Çukurova baseni Karsantı yöresi kırıntılı kayaçlarının petrografik ve petrolojik özellikleri
  1. Tez No: 172397
  2. Yazar: SEMA İPEKBAYRAK YURTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNGU GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Adana ili kuzeyinde Karsantı bölgesi sınırları içerisinde yaklaşık 60 km lik alanda yüzeylenen sedimanter istifin, özellikle stratigrafik-sedimantolojik kesitlere bağlı, yapısal, doku sal ve mineralojik-petrografik özellikleri ile paleoakıntı yönleri saptanmıştır. Yapılmış ayrıntılı jeolojik ve sedimanter petrolojik çalışmalarla inceleme alanında yüzeylenen Karsantı Formasyonunun tortullaşma modeli ve paleocoğrafik evrimi çıkarılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma ile Orta-Üst Miyosen olarak yaşlandırılan Karsantı Formasyonun 1500 m kalınlıktaki stratigrafik istifinin Sığ Denizel-Geçiş ortamlarında çökeldigi; kömür içeren karbonatlı seviyelerin ise karasal koşullarda depolandığı; ve bölge istifi kırıntılılarının kuzeydeki bazik-ultrabazik bir provenanstan (Toros Ofiyolitik Yitilme Zonu) türediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Structural, textural and mineralogical-petrog- raphical properties and paleocurrent directions of tne miocene Karsanti Formation have been investigated, within the area of 60 sqkm in the Karsanti region (U of Adana) by means of detailed sedimentological logging and peno logical studies. On the basis of detailed geologic and sedimentary petrologic studies the sedimentation modal and paleocographical reconstraction of the Karsanti For mation in the area investigated were reconstructed.Fjhally geological age of the Karsanti Formation has been determi ned as Middle-Upper Miocene by microfossil dating and the it has been postulated that the clastic sequences of the Karsanti Formation deposited Shallow Marin in a transiti onal environment whereas coal-bearing carbonat levels in the lower-middle and middle-upper levels were formed uni- der continental-lagüner and/or fluviatile conditions. The results of sedimentary petrological studies reveals that detrius of the Karsanti arenites were derived from a Nort- henly basic-ultrabasic rocks rich source area /provenance, i.a. Taurus Ophiolitique Subduction Complex.