Suyun yapı hasarı üzerindeki etkisi ve hasarların giderilme yolları
The effect of water on building defects and the methods of remedial treatment of defects
  1. Tez No: 172218
  2. Yazar: TUĞBA GÜLFEM BANK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yıllar yılı nem binalar için problem olmuş ve neden olmaması gereken yerlerde oluştuğu araştırılmıştır. Bu istenmeyen nemin oluşumu binanın çeşidine, yerleşimine, çevresine, yapım koşullarına ve kullanılan malzemelere bağlı olarak oluşmaktadır. Yapıyı inşa eden insan neme karşı önlem almak için binanın çürümeye başlamasını beklememelidir. Binada malzemelerin çürümesinin nem ve ıslaklıkla bağlantılı olduğu çok açıktır. Günümüzde yapı malzemelerinin piyasaya girişiyle geleneksel inşaat tekniklerinden uzaklaşılmaktadır. Eski uygulamalardaki olumlu ve olumsuz sonuçlardan ders alınmalı ve bu tecrübelerden faydalanılmalıdır. Geleneksel inşaat tekniklerinden elde edilen tecrübeler de yeni çıkan malzemelerin etkileşimleri karşısında ortaya çıkan problemlerin çözümünde yetersiz kalabilmektedir. Birçok problemin çözümünde birden fazla cevap vardır ve bu cevaplatın oluşmasında tecrübe, araştırma ve çalışmaların çok faydası vardır. Kullanılan malzemelerin genel özelliklerini incelemek ve nem ile olabilecek problemlere dikkat edilerek malzemeleri göz önünde bulundurmak çok faydalı olur. Günümüzde istenen çözümlere ulaşmak yolunda geleneksel inşaat bilgisi, geniş tecrübe ve mevcut bilgilerin güncellenmesi gerekmektedir. Ekonomik ve memnun edici çözümlere ulaşmak her zamankinden daha önemlidir. Örneğin suyun ve ya diğer sıvıların buharlaşması ya da havarim rölatif nemi nemden korunma konusunda yardımcı olur. Fizik, kimya konusunda uzman olunması gerekmese de bir takım temel prensipleri bilmek gerekir. Bu prensipler bir takım olayların açıklanmasında bize çok yardımcı ve yol gösterici olur. Bu nedenle de yapılan çalışma yapı fiziği bazında ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılıp amaçlar belirlendikten sonra ikinci bölümde malzemelerin yapı ve özellikleri özellikle su ile ilgili özellikleri ve nem karşısındaki bozulmaları ortaya konulmuştur. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde suyun yapıya gelişi, yapıda yayılışı ve yapı hasan üzerindeki etkisi incelenmiştir. Beşinci bölümde su ile ilgili yapılan laboratuar testleri belirtildikten sonra altıncı bölümde hasarların giderilme yolları ile ilgili yapılan araştırmalar yer almaktadır. Yedinci bölümde laboratuar ortamında harç ve duvar numuneleri ile yapılan su ile ilgili deneysel çalışma yer almakta son bölümde de deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlar irdelenmektedir. xvı
Özet (Çeviri)
Damp has always been a problem and for many years, it has been researched why damp occurs where it shouldn't be the case. Damp occurs involuntary, depending on the type, location, environment, materials and the construction conditions of the building It's obvious that the damages of materials within the building occurs due to humidity and dampness. For taking precautions against these damages, the constructor should not wait till the building starts to rot. The use of the conventional construction technics decreases, as contemporary building materials emerge into the market. It's very important to analyse the positive and negative effects of former methods in order not to repeat these failures. But stil, studying the experiences of conventional technics might be insufficient for clearifying the problems with the use of contemporary materials. For many problems there might not only be one solution. For finding the most effective solution, experiences, resaerches and studies could be very useful, as well as studying the general chracteristics of the materials and regarding the potential problems due to humidity of the material. Today, it's very essential to achieve the right solutions in an economic and contented way, so there has to be a wide range of experience, conventional construction knowledge, but also existing data has to be updated. For example, the vapourisation of water and other liquids or the relative humidity of air can be very useful for preventing the humidity. Though there is no need for being an expertise in Physics or Chemics, some essential basics of these professions can be used as a guidance for clarifying some unknown aspects. Therefore, this study has been analysed in terms of building physics. The first part determines the aim of this study as an introduction. The second part deals with the structure and the characteristics of materials, especially related with water and the deformation of these materials due to corrosion and humidity. In the third and fourth part of this study, the entrance of water into the building, the diffusion of water within the building and the effect of water is explained in terms of building hazards. After determining the laboratuary tests with water in the fifth part, the methods to remove tha hazards are explained in the sixth part. Part seven includes the experimental study of water with mortar and wall samples in the laboratory conditions. And last but not least, the eight part brings up the results of the experimental study as a conclusion. XVll