Teknik şartnamelerin proje süreci ile ilişkisi ve şartname indeks sisteminin oluşturulması
Relation between technical specifications and project process and building technical specifications index system
  1. Tez No: 172222
  2. Yazar: GÜLŞEN ÖREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
TEKNİK ŞARTNAMELERİN PTO JE SÜRECİ İLE İLİŞKİSİ VE ŞARTNAME İNDEKS SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI ÖZET İnşaat proje yönetimi sürecinin düzgün bir biçimde ilerlemesi, yani projenin talep edilen kalite, maliyet ve süre şartlarında tamamlanması ve taraflar ile katılımcılar arasındaki iletişimin etkin bir biçimde gerçekleştirilmesine bağlıdır. Bu iletişim sözleşme dokümanları ve sözleşme dışı tüm dokümanlardan oluşan inşaat dokümanları dosyasının tam olarak hazırlanması ve taraflara zamanında ulaştırılması ile sağlanabilir. Bu dokümanların en önemlilerinden biri de; proje niteliklerinin, imalat gereksinimlerinin, yapı bileşenlerinin ve uygulama yöntemlerinin açıklandığı teknik şartnamelerdir. Teknik şartnameler projenin yapım özelliklerini, işçilik ve ekipman gereksinimlerini tanımlar ve yapı üretimi ile kullanım süreçlerinin en temel bileşenlerinden biri olan yapı malzemeleri tariflerini içerirler. Teknik şartnameler sözleşme yönetimi sürecinin ilk aşaması olan ihale dokümanlarının kapsamında teklif alınırken ve sonrasında teklifler değerlendirilirken karşımıza çıkmaktadır. İşveren işin ana hatlarını ve firmaları değerlendirme sürecinde şartnamelere başvururken, teklif veren firmaların şartnameleri hangi oranda anladıklarım ve uygulayabileceklerini de göz önünde bulundurmalıdır. Teknik şartnameler projenin yapım karakteristiklerini; malzeme, işçilik ve ekipman gereksinimlerini tanımlamaları ve açıklamaları nedeniyle proje sürecinin bütününe etkimektedirler. Özellikle tarafların sorumluluklarını tanımlayan ve hukuki bağlayıcılığı olan inşaat sözleşmeleri içerisinde bulunan kilit taşlardan biridir teknik şartnameler. Proje sürecinin her aşamasında etkin bir biçimde kullanılan teknik şartnamelerin en önemli faydası işin talep edilen standartlarda gerçekleşip gerçekleşmediğini sorgulayan kontrol aşamasında kullanılmalarıdır. İmalat kontrollerinin özellikle kalite gereksinimleri açısından kontrolünde de en önemli dayanak teknik şartnamelerdir. Bu çalışma kapsamında teknik şartnamelerin proje süreci ile ilişkisi incelenmiş ve bu sürecin tüm açılardan en efektif hale gelebilmesi için; oluşturulan bir indeks sistemi ile teknik şartnamelerin otomasyon sistemine geçişleri önerilmiştir. Türk inşaat sektöründe teknik şartname hazırlayan özel kuruluşların olmaması ve teknik şartname düzenlemeleri ile ilgili yetersizlikleri firmaların kendi içlerinde çözmeye çalışmaları, standart bir teknik şartname oluşturma ve indeks sisteminin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışma sözleşme yönetimi, inşaat dokümanları ve teknik şartnameler ile ilgili yüksek lisans-doktora tezleri, web siteleri ve süreli yayınlar üzerinde literatür araştırması yapılması ile başlamış, bu çalışmalarla teknik şartnamelerde otomasyon sisteminin gerekliliği vurgulanmış ve bu kapsamda bir indeks sisteminin önerilmesiyle tamamlanmıştır. vuı1. Bölüm' de inşaat sektörünün ve endüstrisinin genel yapısından, inşaat işletmelerinden ve inşaat proje yönetiminden genel anlamda bahsedilmiştir. înşaat proje yönetim planı açıklanarak, bu süreçte etkin olarak kullanılan proje dokümanlarından teknik şartnamelerin ve sözleşme yönetiminin önemi vurgulanmıştır. Çalışmanın amacı, önerilen sistem ve çalışmanın yöntemi anlatılarak 1. bölüm bitirilmiştir. 2. Bölüm' de, inşaat sözleşmeleri ve inşaat sözleşmelerine ait sınıflandırma sistemleri açıklanmıştır. Çalışma kapsamında teknik şartnamelerin proje süreci ile ilişkisi incelendiğinden ve teknik şartnameler inşaat sözleşmelerinin işveren ve müteahhit arasındaki sorumlulukları tanımlayan ve sınırlayan parçalan olduğundan sözleşmelerin ayrı bir bölüm olarak incelenmesine gerek duyulmuştur. İnşaat sözleşmelerinin genel sınıflandırma yöntemleri olarak katılımcılara/sözleşme konusuna ve ödeme yöntemine göre sınıflandırılma sistemleri açıklanmıştır. Son olarak sözleşme yönetimine değinilmiş ve çalışma kapsamında incelenen firmanın sözleşme yönetim sistemi ve sözleşme taslaklarına ait ana başlıkları anlatılmıştır. 3. Bölüm, teknik şartnamelerin de bir elemanı olduğu inşaat dokümanlarına ait literatür çalışması ile ilgilidir. înşaat proje sürecinde hazırlanan dokümanlar ve bu dokümanların sınıflandırılması incelenmiştir. Bu kapsamda teklif gereksinimleri ve sözleşme ile ilgili dokümanlar ayrılmıştır. Teklif gereksinimleri işi tanıtmayı ve teklif vermek için karar vermeyi sağlayacak genel bilgileri içerirken; sözleşme dokümanları tanıtılan bu işin yapılabilmesini sağlayacak dokümanları kapsamaktadır, înşaat sisteminde dokümanların organizasyonunda kolaylık sağlamak ve yapı üretiminde kullanılmak amacıyla geliştirilmiş sınıflandırma sistemleri incelenmiş ve bunlardan önerilen indeks sistemi için kullanılacak olan sınıflandırma sistemi açıklanmışta. 4. Bölüm' de, teknik şartnamelerin tanımı yapılarak, şartname hazırlama amaçlan sıralanmışta. Teknik şartnameler içerikleri ve sınıflandırma sistemleri açısından tanıtılmıştır. Teknik şartnamelerin bünyelerinde bulundurmaları gereken nitelikler sıralanmış ve ABD'de CSI tarafından hazırlanan Section Format isimli kodlama sistemi baz alınarak şartname içeriği açıklanmıştır. Sistem genel, ürünler ve yapım bilgileri olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır ve bu sisteme göre önerilen rehber şartname taslağı sunulmuştur. Projenin karmaşıklığına ve sözleşme yönetimine göre belirlenen teknik şartname sınıfının oluşmasında esas alman kıstaslar ve bu çalışma sonucunda oluşan sınıflar detaylı olarak anlatılmıştır. 5. Bölüm'de, teknik şartnamelerin proje süreci ile ilişkisi incelenmiştir. Teknik şartname yazarının şartname oluştururken başvurabileceği kaynaklar açıklanmıştır. Teknik şartname kullanıcılarının kimler olduğu ve teknik şartname kullanım amaçlan belirtilmiştir. Daha sonra teknik şartname yazım ve kullanım süreci açıklanmıştır. Bu sürecin incelenmesi teknik şartnamelerin sözleşme yönetimi süreci ile ilişkisini göstermesi bakımından önemlidir. Teknik şartname yazım teknikleri ve şartname yazarının uyması gereken kurallar da bu bölümde aktarılmıştır. 6. Bölüm'de, bu çalışmanın sonucu olarak önerilen teknik şartname indeks sistemi anlatılmış, ilk olarak rehber standart şartnamelerin hazırlanmasının getireceği avantajlar sıralanmıştır. Daha sonra teknik şartname indeks sisteminin gerekliliği vurgulanmıştır. Teknik şartname indeks sisteminin nasıl oluşturulduğu açıklanırken ilk olarak şartnameleri incelenen ve indeks programına aktarılan Mayavera projesi tanıtılmıştır. Önerilen sistemin geliştirilme süreci anlatılarak, bölüm sistemin tanıtılmasıyla tamamlanmıştır. ıx7. ve son bölüm' de ise yapılan literatür çalışması değerlendirilmiş ve çalışma kapsamında önerilen sistemin Türk inşaat sektörüne sağlayabileceği katkılar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
RELATION BETWEEN TECHNICAL SPECIFICATIONS AND PROJECT PROCESS AND BUILDING TECHNICAL SPECIFICATIONS INDEX SYSTEM SUMMARY Completion of a project in wanted quality, cost and time condition in other words smoothly progress of construction project management process is depend on active communication of project participants. This communication can be occurred when the construction documents, which are consist of contract documents and the other all documents, are prepared completely and conveyed project participants on time. One of the significant documents is technical specification which includes project characteristics, product necessities, building components and application methods. Technical specifications define the project construction specifications, the requirements of the equipment and workmanship and also include basic components which are used in the building construction process. Technical specifications emerge in the early phases of contract management process and reevaluation process of demands. Employer should take consideration into whether the firms, which offer proposals, understand the specifications properly. Technical specifications influence the whole project process because of their illumination of characteristics of the construction process, and equipments. Technical specifications are significant in the construction contract process which explains the responsibilities of the project participants. They are also important for their control skills. For instance, technical specifications play an important role controlling the quality requirements in the production process. In this thesis the interaction between the technical specifications and project process is analyzed and to make this process more effective a specification index system is suggested. In Turkish Construction sector there is no specific establishment which prepares technical specifications and construction companies try to solve insufficiencies about technical specification preparation themselves. This situation indicated that standard technical specification form and index system is required. In this thesis, first, unpublished graduate theses, web sites and journals which include studies on the contract management and technical specifications are examined. Second, after evaluating these studies the thesis offers that there is a necessity of digital system in technical specifications. Finally the thesis suggests an index system in the process. The first part includes the general characteristics of the construction sector, construction corporations and construction project management. Also, in this part, the importance of contract management and technical specifications is mentioned. At the end of this section the main purpose and the methodology of the thesis, that offers a new index system, is explained. XIIn the second section of the thesis the significance and the qualifications of the construction contracts are explained. This section put more emphasis on the relation between contract qualification and technical specifications. The main qualification systems according to participations and payment method are stated. Finally, in this section contract management is explained, plus, in specific, a contract management of a firm is evaluated. The third section is about a survey and a classification of construction documents which include technical specifications. Construction documents are comprised of two parts: proposal requisites and contract document. While proposal requisites include general information to decide the proposal, contract documents contain document to produce the work. In this part advanced classification systems are analyzed and one of them, which are suggested for index system, is examined in detail. At the fourth section definition of technical specifications is made and purposes of preparing specifications are listed. Technical specifications are evaluated according to their contents and classification system. In addition, the qualifications and the content of technical specifications are evaluated in accordance to the section format coding system which is developed by CSI in the United States. This system is arising in three sections, which are general, products and construction knowledge. The classification system is developed according to the complexity of the project and contract management. In section five, the relationship between the technical specification and the project process is examined. The list of sources that a specification writer can resort is listed and explained. The thesis introduces the persons that use the specifications and give information about the purpose of usage. This is crucial for understanding the relationship between the specifications and contract management. This section also includes the instructions about the specification writing method. At the sixth section the advantages of organizing sketch standard specifications are listed. After emphasizing the necessity of specification index system, Mayavera project, which' s technical specifications are examined and used in system, is introduced. This section ends by explaining the development and clarification of the index system. In conclusion, the results of literature survey are examined and finally the possible contribution of the thesis to the Turkish construction sector is emphasized. xn