Antalya'da siyah alaca ırkı ineklerin damızlıkta kalma süresi ve sürüden çıkma nedenleri üzerine bir araştırma
Reasons for culling and productive life of holstein cattle raised in Antalya province
  1. Tez No: 172402
  2. Yazar: UMUT EMRE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN KUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET ANTALYA'DA SİYAH ALACA IRKI ENEKLERİN DAMIZLIKTA KALMA SÜRESİ VE SÜRÜDEN ÇIKMA NEDENLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA UMUT EMRE IŞIK Yüksek Lisans Tezi Zootekni Anabilim Dalı Nisan 2006, 88 Sayfa Bu araştırma, Antalya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye işletmelerde yetiştirilen Siyah Alaca ırkı ineklerin damızlıkta kalma süresi ve sürüden çıkma nedenlerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Antalya Merkez ve Korkuteli ilçelerinde bulunan birlik üyesi 133 işletme 3 'er aylık aralıklarla 4'er kez ziyaret edilmiştir. İlk ziyarette işletme olanaklarının tespiti için anket yapılmıştır. Daha sonraki ziyaretlerde ise işletme hakkındaki bazı bilgiler güncellenmiş, bunun yanında sürüden çıkan ineklerin çıkma nedenleri ile herhangi bir sorunu olan inekler yetiştiricilerin beyanları doğrultusunda kaydedilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan anket çalışması sonucunda işletmelerde sürü yönetimi, besleme, barınak ve kayıt tutmanın önemi konularında yetiştiricilerin yeteri kadar önem göstermediği ve bu konularda ciddi bir eğitim programı ile yetiştiricilerin bilinçlendirilmesinin zorunlu olduğu tespit edilmiştir. Damızlıkta kalma süresine ilişkin olarak, Antalya ilinde birliğe kayıtlı bu işletmelerde sürüden çıkan 209 baş ineğin ortalama 47,0±2,20 ay (yaklaşık 4 yıl) sürüde kaldığı saptanmıştır. Söz konusu 209 baş ineğin %31'i yetiştiricinin isteğiyle sürüden çıkarılırken, %69'u zorunlu nedenlerle sürüyü terk etmişlerdir. İstemli faktörlerden süt verim düşüklüğü ve ihtiyaç fazlası damızlık satışların paylan sırasıyla %13 ve %18 olarak bulunmuştur. Zorunlu nedenlerden dolayı sürüden çıkarılma nedenleri arasında yer alan üreme sorunları, meme sorunları, yaşlılık, ölüm, ayak-tırnak sorunları ve diğer nedenlerin payları ise sırasıyla %31, %9, %9, %5, %1 ve %15 olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Siyah alaca, damızlıkta kalma süresi, sürüden çıkma nedenleri JÜRİ: Prof. Dr. Selahattin KUMLU (Danışman) Doç. Dr. İbrahim YILMAZ Doç. Dr. M. Soner BALCIOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REASONS FOR CULLING AND PRODUCTIVE LDJE OF HOLSTEIN CATTLE RAISED IN ANTALYA PROVINCE UMUT EMRE IŞIK M. Sc. Thesis in Department of Animal Science Adviser: Prof. Dr. Selahattin KUMLU April 2006, 88 Pages This study was carried out to research the reasons for culling and productive life of Holstein cattle raised in Antalya Province. For this aim, 133 dairy herds were visited in Antalya and Korkuteli regions at 4 times. The information about culling reasons and opportunities of herds were collected by inquiry. Farmers participating in this study culled 209 cows. Average of productive life of these cows was determined as 47,0±2,20 months (approximately 4 parities). As voluntary culling, 18% of cows were sold for dairy purposes and 13% of cows were culled because of low production. Also, as involuntary culling reasons, percentages of reproduction, udder failure and mastitis, old age, death, feet and leg problems and other reasons were determined as 31%, 9%, 9%, 5%, 1% and 15%, respectively. KEY WORDS : Holstein, productive life, reasons for culling COMMITTEE: Prof. Dr. Selahattin KUMLU (Adviser) Assoc. Prof. Dr. İbrahim YILMAZ Assoc. Prof. Dr. M. Soner BALCIO?LU u