin özelliğindendir. Günümüzde kullanılmayan bir teknikle yapılan evler yaşam koşullan ve teknolojiye uydurularak yeni tasarımlar için örnek olabilir. viii
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF TRADITIONAL MASONRY STONE BUILDINGS' PHYSICAL AND MECHANICAL PROPERTIES - BEŞKONAK EXAMPLE SUMMARY The purpose of this work is describing the properties of the masonry walls, materials of the construction, construction techniques and describing the rules of the masonry stone wall regulations. In Chapter 1, the topics covered and the methodology followed in this work are explained. This work which is about traditional masonry houses that are today threatened to become obsolete is aimed to be a valuable source for continuity and is documented. In Chapter 2, the construction techniques are classified by main properties. The buildings are grouped into two as frame and masonry according to the structure. In Chapter 3, the properties of masonry are explained. Physical properties which guides and restricts the builder while determines the building characteristics, mechanical properties that indicate the durability against vertical and horizontal forces, and design criterias for increasing the durability of the building, are explained. Also in this chapter, the techniques of building wall according to the types of materials are stated by examining the kinds of masonry walls and constructions. In Chapter 4, masonry stone building materials are described. After these, the types of natural stones, physical and mechanical properties and the ways of the stone wall building are explained. In Chapter 5, masonry stone construction rules are described according to the earthquake regulations. While designing a masonry building, parameters that affect the design are the number of the floors, designing the walls, the rate of the window- door-wall and masonry wall material. In Chapter 6, the examples of our traditional civil architecture, Beşkonak houses, which were built by a technique special to the region, are examined through the physical properties and earthquake regulations. As a result, Beşkonak houses, which continued to exist for years and were built according to social values and contemporary physical conditions, are being researched according to the earthquake regulations. They are still standing because of good workmanship and construction techniques even they do not obtain the IXregulations. These techniques not used today but can be made for new designs by editing with technology and making suitable for life conditions.