Gayrimenkul geliştirme projelerinde fizibilite analizi
A feasibility analysis for real estate development project
- Tez No: 172211
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN MERT ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Gayrimenkul, genel olarak bir arazi ve bu araziye bağlı olarak inşa edilmiş her şey olarak tanımlanmaktadır. Yaşam standartlarının değişmesine bağlı olarak insanlar daha iyi yaşama, çalışma ve dinlenme alanları talep etmeye başlamıştır. Önce konut ihtiyacı süreciyle başlayan gayrimenkul, daha sonra insanların gereksinimlerine bağlı olarak farklı şekillerde arz edilmeye başlamıştır. Farklı konseptlerde farklı hedef kitlere hitap eden bir yatırım aracı olmuştur. Gayrimenkul geliştirme, arazi geliştirme ve bina yapımına ilişkin birçok aktiviteyi içermektedir. Gayrimenkul geliştirme, birçok aktiviteyi içeren, disiplinlerarası birçok bilim dalma mensup aktörlerin görev aldığı bir süreçtir. Geliştirme süreci bu nedenle kapsamlı bir yatırım analizi talep etmektedir. Yatırımcıların, beklentilerin çok hızlı bir şekilde değişmesinden ve gayrimenkul sürecinin kompleks olmasından dolayı, ayrıntılı bir çalışma yapması zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle geliştirme sürecinde projeye başlama kararının verilmesi için yapılan ön çalışmalar ve fizibilite çalışmaları büyük bir önem taşımaktadır. Gayrimenkul geliştirme sürecinde fizibilite analizi konulu bu çalışmada izlenen yöntem öncelilikle geliştirme sürecindeki fizibilite analizin işleyiş sürecinin anlatılması ve örnek bir proje ile bu çalışmaların uygulama sürecinin aktarılması şeklinde belirlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
A FEASIBILITY ANALYSIS FOR REAL ESTATE DEVELOPMENT PROJECTS SUMMARY Real estate property is defined as a land and everything which built on land. People began to desire better living, working, resting places, as the result of changes of live standards. These needs had begun with living areas, after that real estate is presented in different types to meet people's needs. Real estate development, consist of a lot of activities which are interested in land development and building construction. Real estate development is a multifaceted business. This complicated process involves much input from a wide range of professionals. Real estate development process because of being complicated, demands an extensive investment analysis. Because of changes in expectations, real estate development process became a complex. So that developers have to work in detail. In this study, first feasibility process in real estate development explained. And then all phases in feasibility process have been applied to the residential development project. IX