Hiperötektik bir alüminyum alaşımının dökümünde ultrason uygulaması ve çeşitli özelliklere etkisi
The ultrasonic wave application to aluminium alloy cast and the effects to mechanical properties and micro structure
  1. Tez No: 172409
  2. Yazar: GÜRKAN DÜZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NARİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET HİPERÖTEKTİK BİR ALÜMİNYUM ALAŞIMININ DÖKÜMÜNDE ULTRASON UYGULAMASI VE ÇEŞİTLİ ÖZELLİKLERE ETKİSİ B. Gürkan DÜZTEPE Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Narin ÜNAL Mayıs 2006, 104 Sayfa Bu çalışmada, genel olarak ağır iş makinelerinin bağlantı milleri, silindir gömlekleri, pistonlar, motor blokları ve kompresörlerinde çok kullanılmakta olan hiperötektik alüminyum alaşımı Etial 195 in dökümünde ultrason uygulamasının mikro yapıya, sertlik, darbe dayanımı ve aşınma dayanımı gibi mekanik özelliklere etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, belirli bir süreye yaklaşan ultrason uygulamasının mikro yapıda belirgin farklılıklar yarattığı görülmüş, primer silisyum tanelerinde küçülmeler ve homojen dağılmalar tespit edilmiştir. Mekanik özelliklerde ise ultrason uygulanmayan numunelere göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : %17-19 Si İçeren Alüminyum Alaşımları, Etial-195, Ultrasonik Dalga Uygulanması, Hiperötektik Alüminyum Alaşımları JÜRİ: Prof Dr. Narin ÜNAL Yrd.Doç.Dr. Cemal MERAN Yrd.Doç.Dr. Cem HANYALOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ULTRASONIC WAVE APPLICATION TO ALUMINIUM ALLOY CAST AND THE EFFECTS TO MECHANICAL PROPERTIES AND MICRO STRUCTURE B.GürkanDÜZTEPE M. Sc. Thesis; Department of Mechanical Engineering Adviser : Prof. Dr. Narin ÜNAL May 2006, 104 Pages In this study, the micro structure and the mechanical behaviors such as hardness, strength and wear by the effects of the ultrasonic wave application to cast of hyper eutectic aluminium alloy Etial 195, generally used m caterpillar's shafts, sylinders, pistons, motor blocks and compressors, is observed. As a conclusion of the study, at a period of applying ultrasound there are some differences obtained in the microstructure, primer silicon grains become smaller and homogen in the eutectic. In mechanical structures, we have gained better results than the ones that ultrasound applications have not applied. KEY WORDS : Aluminium alloys with %17-19 Si, ETIAL 195, Ultrasonic Wave Application, Hipereutectic Aluminium Alloys COMMITTEE : Prof Dr. Narin ÜNAL Asst.Prof.Dr. Cemal MERAN Asst.Prof.Dr. Cem HANYALO?LU n