Depo yönetim sistemlerinde kullanılan otomatik tanıma ve veri toplama teknolojileri ile RFID etiketleme
Automatic identification and data collection technologies and radio frequency identification label systems in warehouse management system
  1. Tez No: 172232
  2. Yazar: ERHAN MALKOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BASKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
DEPO YÖNETİM SİSTEMLERİNDE KULLANILAN OTOMATİK TANIMA ve VERİ TOPLAMA TEKNOLOJİLERİ ile RFID ETİKETLEME SİSTEMLERİ ÖZET Tedârik Zinciri Yönetimi içinde ürünlerimizin izlenebilirliği ve sorunsuz şekilde mal ve hizmet akışının sağlanması ve müşteri hoşnutluğunu artırabilmek önem arzetmektedir. Bu çok iyi bir şekilde tasarlanmış otomatik tanımlama ve veri depolama teknolojilerinin zincir boyunca devreye alınmasıyla olanaklıdır. Bu çalışmada, depo yönetim sistemlerinde kullanılan otomatik tanımlama ve veri toplama teknolojilerinin en yenisi olan Radyo Frekans Tanımlama Sistemleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bu çalışma, Radyo Frekans Tanımlama Sistemleri konusunda Türkiye'de yapılan ilk yüksek lisans tez çalışması olması ve bundan sonraki çalışmalara kaynak olması açısından önem arzetmektedir. Öncelikle diğer otomatik tanımlama ve veri toplama teknolojileri hakkında kısa bilgiler verilmiş, ardından Radyo Frekans Tanımlama ve Etiketleme Sistemi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Özellikle bu sistemin diğer sistemlerden farkı ve olanakları açısından devrim sayılabilecek nitelikleri vurgulanmış ve bu sistemi tedârikçileriyle birlikte devreye alan perakende sektöründeki dünyaca ünlü iki firmanın uygulamaları yerinde görülüp incelenmiştir. Türkiye'deki firmaların depolarında kullandıkları otomatik tanımlama sistemlerini inceleyen ve kullandıkları sistemlerin yeğlenme nedenlerini ortaya koyan ve radyo frekans tanımlama sistemlerine olan bakış açısını saptamaya yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
AUTOMATICIDENTIFICATION and DATA COLLECTION TECHNOLOGIES and RADIO FREQUENCY IDENTIFICATION LABEL SYSTEMS İN WAREHOUSE MANAGEMENT SYSTEM SUMMARY it is very imperative for companies to maintain supply and service flow of their products within the Supply Chain while increasing customer satisfaction. This is possible by utilizing a well-designed automatic identifîcation and data storage technologies in every step of the supply chain. in this study, Radio Frequency identifîcation techniques, the latest automatic identifîcation and data collection technique used in vvarehouse management systems are explained in detail. This study has a significant value because it is the first time in Turkey Radio Frequency identifîcation is the subject of a graduate thesis. First, other automatic identifîcation and data collection techniques are explained shortly, then Radio Frequency identifîcation and Labeling System is studied in detail. Especially, the revolutionary distinctive opportunities of this technique are emphasized, and two retail companies known worldwide that utilize this system within their supply chains are observed. A survey among Turkish companies is executed to identify which automatic identifîcation techniques they use in their warehouses, why they prefer their current system över the others, and how they perceive the radio frequency identifîcation systems. XVİİ