Effect of cooperative learning based on conceptual change conditions on seventh grade students' understanding of classification of matter and physical and chemical changes
Kavramsal değişim koşullarına dayalı işbirliğine yönelik öğrenim yaklaşımının yedinci sınıf öğrencilerinin maddenin sınıflandırılması ve fiziksel ve kimyasal değişimler kavramlarını anlamalarına etkisi
- Tez No: 172321
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
oz KAVRAMSAL DEĞİŞİM KOŞULLARINA DAYALI İŞBİRLİĞİNE YÖNELİK ÖĞRENİM YAKLAŞIMININ YEDİNCİ SINDJ ÖĞRENCİLERİNİN MADDENİN STNTFLANDHULMASI VE FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞİMLER KAVRAMLARINI ANLAMALARINA ETKİSİ ERDEMIR, Arzu Doktora, Orta Öğrenim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ömer GEBAN Mart 2006, 184 sayfa Bu çalışmanın başlıca amacı kavramsal değişim koşullarına dayalı işbirliğine yönelik öğrenim yaklaşımım yedinci sınıf öğrencilerinin fiziksel ve kimyasal değişimler ve maddenin element, bileşik, karışım olarak sınıflandırılması konularındaki kavramlarla ilgili başarılarına ve fen dersine olan tutumlarına etkisini geleneksel fen öğretim yöntemi ile karşılaştırmaktır. Bu çalışma, ODTÜ G.V. Özel ilköğretim Okulundan iki öğretmenin ikişer sınıfındaki 102 yedinci sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma 2004-2005 eğitim ve öğretim yılı sonbahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Her öğretmenin birer sınıfı rasgele deney grubuna seçilmiş, diğer sınıflar kontrol grubu vuolarak alınmıştır. Deney grubuna kavramsal değişim koşullarına dayalı işbirliğine yönelik öğrenim yaklaşımı yöntemi, kontrol grubuna ise geleneksel fen öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırma dört hafta sürmüştür. Maddenin Sınıflandırılması ve Değişimi Kavranılan Testi, öğrencilerin fiziksel ve kimyasal değişimler ve maddenin element, bileşik, karışım olarak sınıflandırılması konularındaki başarılarının, Fen Dersi Tutum Ölçeği ise öğrencilerin fen dersine olan tutumlarının ölçülmesinde kullanılmıştır. Bilimsel İşlem Beceri Testi ile de çalışmanın başında öğrencilerin bilimsel işlem becerileri ölçülmüştür. Bu çalışmanın hipotezlerini test etmek için Ortak Değişkenli Varyans Analizi ve Varyans Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlan, kavramsal değişim koşullarına dayalı işbirliğine yönelik öğrenim yaklaşımı yöntemi ile öğretilen öğrencilerin fiziksel ve kimyasal değişimler ve maddenin element, bileşik, karışım olarak sınıflandırılması kavranılan ile ilgili başarılarının, geleneksel fen anlatımı ile öğretilen öğrencilere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak kavramsal değişim koşullarına dayalı işbirliğine yönelik öğrenim yaklaşımı yöntemi ile öğretilen öğrencilerin fen dersine olan tutumları ile geleneksel fen öğretiminden faydalanan öğrencilerin fen dersine olan tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığı gözlenmiştir. Bilimsel işlem becerisi ise öğrencilerin fiziksel ve kimyasal değişimler ve maddenin element, bileşik, karışım olarak sınıflandırılması konularındaki başarılan için güçlü bir belirleyicidir. vıııBu araştırmanın sonuçlarının, geliştirilen araç ve yöntemlerin fen bilgisi öğretmenleri tarafından kullanılması, öğretmenlerin öğrencilere kavram yanılgılarının giderilmesi konusunda yardım edebilmesi açısından faydalıdır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kavramsal Değişim Koşullarına Dayalı İşbirliğine Yönelik Öğretim, Geleneksel Fen Bilgisi Anlatım Yöntemi, Kavram Yanılgısı, Fiziksel ve Kimyasal Değişimler, Maddenin Sınıflandırılması ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF COOPERATIVE LEARNING BASED ON CONCEPTUAL CHANGE CONDITIONS ON SEVENTH GRADE STUDENTS' UNDERSTANDING OF CLASSD7ICATION OF MATTER AND PHYSICAL AND CHEMICAL CHANGES ERDEMİR, Arzu Ph.D., Department of Secondary Science and Mathematics Education Supervisor: Prof. Dr. Ömer GEB AN March 2006, 184 pages The main purpose of this study was to compare the effectiveness of the cooperative learning based on conceptual change conditions and traditionally designed science instruction on 7th grade students' understanding of chemical and physical changes and classification of matter concepts and attitudes toward science as a school subject. In this study 102 seventh grade students from four classes of a Science Course instructed by the two teachers from ODTÜ G.V. Özel İlköğretim Okulu took part. One of the classes of each teacher was randomly assigned as experimental group, which were instructed with cooperative learning based on conceptual change conditions and the other classes were assigned as control group, IVwhich were instructed traditionally. This study was conducted during the 2004- 2005 fall semester over a period of four weeks. In this study, to examine the effect of the treatment on dependent variables; science achievement related to chemical and physical changes and classification of matter concepts measured with Classification and Changes of Matter Concepts Test, and science attitude scores measured with Attitude Scale Toward Science as a school subject. Science Process Skills Test was used at the beginning of the study to determine students' science process skills. ANCOVA and ANOVA were used testing the hypotheses of the study. The results showed that the cooperative learning based on conceptual change conditions group had a significantly higher scores with respect to achievement related to chemical and physical changes and classification of matter concepts than the traditionally designed science instruction group. However, there is no significant difference between the mean scores of cooperative learning based on conceptual change conditions group and traditionally designed science instruction group with respect to attitudes toward science as a school subject. Science process skills were a strong predictor for the achievement related to chemical and physical changes and classification of matter concepts. vIt may be useful to use the results of this study and instruments and strategies developed for this study for classroom teachers in order to help students to reduce or eliminate their misconceptions. KEYWORDS: Cooperative Learning Based on Conceptual Change Conditions, Traditionally Designed Science Instruction, Misconception, Physical and Chemical Changes, Classification of Matter VI