İş süreçlerinin haritalanması, iyileştirilmesi ve bir envanter kontrol sistemine uygulanması
Improvement and mapping of business processes and an application of an inventory control system
  1. Tez No: 172235
  2. Yazar: DİLARA AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET İŞ SÜREÇLERİNİN HARİTALANMASI, İYİLEŞTİRİLMESİ VE BİR ENVANTER KONTROL SİSTEMİNE UYGULANMASI İş süreçlerinin haritalanması, iyileştirilmesi ve biz envanter kontrol sistemine uygulanması isimli İşletme Mühendisliği yüksek lisans programı bitirme tezinin içeriği aşağıdaki gibi özetlenebilir : Süreç; kaynaklan kullanarak bir veya daha fazla girdiyi, müşteri için değer yaratan bir veya daha fazla çıktıya çeviren adımlar dizisidir. Süreç yönetimi ise; süreçlerin tasarımı, sürdürülmesi, müşteri ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması için sürekli değerlendirme, analiz ve geliştirmeleri kapsayan bir çevrimdir. Bu çalışmada iş süreçlerini yönetmek ve gerektiğinde iyileştirmek isteyen firmaların nasıl bir yöntem izlemeleri gerektiği anlatılmıştır. Ayrıca tezin sonunda süreç haritalama ve iyileştirme uygulamaları ile envanter kontrolünün (stok veri doğruluğunun) sağlanması ile ilgili olarak bir uygulama çalışmasına yer verilmiştir. Çalışmanın birinci ve üçüncü bölümleri arasında; süreç ve süreç yönetimi kavramlarına değinilmiştir. Bu bölümlerde, süreç elemanları, özellikleri, temel unsurları ve hiyerarşisi konularına değinilmiş, daha sonra da süreç yönetiminin tarihsel gelişimi ve süreç yönelimli organizasyon yapısı konularına yer verilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde; süreç yönetiminin aşamaları ve temel ilkeleri üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde; iş süreçlerinin yeniden tasarlanması ve bilgi işlem (İT) kaynaklarının ve uygulamalarının iş süreçlerinin yeniden tasarlanmasındaki rolü, örneklerle açıklanmıştır. Yedinci bölümde; iş süreçlerinin değerlendirilmesi konusuna yer verilmiştir. Sekizinci ve son bölümde; inform Elektronik A.Ş.'de yürütülmüş olan mamul depo hareketleri süreci irdelenmiş ve mevcut süreçler iyileştirilmiştir. Bu bölümde mevcut süreçler ayrıntılı bir biçimde analiz edilmiş, aksayan noktalan bulunmuş ve yeni süreçler oluşturulmuştur. Sonuç bölümünde de eski süreçlerden yeni süreçlere geçişle oluşan iyileştirmeler ortaya konmuştur. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY IMPROVEMENT AND MAPPING OF BUSINESS PROCESSES AND AN APPLICATION OF AN INVENTORY CONTROL SYSTEM Process is series of steps which converts one or more inputs into value added outputs for the customers by utilizing available resources. Process management is a cycle which includes the design, continous monitoring to meet or exceed customer requirements, control, analysis of the process and the improvements to the process. In this study, it is discusses that how the firms, which would like to manage and improve their internal business processes, should follows a method. At the end of the study, an empirical case, that is about obtaining stock control (stock data accuracy) with applications of process mapping and improvement, takes part. In chapters one through three, concepts of process and process management are discussed. In these chapters, elements, properties, main components and hierarchy of a process are defined. History and process-oriented organisation structure are also discussed in these chapters. In chapter four ad five, phases and basic principles of process management are examined. Chapter six examines reengineering of business processe. In this chapter the role of information technology (IT) resources and applications in process management are also discussed. In chapter seven, evaluating the business process is discussed. Finally, chapter eight focuses on a case study of product movements in warehouse proces which was conducted at Inform Electronics. Current processes are throughly analyzed, disconnect points are identified and new processes are developed. Improvements accomplished through transitioning from old processes to these new developed processes are demonstrated. xu