FAS ve spektrofotometrik yöntemlerle klorpromazinin tayini
- Tez No: 172376
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
XI ÖZET Yeni bir metod olarak Fotoakustik spektrometre ve karbon karası termal dedektörü kullanarak çözeltilerin görünür bölge spektrumları kaydedildi, Sıvı örnekler monokromatör arkasındaki bölmeli hücreler içine yerleştirilerek karbon karası dedektörü ve mikrofon sistemi yardımıyla ışık şiddeti ölçüldü. Nicel tayinler için standart çözeltilerin absorpsiyonu esas alındı. Klorpromazinin (KLP) tayini için bu yöntem kullanıldı. Kalibrasyon eğrileri oluşturulurken çözücü olarak 6.0 M H-SO. -6 -4 içinde KLP çözeltileri hazırlandı. 1.0x10 - 1'jOxlO M derişim aralığında klorpromazin, eşit hacimlerde standart +4 Ce çözeltileri ile yükseltgenerek renkli semikinon ra dikaline (Amak = 525 nm.de) dönüştürüldü. Fotometrik ve karbon karası dedektörü içeren Fotoakustik yöntemle, tablet ve ampul örneklerinin içerdiği KLP miktarları hesaplandı. Yöntem doğruluğu % 2 ve % 4 (ortalama yüzde bağıl hata) olarak verildi.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY A new method of recording visible spectrum of solutions using photoacoustic spectrometer and carbon black as a thermal detector is introduced. Light intensity proportionally measured by carbon black dedector, a microphone system and a simple cell compartment placed after monochramator for liquid samples. Exact match with the absorption spectra are found with certain standart solution. Also a simple, fast and reproducible method for determination of chlorpromazine (CLP) is presented. Calibration curves are prepaired for the 6.0 mol. dm H-SO.^solutions of 1.0x10 to 1.0x/10" mol. dm~ CLP which are oxidized with equivalent +4 volumes of standart Ce solutions to a highly coloured (Xmak = 525 nm.) semiquinone cation radical. Conventional photometric and photoacoustic technique using carbon-black detection (CBO) gave consistent results and are used to calculate the CLP content of tablets and ampuls with a good precision, and an overall accurancy of 2.0% and ^ 4.0% respectively.