Tedarik zincirinde performans yönetimi
Performence management on supply chain
  1. Tez No: 172233
  2. Yazar: İLKER CABI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Tedarik zinciri üzerinde performans yönetimini sağlamak, tek bir işletme fonksiyonu için performans göstergelerini izlemekten çok daha zor ve karmaşıktır. Bir çok işletme fonksiyonu bir arada ve birbiriyle etkileşim içerisinde düşünülmek zorundadır. Bu çalışmada sırasıyla tedarik zinciri yönetimi, performans yönetimi, tedarik zincirinin sürekli değişen, gelişen yapışım ve karmaşıklığım daha rahat ifade ettiği için Dengelenmiş Performans Kartı, tedarik zincirinde performans yönetimi ve en son olarak tedarik zinciri yönetimi ve performansının ifadesi için kullanılan çok özel bir model SCOR Model incelenmiştir. Uygulamamızın tedarik zincirini konu alıyor alması, ve tedarik zincirinin karmaşıklığı, çok boyutlu oluşu ve gelişmelere anında tepki üretebiliyor olması Dengelenmiş Performans Kartı (DPK)'yı performans ölçüm tekniği olarak kullanmamızın ana nedenidir. DPK, şirketlerin geçmişte kaydettikleri performansa ait mali ölçülerin gelecekteki performanslarım sağlayacak etkenlere ait ölçülerle bütünleştirilmesini sağlar. Performans Kartı'nı hedef ve ölçüleri, şirketin vizyon ve stratejisi göz önünde tutularak belirlenir. Performans Kartı'nda yer alan hedef ve ölçülerle, şirketin performansı dört farklı açıdan değerlendirilir: Finansman, müşterileriler, iç işleyiş yöntemi, öğrenme ve büyüme. Bu dört farklı açı, DPK'ın ana çerçevesini oluşturur. Konunun uygulama boyutunda otomotiv sektöründen çok uluslu bir firma, tedarikçileri ve yine çok uluslu lojistik servis sağlayıcısı incelenmiştir. SCOR model yapısına uygun bir kapalı sistemde sistem elemanları tedarikçiler, üretici ve lojistik servis sağlayıcı olarak belirlenmiştir. Sistemin üç farklı paydaşı üç farklı dengelenmiş performans kartı anlamına gelmektedir. Paydaşların tamamım tek bir dengelenmiş performans kartında göstermek kolay olmayacaktır, ayrıca aynı kriterlerin taraflar üzerinde farklı anlamlan olacaktır. Bu yüzden öncelikli olarak üç farklı dengelenmiş performans kartı hazırlayarak başlanmıştır, her bir paydaşın bugün kullanmakta oldukları performans göstergeleri Dengelenmiş Performans Kartı yapışma uygun halde düzenlenmiş, bu göstergelere literatürde kullanılan, sisteme adapte edilebilir olan göstergelerde eklenmiştir. Sonraki adımda performans kartlarının üzerinde bulunan performans göstergelerinin önem derecelerini anket kullanarak tespit edilmiştir. Aslında aynı sistemi paylaşan tedarikçi, üretici ve servis sağlayıcının tedarik zincirini nasıl farklı algıladıkları ve aynı konulan nasıl yorumladıkları arasında farklar ortaya konulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is more difficult and complex for companies to obtain performance management on the supply chain than following a few performance indicators. It must be thought a few processes together and connected with others. In this study, supply chain management, performance management, Balanced Scorecard because of expresses supply chain's developing, changeable and complex structure, performance management on supply chain, and a special, well-defined model SCOR are explained in sequentially. Many companies measure their logistics performances using several methods. It is used to measure performance that balanced scorecard because supply chain characteristics, like that its complexity. Coordinating activities in a supply chain, however, is difficult. The difficulties are partly due to the complexity induced by the larger number of related and interdependent activities in the supply chain. The scorecard presents managers with four different perspectives from which to choose measures. It is complements traditional financial indicators with measures of performance for customer, internal process, and innovation and improvement activities. In last chapter examined a multinational company from automotive industry with its suppliers and multinational logistics service provider. System elements are determined appropriate for SCOR Model, a closed system manufacturer, suppliers and logistics service provider. Performance indicators which are used already have determined for all, then these have arranged suitable for Balanced Scorecard, finally with a survey importance of every indicator for all Balanced Scorecard has established. In this study, it is explained that manufacturer, suppliers and their logistics service provider with same constraints on same supply chain think different. xn