Güney Doğu Anadolu bölgesinde yaygın kimi büyük toprak gruplarında rezerv potasyum durumu ve bunun fiziksel ve kimyasal özellikleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 172377
  2. Yazar: YASİN EKEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZ Diyarbakır yöresinin yaygın Uç büyük toprak grubunda değişik formlardaki potasyum içerikleri ve bunların bazı toprak özellikleri ile ilişkileri incelenmiştir. örnek toprak gruplarında yavaş yarayışlı potasyum en fazla, suda çözünebilir potasyum ise en az olarak saptanmıştır. Potasyum formları genelde yüzeye doğru artış gösterme eğilimindedir, ince bünyeli bazaltik topraklarda potasyum içeriği fazla, kaba bünyeli aluviyallerde ise daha azdır. Kil oranı arttıkça katyon değişim kapasitesi (KDK) de artmaktadır, Araştırma topraklarının tümünün alkalin özellikte ve organik madde içeriklerinin düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 2 - ABSTRACT In this research, contents of potass ium in various forms of three large soil groups widespread on the locality of Diyarbakır and the relations of these potassium forms with some soil characteristics were studied. It was determined that the slowly available potassi um contents of sample soil groups were the highest while their water soluble potassium contents were the lovest. The potassium forms tended to increase towards the upper layers of soil. Bazaltic soils with fine texture contain more potassium than Alluvial soils with coarse texturo. With increasing the clay ratio of soil increases its capa city of cation exchange. It was determined that soils stu died were alkaline in reaction and their organic matter were low.