The existing mosques built during the Ottoman period Albania
Osmanlı İmparatorluğu döneminde Arnavutluk'ta inşa edilmiş mevcut camiiler
  1. Tez No: 172219
  2. Yazar: EDMOND MANAHASA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Arnavutluk'taki Osmanlı İmparatorluğu Dönemi boyunca inşa edilmiş ve mevcut bulunan camiler incelenmiştir. Bu çalışmayı hazırlarken öncellikle bu konu hakkında daha önce yayınlanmış olan kaynaklara başvurulmuştur. Kaynaklar ister Arnavutluk'ta yayınlanmış olsun, ister Batılı veya Doğulu yazarlar tarafından yayınlanmış olsun fark gözetmeden kullanılmıştır. Mevcut kaynaklardaki tarihi bilgiler ve özellikle plan şemaları bu çalışma için önemli bir rol oynamıştır. İkinci olarak yapılar bizzat yerinde mevcut halini irdeleyerek incelenmiştir. Bu şekilde yapılardan çekilen resimler görsel malzeme olarak, yapının mimari ve süsleme özelliklerini açıklamak için esas rol oynamıştır. Ayrıca plan şeması bulunmayan yapıların bizzat rölövesi çıkartılmıştır. Araştırmalar sonucunda Arnavutluk'ta farklı dönemlere ve yerlere ait dokuz (9) mevcut yapı olduğu saptanmıştır. Bu yapılar haklarında yapılan bilgi toplama çalışmalarından sonra, birer- birer üç ana kısım altında anlatılmıştır. Birinci olarak giriş kısmı adı altında; yapımcısı ve tarihi, bulunduğu yerin dönemimin sosyal-politik-kültürel durumu ve yapının bu bağlamdaki yeri anlatılmıştır. İkinci kısımda yapının mimari özellikleri; plan şeması, çatı strüktürü, malzeme ve cephe dört başlık altında anlatılmıştır. Bu kısımda genellikle anlatım özgün bir dille ve görsel malzeme ile desteklenerek anlatılmıştır. Üçüncü olarak yapıların süsleme özellikleri; taş süsleme, ahşap süsleme, hat sanatı ve vitray süsleme dört ana başlık altında anlatılmıştır. Bu disiplin altında oluşturulan anlatım tekniği, yapıların sistematik bir şekilde açıklanmasını getirmiştir. Sonuç kısmında yapılar taşıdıkları mimari özellikler açısından kendi aralarında karşılaştırılmıştır ve böylece her dönemin özellikleri ortaya çıkartılmıştır. Bu şekilde günümüze kadar taşıdıkları mimari ve süsleme özelliklerinin önemi vurgulanmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
In this study has been researched the existing mosques built during the Ottoman Empire Period in Albania. First of all during the preparation of this study there are used the previous existing published sources, related to this subject. The sources used could be published in Albania or from Western and Eastern authors. The historical information and especially the plan schemes taken from these existing sources have played a very important role for this work. Secondly the buildings are examined actually in their existing state. In this manner photos are taken to be used as visual material basically, to explain the architectural and ornamental features of the buildings. After the research, there are examined nine buildings found in Albania built in different times. After the information gathering works made for this buildings, they were explained one by one under three basic sections. Firstly under the introduction named section; the builder and the time, the socio-politico-cultural situation and the position of the building in this context is explained. In the second section there are explained the architectural features of the buildings under four headlines; the plan scheme, the roofing structure, the materials and the facades. Thirdly the ornamental features of the buildings are explained under four headlines; the stone adornments, the wooden adornments, the calligraphic art and the stained glass adornments. The study is explained with an original language being supported with visual material. The explanation technique constituted under this discipline has made possible the description of the buildings in a systematic form. In the conclusion section the buildings are compared between each others, finding out the differences and the similarities between them. In this way the architectural values of every period are revealed. xi