Bir firmanın uluslararası yol inşaatı ihalelerine teklif hazırlama sisteminde mevcut durumunun analizi ve ideal bir teklif çalışmasına dair uygulama
The analysis of a company's proposal preparation system for international road costruction tenders and an application for ideal proposal study
  1. Tez No: 172214
  2. Yazar: ONUR ALKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
BİR FİRMANIN ULUSLARARASI YOL İNŞAATI İHALELERİNE TEKLİF HAZIRLAMA SİSTEMİNDE MEVCUT DURUMUNUN ANALİZİ VE İDEAL BİR TEKLİF ÇALIŞMASINA DAİR UYGULAMA ÖZET Değişen ekonomik koşullar altında inşaat firmalarının devamlılıklarını sürdürebilmesi ve gelişebilmesi için uluslararası piyasada da kendilerine bir yer edinebilmeleri ekonomik koşullardan en az şekilde etkilenmeleri için büyük önem arz etmektedir. Farklı ekonomilerde faaliyet göstermek iş yaşamındaki riskleri minimize etmek için etkili bir yol olmaktadır. Yazar, bir firmanın teklif hazırlama departmanında çalıştığı süre içerisinde, 30 'un üstünde uluslararası ihaleye teklif hazırlama çalışmalarında görev almış ve bu süreçteki aşamaları gözlemleme fırsatını yakalamıştır. Bir projenin ihalesine teklif verilmesi kapsamlı ve sistematik bir çalışmayı gerektirmektedir. Bu çalışma ihale fırsatlarından erken haber almaktan eksiksiz ve hatasız olarak teklif dosyasının idareye teslimine kadar olan bir süreci kapsamakTalîlr. Yurtdışı ihale fırsatlarında dünyaca kabul gören ve uygulanan FIDIC sistemi, Türk inşaat firmalarının yurtiçindeki ihalelerden aşina olmadığı bir sistemdir. Uluslararası ihalelerde göz önüne alman birincil ölçüt, yüklenici adayının teknik ve finansal yeterliliğidir. Firmanın teknik, deneyimsel ve finansal olarak yeterliliğini eksiksiz olarak ifade edememesi sonucunda teklif fiyatına bakılmaksızın dosya yetersiz olarak işlem görmektedir. Teklif hazırlama sürecinde aksaklık yaşanmaması ve dosyanın hatasız ve eksiksiz olarak teslim edilmesi için belirli bir metodolojinin takip edilmesi şarttır. Bu araştırma sırasmda Uluslar arası ihalelerde yaygın olarak kullanılan FIDIC formatında tekliflerin değerlendirilmesi süreci FIDIC açısından ve Asya kalkınma Bankası açısından incelenmiş, örnek bir ihale ele alınarak eksiksiz ve yeterli şekilde bir teklif dosyasının ne şekilde olması gerektiği sorusuna yanıt aranmıştır. Bu arada bir firmanın uluslar arası ihalelerdeki performansı incelenmiş eksik ve yanlış yanlan belirlenmiş ve bu kusurların ne şekilde giderileceği sorusuna yanıt aranmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF A COMPANY'S PROPOSAL PREPARATION SYSTEM FOR INTERNATIONAL ROAD COSTRUCTION TENDERS AND AN APPLICATION FOR IDEAL PROPOSAL STUDY SUMMARY In order construction companies to prolong their continuity and to improve theirselves under unstable economic circumstances, it is important to edge into the international market. To take part as an constructor is an effective method for construction companies to display activity in different economies for minimizing risks in bussiness life. The author took part in preparation of international tender proposals over 30 in quantity and had the chance to observe the steps in the process. Submitting proposal for a tender requires systematic and detailed effort. This effort consists of processes from gathering early information about the project to submitting tender proposal with no errors or missing parts to owner's represantative. Turkish contractors are not familiar with FIDIC tendering system that is approved and used worldwide. The primary criteria in evaluation of tender proposals that is taken into consideration by tendering agency is the technical and financial qualification of tenderer, on condition that tenderer can not express its technical,experiencal and financial capabilities at satisfactory level, the proposal would be rejected without evaluating the price proposal of tenderer. A methodology should be followed during the tender proposal preparation process in order not to have trouble and to submit a faultiness proposal freed from errors. During this study; the proposal assesment methods according to FIDIC and Asian Development Bank has been invsestigated becouse of the widely used tender format of FIDIC and the answer for the question“ How should be a technical proposal that has no error.”Has been sought by means of an illustrative tender dossier. At the same time a construction company's tender performances have been investigated in order to find out the errors made during the proposal preparation process the method for correcting the errors has been sought. vni