Bochner-Riesz integrali yardımıyla riesz potansiyellerinin yaklaşım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of approximation properties of riesz potentials by using Bochner-Riesz integral
- Tez No: 172403
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAM ALİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET BOCHNER-RİESZ İNTEGRALİ YARDIMIYLA RİESZ POTANSİYELLERİNİN YAKLAŞIM ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ GÜLER KARAPINAR Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İlham Aliyev Mayıs 2006, 27 sayfa Bu tez çalışmasının amacı; Riesz potansiyeUerinin yaklaşım özelliklerini, Bochner-Riesz integrali kullanılarak elde edilen yeni bir metot yardımıyla incelemektir. Bu amaca ulaşmak için, ilk önce Bochner-Riesz integralinin tanımı verilmiş ve gerekli özellikleri özetlenmiştir. Daha sonra, Riesz potansiyeli ile Bochner-Riesz in tegrali arasındaki bağıntı bulunmuştur. Son olarak, Riesz potansiyellerinin yaklaşım özellikleri, bulunan bu bağıntı yardımıyla incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Fouriyer Dönüşümü, Girişim, Yaklaşım Bochner-Riesz İntegrali, Riesz Potansiyeli. JÜRİ: Prof. Dr. İlham ALİYEV (Damşman) Prof. Dr. Veli KURT Yard. Doç. Dr. Şerafettin YALTKAYA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF APPROXIMATION PROPERTIES OF RIESZ POTENTIALS BY USING BOCHNER-RIESZ INTEGRAL Güler KARAPINAR M.Sc. in Mathematics Adviser: Prof. Dr. Ilham Aliev May 2006, 27 Pages The purpose of this thesis, and one of succeeding ones, is to investigate the approximation properties of Riesz potentials with a new method acquired through using Bochner Riesz integral. To achieve this, firstly the definition of Bochner-Riesz integral is given and some required properties are summarized. Then the relation between Riesz potentials and Bochner-Riesz integral is presented. Finally the approximation properties of Riesz potentials are examined by the help of the relation we acquired. KEY WORDS: Fourier Transforms, Convolution, Approximation Bochner-Riesz Integrals, Riesz Potentials. COMMITTEE: Prof. Dr. Ilham ALIEV (Adviser) Prof. Dr. Veli KURT Asst. Prof. Dr. Şerafettin YALTKAYA n