Effect of cooperative learning based on conceptual change conditions on motivation and understanding of reaction rate
Kavramsal değişim koşullarına dayalı işbirlikçi öğrenme yönteminin motivasyona ve tepkime hızı konusunu anlamaya etkisi
  1. Tez No: 238627
  2. Yazar: ÖZGECAN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEZDAN BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu çalışma, başlıca kavramsal değişim koşullarına dayalı işbirlikçi öğrenme yönteminin, 11. sınıf öğrencilerinin tepkime hızı konusundaki kavram yanılgılarını gidermedeki etkisi üzerine odaklanmıştır. Ayrıca, bu yöntemin öğrencilerin güdülenmelerine etkisi incelenmiştir.Çalışmaya toplam olarak 110 öğrenci katılmıştır. Ankara'dan iki okul ve her okuldan aynı öğretmenin ders verdiği iki sınıf seçilmiştir. Sınıflar deney ve kontrol grubu olarak rastgele seçilmiş; deney grubunda kavram değişim koşullarına dayalı işbirlikçi öğrenme yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel yöntem kullanılmıştır. Çalışma, 2008?2009 öğretim yılının ilk döneminde, 6 hafta süreyle uygulanmıştır. Tepkime Hızı Kavram Testi ve Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi, öğrencilerin tepkime hızını anlamalarını ve güdülenmelerini ölçmek amacıyla, öntest ve sontest olarak verilmiştir. Buna ek olarak, çalışmanın başlangıcında iki grubun bilimsel işlem becerilerinde fark olup olmadığını ölçmek için Bilimsel İşlem Beceri Testi uygulanmıştır.İşbirlikçi öğrenme yönteminin öğrencilerin tepkime hızı konusunu anlamalarına etkisine ilişkin veriler ANCOVA ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, tepkime hızı konusunda işbirlikçi öğrenme grubu geleneksel gruptan daha başarılı olmuştur. Geleneksel grupla kıyaslandığında, işbirlikçi öğrenme grubundaki öğrencilerin kavram yanılgılarının çoğu ortadan kaldırılmış ve tepkime hızını daha iyi anladıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca kavram değişimine dayalı işbirlikçi öğrenme yönteminin güdülenmeye etkisini yansıtan veriler MANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, kavram değişimine dayalı işbirlikçi öğrenme yöntemi öğrencilerin içsel hedef yönelimi ve öğrenme ve performansa yönelik özyeterliliğini geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study mainly focuses on the effect of cooperative learning based on conceptual change conditions to remedy 11th grade students? misconceptions related to reaction rate. Also, effect of this method on their motivation was investigated.A total of 110 eleventh grade students participated in the study. Two schools in Ankara and two classes being instructed by the same teacher in each school were included in the sample. One of the classes was randomly assigned as a control group instructed by traditional way and the other as an experimental group instructed by cooperative learning based on conceptual change conditions. This study was conducted on 2008-2009 first semester over six weeks. Reaction Rate Concept Test and Motivated Strategies for Learning Questionnaire were administered as pre-test and post-test to measure students? understanding of reaction rate, and their motivation. Moreover, Science Process Skill Test was given before instruction to decide whether there was a significant difference between two groups in their science process skills.ANCOVA was used to evaluate the effect of cooperative learning on students? understanding of reaction rate. The results indicated that cooperative learning based on conceptual change conditions removed most of students? misconceptions about reaction rate concept and resulted in a significantly better understanding of reaction rate than traditional instruction. Furthermore, data reflecting the effect of conceptual change based cooperative learning on students? motivation was analyzed by MANOVA. According to the results, cooperative learning based on conceptual change conditions improved intrinsic goal orientation, and self-efficacy for learning and performance.