İki parametreli elastik zeminde yapı zemin etkileşimi
Structure foundation interaction at two parameter foundation
- Tez No: 172217
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MECİT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
iki parametreli elastik zeminde YAPI zemin etkileşimi ÖZET Bu çalışmada iki parametreli elastik zemine oturan çerçeve sistemin zeminle etkileşiminin, zemin parametreleri ve yapı elemanlarında ne gibi farklılıklar yaratacağı araştırılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun önemi, problemin ortaya konulması ve çözüm aşamaları belirtilmiştir. Konu hakkında daha önce yapılan çalışmalar doğrultusunda ortaya konan matematik modeller kısaca anlatılmıştır. Sistemin çözümü için kullanılan çözüm yöntemi ve yöntemin uygulanışı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca çalışmanın kapsam ve amacı yer almaktadır. İkinci bölümde iki parametreli elastik zeminde zemin karakteristiklerinin tanımı yapılarak, iki parametreli zemine oturan plakların altında temel plağı dışında kalan diferansiyel denklem elde edilmiş ve virtüel iş teoremi yardımı ile zemine ait karakteristik büyüklüklerin ardışık yaklaşım yöntemi ile elde edilebileceği gösterilmiştir. Bu bölümde on iki serbestlik dereceli dikdörtgen plak sonlu eleman ile dört serbestlik dereceli dikdörtgen zemin sonlu elemana ait elastik yataklanma ve kayma parametreleri matrisleri verilmiştir. Üçüncü bölümde çubuk sonlu elemanlarda yapılan kabuller ve çubuk rijitlik matrisleri gösterilmiştir. Dördüncü bölümde çalışma ile ilgili sayısal örnek yapılmıştır. Sonuçlar için karşılaştırma açısından SAP programı baz alınmış ve ulaşılan sayısal sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar ve şekillerle gösterilmiştir. Beşinci bölümde ise çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar topluca verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
STRUCTURE FOUNDATION INTERACTION AT TWO PARAMETER FOUNDATION SUMMARY In this study,the analysis of structure on a two-parameter foundation has been done. The study consists of 5 sections. In the first section,the purpose of the analysis and description of the study and the steps of the analysis have been examined. The mathematical models,that were used in the previous studies,have been introduced and necessary information regarding the algorithm of the software and its implementation has been given.Moreover,the scope and the objective of the study have been indicated. In the second section,characteristics of the two-parameter foundation have been described, the governing differential equationsare derived both below and outside of the plate by using the virtuel work theorem, numerical characteristics of the foundation has been introduced in accordance with iteration approach. The elastic bedding and shear parameter matrices of rectangular plate element with twelve degrees of freedom and rectangular soil element with four degrees of freedom have been given. In the third section; the definition of frame element by the help of finite element method and the acceptions for the frame element has been explained. In the fourth section; numerical examples have been given regarding the calculations mentioned above. Results of the related calculations have been justified with the results of SAP which has been used to compare. Finally in the fifth section; aggregated results of the study have been explained.