Origanum husnucan-baseri (Lamiaceae)'de tohum çimlenmesinin araştırılması
An investigation on germination of seeds Origanum husnucan-baseri (Lamiaceae)
  1. Tez No: 172404
  2. Yazar: KAMİLE CANİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. FATİH TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Antalya için endemik olan ve çimlenme engeli bulunan Origanum husnucan-baseri H. Duman, Z. Aytaç & A. Duran türünün iki ayrı hasat dönemine (2003- 2004) ait tohumlarının çimlenmesi üzerine; kontrollü koşullardaki bitki büyütme odasında 48 saat süreyle 100, 200, 400, 800 ve 1000 ppm konsantrasyonlarda gibberellik asit (GA3 ve GA4/7/9), 72 ve 144 saat süreyle % 2'lik ve % 4'lük potasyum nitrat (KNO3), nemli perlit içeren ortamda 60 ve 90 gün süreyle 4 °C'de buzdolabında katlama ve 10, 15 ve 20 °C sıcaklık uygulamalarının etkileri incelenmiştir. Çimlenme için radikulanın testadan belirgin derecede (2 mm) çıkmış olması esas kabul edilmiştir. Çimlenme oranlan yüzde olarak hesaplanmıştır. En yüksek çimlenme yüzdesi (% 15), 2004 yılı hasadına ait 90 gün süreyle katlama ve 10 °C sıcaklık uygulaması ile 72 saat süreyle % 2'lik KNO3 ve 20 °C sıcaklık uygulaması yapılan tohumlarda bulunmuştur. Bu uygulamaların dışında yapılan muamelelerden çimlenme elde edilememiştir. ANAHTAR KELİMELER: Origanum husnucan-baseri, tohum, çimlenme, sıcaklık, katlama, potasyum nitrat, gibberellik asit. JÜRİ: Prof. Dr. Ş. Fatih TOPCUOĞLU Doç. Dr. Salih ÜLGER Yrd. Doç. Dr. Orhan ÜNAL
Özet (Çeviri)
In this study, the germination of seeds of Origanum husnucan-baseri H. Duman, Z. Aytaç & A. Duran species, which has germination problems and endemic for Antalya, were investigated for the two harvest periods (2003-2004) using various methods such as treatments of 100, 200, 400, 800 and 1000 ppm concentrations of gibberellic acid (GA3 and GA4/7/9) for 48 hours, treatments of 2 % and 4 % of potassium nitrate (KNO3) for 72 and 144 hours; stratification in the plastic pots including wet perlits at 4 °C for 60-90 days; incubating the seeds at the 10, 15 and 20 °C in the plant growth chamber. Germination criteria was accepted as the radicle should split out from the testa in an evident manner (about 2mm). Germination rates were calculated as percentage values. The highest germination rate (15 %) was found for the seeds belong to harvest in 2004 that treated 2 % KNO3 for 72 hours at 20 °C and treated by stratification for 90 days at 10 °C. Except these treatments any germination was seen in other applications. KEY WORDS: Origanum husnucan-baseri, seed, germination, temperature, stratification, potassium nitrate, gibberellic acid COMMITTEE: Prof. Dr. S. Fatih TOPCUOGLU Assoc. Prof. Dr. Salih ULGER Asst Prof. Dr. Orhan UNAL 11